אאא

מאז שהפרשייה המסעירה בתולדותיה עלתה על סדר יומה, העיר דיל נבוכה ונדהמת. הפשיטה הכללית של רשויות ה-F.B.I. על ארבעים וארבעה אנשים ברחבי ניו-יורק, ביניהם רבנים נשואי-פנים, נכבדי הקהילה ויהודים חרדיים שעתידם לא ברור עתה – התאפשרה בשל מלאכה שחורה משחור עליה שקד בחודשים האחרונים אחד מבניה של הקהילה, סלומון (שלמה) דואק, בן הרב יצחק ורייזל.

"מזה חודשים ארוכים מסתובב שלמה וצד אנשים ברשתו", מספר בן הקהילה ל'כיכר השבת'. "הוא נקט בטקטיקות מתוחכמות – מפיתויים כלכליים ועד לבקשות ותחנונים בשל מצבו הקשה כביכול. כך הוא צד אנשים רבים, ביניהם קרובי משפחה, רבנים, מחותן של אביו ואף רב שלפני מספר חודשים כובד בסנדקאות בברית לבנו של שלמה.

האיש פעל בשיטתיות אכזרית. הוא יזם פגישות עם אנשי עסקים, רבנים וגבאי צדקה, ופיתה אותם בלשון חלקלקה. הוא הגדיל לעשות, כאשר זימן אדם חרדי תושב ישראל, והודיע לו על עסקה משתלמת שיש לו להציע. הלה התפתה, הגיע לפגישה, והצטרף לרשימה אומללה של ארבעים וארבעה אנשים שנפלו קורבנות למאמציו של דואק להציל את עצמו מזעם השלטונות, בשל מעילה כלכלית ממושכת שביצע, בגובה של כ-400 מיליון דולרים.

מעלליו של איש העסקים שהסתבך והחליט לסבך עימו את כל מי שנקרה בדרכו על ידי תפירת תיקים פליליים – הכניסו את הקהילה החלאבית המקומית כולה למבוכה חסרת תקדים. הם חשים נבגדים, לנוכח העובדה שהמפליל ערל-הלב הוא לא אחר מאשר בן קהילתם.

אולם אם הקהילה כולה חשה נבוכה ומסוחררת – הרי שבסביבתו של הרב יצחק דואק, ממנהיגיה הרוחניים של הקהילה האמידה – גדולה המבוכה שבעתיים. הוא אינו יודע כיצד לכלוא את רגשותיו הסוערים. יש בליבו זעם חסר מעצורים כלפי בנו הסורר, ובעיקר – כלימה נוראה לנוכח מעלליו.

במהלך השבת האחרונה, בעת הסעודה השלישית בהיכל בית הכנסת המפואר של הקהילה החלאבית בדיל שבניו-ג'רזי, הליט הרב יצחק דואק את פניו בידיו, ואמר לבני קהילתו בקול בוכים: "אני בוש ונכלם ממעשי בני. לא מיללתי ולא פיללתי שכך יעשה בני. וכעת, אני מתבייש לעמוד בפניכם. אין מילים בפי. אני מבקש את סליחתכם".

בני הקהילה הרגיעו את רוחו הנסערת של הרב יצחק דואק והבהירו לו שאבות לא יומתו על בנים, וכי את תוצאות המעשה הנפשע יישא הבן לבדו. לאב הצדיק אין כל קשר ואחריות למעשים הללו.

כעת, יושב הרב דואק עצוב, עיניו דומעות והוא מסרב לקבל תנחומים על בן שסרח, וסבר שבאמצעות הפללה המונית של יהודים יציל את עורו.