אאא

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של חה"כ הרב אורי מקלב מדגל התורה, העוסקת ברכישת מכשור רפואי בידי קשישים. הצע"ח מתקנת את חוק הגנת הצרכן, כך שיקבע כי כאשר קשיש התחייב ורכש מכשור רפואי או שירותים רפואיים, כמו שירותי רופא בבית, שירותי אמבולנס, לחצני מצוקה וכדו' הרי שהעסקה תוגבל ולא תימשך מעבר לשנה אחת לכל היותר.

יוזם החוק חה"כ הרב מקלב, החל לטפל בנושא בעקבות פניות רבות מקשישים, כאלו הופעלו עליהם לחצים לרכישת מכשור רפואי, אולם לאחר מכן גילו שהעסקה הייתה מופקעת או שהרכישה הייתה בכלל מיותרת, אך לא הייתה להם אפשרות לבטל את העסקה.

"מדובר בתופעה שהפכה למכת מדינה. ישנן חברות שגילו בקשישים טרף קל והם מנצלים את חוסר הידע שלהם כאשר 'דוחפים' לקשישים מכשירים ומחתימים אותם על עסקאות יקרות, ולאחר מכן מגלה הקשיש כי אין לו תחנת יציאה. לעיתים לא ניתן לבטל שירותים אלו, אף לאחר פטירתו של הקשיש המזמין" אומר איש השירות לציבור אורי מקלב.

הרב מקלב מבהיר כי ביטול העסקה אינו אפשרי במצב החוקי כיום, שכן "מצד אחד עומדים עסקים בעלי ידע משפטי, המצוידים במערכת שיווק אגרסיבית, ומאידך עומד ציבור קשישים, חלש ותלוי, כאשר לרוב נסיבות העסקה הן בעת מצוקה קשה של הקשיש ולעיתים בשעה שהוא מאושפז בבית חולים".

הצעת החוק מבקשת לתקן את החוק שכיום נגוע בפרצות רבות, כך שחתימתו של הקשיש לא תיחשב לצעד בלתי הפיך, ובמידה ויחפוץ בביטול העסקה, יתאפשר הדבר בידו, למרות החתימה.

זו הצעת החוק הראשונה של חה"כ מקלב, ושלא במפתיע היא עוסקת בדבר בו התמחה מקלב בכל שירותו הציבורי, פניות הציבור.