אאא

שבועיים לאחר פתיחת משפטו, הגיע הבוקר (ב') נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק, לדיון השני במשפטו בגין רצח מפגינים ושחיתות בבית המשפט בקהיר. התביעה האשימה את מובארק, בין היתר, במכירת גז טבעי "לאויב הישראלי".

מובארק ושני בניו, ג'מאל ועלא, מואשמים בקשירת קשר למכירת גז לישראל באמצעות חברה, בה הם החזיקו ברוב המניות. לפי האישום, המחיר בו נמכר הגז לישראל היה זול בהרבה מהנהוג בשוק הבינלאומי.

עורכי הדין של מובארק ביקשו היום לדחות את המשפט כדי להעניק לצוות ההגנה מספיק זמן להתעדכן בפרטי התביעה וללמוד את החומר, והשופט דחה את המשפט עד ל-5 בספטמבר.

מובארק, בן 83, הגיע היום לבית המשפט באמבולנס, והוסע במיטת בית-חולים לתוך כלוב המתכת, שנבנה במיוחד בפינת אולם ההרצאות באקדמיה המשטרתית, שהוסב לאולם בית משפט.

מחוץ לאולם המשפט אירעו עימותים בין עשרות מתומכי מובארק למתנגדיו, ובהם אזרחים שנפצעו במהלך המהפכה ומשפחות ההרוגים. הצדדים יידו אבנים, ורשת אל-ג'זירה דיווחה כי חלק מתומכי מובארק תקפו את כתבי הרשת.

850 הרוגים

מאז הדחתו של מובארק בפברואר ערכו עשרות אלפי מפגינים עצרות חוזרות ונשנות בתביעה להעמידו לדין. יותר מ-850 בני אדם נהרגו בידי המשטרה במהלך 18 ימי המחאה בחודשים ינואר-פברואר השנה שהובילו להדחתו של מובארק, המואשם עם שר הפנים לשעבר, חביב אל-עדלי, ברצח בכוונה תחילה של מפגינים.

לטענת התביעה, השניים הורו לכוחות הביטחון להשתמש בתחמושת חיה נגד המפגינים ברחבי מצרים, ואם יורשעו, עשויים השניים להיות נידונים למוות.

בדיון הראשון, אליו הוטס במסוק מבית-החולים בשארם א-שייח, שם הסתגר מאז שהודח, הכחיש הנשיא לשעבר את האישומים נגדו והכריז: "איני מודה ואני מכחיש את המיוחס לי". גם בניו ויתר הנאשמים כפרו בהאשמות נגדם.