אאא

מדינת ישראל היא מדינת תיירות מובהקת. יש בה אלפי אתרים מסוגים שונים ומיליוני תיירים מחוץ לגבולות המדינה ומתוכה מגיעים אליהם. לאורך כל השנה ובעיקר בימי החופשות, חול המועד, בין הזמנים  ועוד.

רוב האתרים מרשימים ויפים. אך הם סובלים מחוסר תשומת לב בכל הקשור לנגישותם לנכים ולמוגבלים. 

ברוב האתרים בעולם כבר שמים לב מזה שנים, להפיכתם לנגישים גם לנכים. דווקא בישראל המצב עוד רחוק מלהשביע. 

בעזרתה של עמותת נגישות ישראל ריכזנו מידע נגישות נרחב אודות אתרים נגישים לטובת אנשים עם מגבלות.

שמורת תל דן:

ארץ הפלאות של הצפון: פלגי המים זורמים כאן מכל העברים ומצטרפים לנהר גועש, וצמרות העצים מתנשאות אל על ושומרות על אפלולית תמידית וקרירות מרעננת, גם בצהרי יום קיץ חם.

נגישות לנכים 

יש שירותי נכים לא מאובזרים, יש חניית נכים מסומנת, שביל מיוחד מאספלט וגשרי עץ יובילו אתכם עד לתצפית מימי השמורה

דרך נוף יער ביריה:

גוש יערות ביריה מהווה "ריאה ירוקה" ומרכז לטיול ולנופש לאוכלוסיית העיר צפת מדרום, חצור וראש פינה ממזרח, ומושבי מרום הגליל במערב ובצפון. במקום נעשה פיתוח נרחב של אתרים ובהם מעיינות משוקמים, שחזור בית הכנסת העתיק של נבוריה ומצפורי נוף. במצודת ביריה נמצא מרכז מבקרים ובו תצוגה על תולדות ההתיישבות במקום.

בלב היער עוברת דרך עפר, באורך של כ-6 ק"מ, המובילה את המטייל ברכב פרטי או ברגל בין אתריו השונים של היער. הדרך מתחילה מצומת מחניים ומסתיימת בסמוך לחניון עין זיתים. לאורך הדרך הוכשרו נתיבי הליכה מצודת ביריה, חלקות הארזים, עין גוזי, עין נבוריה, אל בית הכנסת העתיק, בור הסיד, עין גבר ועמק הבוטנה

נגישות לנכים:

חנייה– אין חנייה שמורה לנכים במגרש החנייה.

שטח פתוח – השבילים סלולים. שטח כבוש. יש שיפועים מתאימים.

הערה: שביל סלול עם אבן שפה אל שולחנות הפיקניק המותאמים ואל השירותים.

שירותים ציבוריים – השירותים מתאימים לנכים. נמצאים ליד מגרש החנייה. מוט האחיזה לא תקני, מצד אחד. אין כיור בתא השירותים.

הערה: שירותים ירוקים. ברזיה מבחוץ ליד השירותים.

מתקנים– לא נגישים. מתקני שעשועים. מדרגה אחת, סוג מעבר – חול.

מנוחה ופיקניק – יש שולחנות נגישים ומותאמים. מתקני שתייה. מיקום – ליד השירותים.

עונת הנדידה באגמון החולה

מדי סתיו מגיעות לאגמון חולה עשרות אלפי להקות של ציפורים. האגמון משמש עבורן כ'תחנת ביניים' בנדידה - שם הן עוצרות ונהנות ממזון עשיר של דגים, חרקים, מכרסמים ועוד. 

נגישות:

ניתן בתיאום מראש בטלפון: 04-6817137 להיכנס אל המתחם. לאגמון גישה מלאה עבור נכים הכוללת שלושה מבני שירותים ומצפור תצפית נוחה (מצפור השקנאי). מרכז המבקרים (המבואה) מותאם ונגיש גם הוא למוגבלים בתנועה. 

