אאא

השורות הבאות מיועדות לאשכנזים בלבד. לא שחס ושלום אני גזענית, (וגם אם הייתי רוצה, איך אני יכולה..) אלא שהתופעות המדוברות מצויות אך ורק בקרב אחינו בני אשכנז ואם מי מהגולשים הנאמנים יואיל להאיר את עינינו ולהסביר בטוב טעם ודעת את פשרן, יבורך, ויבוא על שכרו (מן השמיים, מן השמיים...)

בעמודים הראשונים של סידור אשכנזי ישנו לוח המכיל את סדר אותיות האלף בית על שלל תנועותיהן. למען השם, מה אמורים לעשות עם העמוד הזה? האם זהו חלק מהתפילות שקודם התפילה, או אולי זה סוג של אימון: לפני שתתחיל להתפלל תבדוק אם אתה בכלל יודע לקרוא, אולי זה סוג של תעסוקה עבור הילדים שנשרכים בגיל ארבע עם אבותיהם לבית הכנסת ואולי בכלל המקור הוא חסידי ובא להזכיר לנו את הילד שבמקום להתפלל, אמר רק את אותיות האלף בית ובזכותו, כך העיד הבעש"ט, ניצל כל הקהל הקדוש.

לאחר עיון ממושך בסוגיה שלא הביא לתוצאות מי יודע מה (ראו הרעיונות לעיל) החלטתי לשתף בה גם את בעלי. במשך תקופה ארוכה התייגע אף הוא (רק שלא כמוני, העדיף לשמור על זכות השתיקה עד שיימצא תשובה הולמת) עד שבשבת אחת התעורר מאוחר ונאלץ להתפלל במניין אשכנזי. כשחזר מבית הכנסת הודיע לי בעיניים נוצצות: גיליתי! אחד המתפללים שישב לפני היה מוכרח לספר לחברו איזו חדשה מרעישה. העניין, שהוא מקפיד מאד (ברוך ה') שלא לדבר בשעת התפילה ולכן פתח את העמוד המדובר ופשוט איית את שרצה לומר לחברו אות באות...

אז שידעו כולם, גם זכות היוצרים למקלדת הוירטואלית שמורה ליהודים. רק הצעת ייעול קטנה: במהדורות הבאות כדאי להוסיף גם מקש רווח ו backspace...

ועוד עניין אשכנזי : תגידו לי, פעם הלכתם לחתונה וברכתם את החתן: שיהיה לך וגם לי במזל טוב? הוספתם פעם לברכת רפואה שלימה לחולה את המילים: שגם אני אהיה בריא? ניחמתם את האבל (ל"ע) במילים: מן השמיים תנוחמו וננוחם גם אנחנו?

בשבת האחרונה התארח בביתנו עלם חמודות ממוצא אשכנזי שבשהותו הנעים לנו מאד את הסעודה. לברכת המזון שלפנו מהמדף האחורי את הברכונים האשכנזים המיועדים לעיתות שכאלו, והבחור, מוכתר בנימוסים, הגיע לברכת האורח ואמר אותה בקול רם ובנעימות:

"יהי רצון שלא יבוש בעל הבית בעולם הזה ולא ייכלם לעולם הבא" - אמן

ויהיו נכסיו ונכסינו (???) מוצלחים וקרובים לעיר", "ואל ישלוט שטן לא במעשה ידיו ולא במעשה ידינו(???)"

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"ואל יזדקק לא לפניו ולא לפנינו שום דבר הרהור.. מעתה ועד עולם."

אנחנו בבית שלנו שמחים לארח את כלל ישראל אבל ברכת האורח הספרדית, תודו, משתלמת הרבה יותר:

הרחמן הוא יברך את השולחן הזה, ויסדר בו כל מעדני עולם ויהיה כשולחנו של אברהם אבינו כל רעב ממנו יאכל וכל צמא ממנו ישתה ואל יחסר ממנו כל טוב לעד ולעולמי עולמים אמן.

הרחמן הוא יברך בעל הבית הזה...בבנים שיחיו ובנכסים שירבו.. שש ושמח כל הימים בעושר וכבוד מעתה ועד עולם. (גם שם משתרבב המברך בסוף, אבל מגודש הברכות, מי בכלל שם לב..)

אז כאמור, כל מי שיוכל לבאר פשר הסוגיות הנ"ל מוזמן להאיר את עינינו ולהחכימנו טוב טעם ודעת.