אאא

לאחר הפרסום בכיכר השבת על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לאשר העסקת רבנים שאינם אורטודוקסים. מגיב שר הדתות יעקב מרגי, ואומר: "אם יכריחו אותי לשלם משכורות - אתפטר מתפקידי"

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע היום (שלישי) כי מועצות אזוריות ברחבי הארץ יורשו להעסיק רבנים לא אורתודוקסים במימון המדינה. 

וינשטיין הצהיר על החלטתו בתגובה לעתירה שהגישה התנועה הרפורמית 'יהדות מתקדמת'. בהחלטתו, קיבל היועץ המשפטי לממשלה את הצעת בג"צ.

בתגובה, הודיע אלון נוריאל - יועצו של השר מרגי, כי במידה ויכפו על השר לחלק משכורות לרבנים לא אורתודוקסים - השר יבקש להתפטר מתפקידו. "אם יאלצו את השר לשירותי דת יעקב מרגי לשלם שכר לרבנים לא אורתודוקסים יבקש השר מרגי ממרן הגר"ע יוסף להתפטר לאלתר מתפקידו". 

מלשכת היועץ המשפטי לממשלה נמסר הבוקר כי "במסגרת הטיפול בעתירה הוחלט כי המענה יהיה בדרך של מתן תמיכה כלכלית בידי המדינה בגופים המעסיקים את הרבנים הלא אורתודוכסים בגובה שכרם". 

בהודעה הלשכה צויין כי "התמיכה תהיה בהתאם למבחנים שיוויוניים שיפרסם משרד התרבות". 

עוד ציינו בלשכה, כי "בין הצדדים נתעוררה מחלוקת בנוגע לתוכן מבחן התמיכה ובעיקר לכינוי המשרה הנתמכת. ההעותרים עמדו על כך שמבחן התמיכה יעשה שימוש במונח 'רב שאינו אורתודוכסי'. המשרד לשירותי דת הסתייג מכינוי זה שכן המחוקק לא הגדיר באופן מפורש את משמעות המונח 'רב' בשום דבר חקיקה והציע כי תחתיו ייעשה שימוש במונח 'ראש קהילה'".

ח"כ ניצן הורביץ (מר"צ) דווקא בירך על ההתפתחות ואמר "הנה עוד דבר שאמרו לנו שבחיים לא יקרה - שיישבר המונופול האורתודוכסי ברבנות והמדינה תעסיק גם רבנים רפורמים וקונסרבטיבים. אז אחרי שבע שנים של מאבק זה קורה - רגע גדול במאבק למען פלורליזם וחופש דת. היהדות בישראל נחטפה לפני שנים רבות על-ידי קבוצה קיצונית שמשתמשת בה כמכשיר פוליטי ומקור בלתי-נדלה לג׳ובים. הגיע הזמן לשחרר אותה מאחיזת העסקנים החרדים"