אאא

כנראה שהמהומות והחלפת השלטון במצרים משפיעה גם נגד היהודים: השנה, לאחר עשרות שנים שהתקיימה הילולת ה'אביר יעקב' רבי יעקב אבוחצירא זצוק"ל, החליטו השלטונות כי לא תתאפשר כניסת מתפללים למתחם.

את ההודעה שיגר היום (ראשון) מושל מחוז אלבחירה שבמצרים המוחתאר אלחמלאוי, שקבע, כי לא יתקיימו החגיגות וההשתטחות על קברו של הרב יעקב אבוחצירא, כפי שהיה נהוג עד כה, וזאת לדבריו, בעקבות פסיקת בית משפט באלכסנדריה, כי אסור לחגוג במקום וכניסת היהודים למתחם הקדוש תאסר.

אלחמלאוי הבהיר, כי "בנוסף להחלטת בית המשפט אנו אוסרים על היהודים לבקר בקבר מאחר ואנו מזדהים עם העם הפלסטיני ואיננו רוצים לפגוע ברגשות הציבור המצרי".

יצוין, כי בשנה שעברה התאפשרה הכניסה למתפללים, רק לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לנשיא (לשעבר) מצרים מובארק וזה התיר את הכניסה. לפני פניית נתניהו סירבו המצרים הגעתם של מתפללים למחתם בטענות ביטחוניות.

שמואל יצחקי, מי שמארגן את הנסיעות למצרים סיפר ל'כיכר השבת': "יותר מעשרים שנה אנו נוסעים ועורכים את ההילולה במצרים, עוד בימים הקשים שהיינו מגיעם לקבר עם אוטובוס מישראל, וקיבלנו תמיד יחס טוב מהמצרים. בשנים האחרונות הייתה בעיה שכולם יקבלו את אישורי הכניסה למצרים, אך ברוב המקרים זה היה מסתדר בתאום יחד עם הדיפלומטים המצריים כאן בארץ, בפרט השגריר והקונסול".

לעצם ההחלטה אומר יצחקי: "גם בשנים שעברו התבשרנו שבית המשפט באלכסנדריה אסר את ההילולה של הצדיק, אך בסופו של דבר הבינו המצרים שיש בינינו הסכמי שלום והם לא יכולים למנוע ממתפללים להגיע לציון הקדוש. בשנים עברו היו מפגשים ביננו לקונסול המצרי במשרד החוץ בירושלים, ונתבקשנו מראש להיערך ולעדכן כמה מתפללים יגיעו".

לדבריו, "לפני כשבוע וחצי שוחחתי עם הקונסול המצרי וכבר עדכנתי אותו על התאריך של ההילולה שזה תחילת ינואר. אני מקווה שמיד לאחר סוכות ניפגש במשרד החוץ בירושלים והכל יבוא על מקומו בשלום".

אלי ישי אומר הערב ל'כיכר השבת' בתגובה: "אפנה עוד הערב לשגריר המצרי יאסר רידא שאתו יש לי קשר טוב ואפעל לשנות את ההחלטה".