ביקור בנמל קיסריה

בין שפע אתרי התיירות המספרים את סיפורה של ארץ ישראל הקדומה, עולה סיפורה המופלא של העיר קיסריה. ביקור בגן הלאומי ובנמל העתיק, סיור בהיפודרום ובתיאטרון הרומי, טיול בין שרידי ההיכלות והמבנים המרשימים אינם יכולים להיות שלמים בלי לחזות בפאר המתגלה במיצגי "מסע בזמן" המרכיבים יחד את חוויית העיר המתעוררת לתחייה ממש מול עינינו. 

נגישות:

חניית נכים מסומנת בכניסה לנמל, שירותי נכים תקניים בסמוך לחנייה בכניסה לנמל, הדרך ישרה מסלול נגיש ברובו,למוגבלי הליכה יש פינות ישיבה במרחבי הנמל.

גן לאומי בית שאן

בין האתרים המרכזיים בגן הלאומי בית שאן נמצא את תל בית שאן. התל של בית שאן המקראית מתנשא לגובה 50 מטרים מעל סביבתו כשמראש התל נראים היטב נופי בקעת בית שאן והעיר הגדולה שלמרגלותיו. התיאטרון המפואר, שהכיל 7,000 מקומות ישיבה ונבנה בתקופה הרומית, בית המרחץ מהתקופה הביזנטית המשתרע על שבעה דונם, רחוב פלדיוס רחוב העמודים המרכזי, אמפיתאטרון ששימש למופעי גלדיאטורים ועוד מתחמים רבים, שחלקם הגדול עדיין לא נחשף.

נגישות:

יש חניית נכים, יש שירותי נכים.

הביקור בתיאטרון, ארמון השונית השקוע בים, גן הפריטים הארכיאולוגיים, הטיילת של ההיפודרום, כולל ביקור בעיר הצלבנית העתיקה, הוכשר כולו לביקורי נכים בכיסאות גלגלים בשל גודלו העצום של האתר יגיע בקרוב למקום רכב נכים מיוחד והמבקר עם המוגבלות יוכל לקבלו, ללא תוספת מחיר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גן לאומי ציפורי

היסטוריה של העיר ציפורי החל משנת 37 לפני סה"נ. העיר נפלה לידי הורדוס ללא קרב, בעת שסופת שלגים השתוללה באזור (37 לפני סה"נ). לאחר מות הורדוס (4 לספירה) פרצו המרידות שנודעו בשם "פולמוס וארוס", כאשר בסופו של דבר כבשו חילותיו של הנציב הרומי את ציפורי והרסו את העיר. אחת הסברות טוענת כי מאוחר יותר, במרד הגדול נגד הרומאים, למדו תושבי ציפורי את הלקח וסירבו להצטרף למלחמה.

נגישות:

יש חניית נכים, קיים רכב נכים. מבקר עם מוגבלות יקבל, ללא תוספת מחיר-בתאום מראש בלבד, את הרכב לנסיעה בשבילי הגן הלאומי ציפורי. נכה המגיע ברכבו הפרטי יכול להגיע עד לפתח הווילה הרומית וכנ"ל אל פסיפס הנילוס ובית הכנסת העתיק. 

צוק מנרה

צוק מנרה, האתר עם הרכבל הארוך בארץ, מציע שפע פעילויות לכל המשפחה. בין הפעילויות השונות תתקיים סדנת יצירה לילדים, פינת ליטוף לקטנים ולגדולים מלווה בהסבר מהמדריכים במקום, ובה אוגרים, שרקנים, שפנפנים ועוד חיות-בית פרוותיות. אורחי האתר יוכלו אף ליהנות מסיור מודרך בחורש הטבעי, סיור המתחיל בחורש ומסתיים בתצפית נוף אל ישובי הגליל ועמק החולה, במהלכו מסביר המדריך על הנוף הנשקף, יישובי הגליל, צמחיית המקום, מקורות מים,  בע"ח ועוד. סיור המעניק הזדמנות לחוות את הטבע במיטבו.

נגישות: 

יש חניית מסומנת (אך בשיפוץ) –אבל יש מקומות חנייה קרובים, הדרך מהחנייה נגישה יש לגשת למעלית מיוחדת לנכים שתעלה אתכם לפתח הרכבל,הכניסה לרכבל נגישה , יש שירותי נכים בתחנה העליונה. הדרך למסעדה במקום נגישה.