אאא

המשבר בענף המוזיקה החסידית בשיאו, והוא בא לידי ביטוי ביבול הדל יחסית שמפיקים הזמרים בשנים האחרונות. ההורדות הלא חוקיות, המהוות גזל גמור, פוגעות בפרנסתם של אנשי התעשייה והתוצאה - הפקות דלות תקציב.

הרב ניר אביב, מרבני הכולל לדיינות פסגות, קיים השבוע שיחה מרתקת עם שני אנשים, המהווים מעצבי פס קול המוסיקה היהודית ב-3 העשורים האחרונים, ובעלי זכויות קניין רוחני על מאות להיטים.

מדובר במרדכי בן-דוד, ענק הזמר החסידי העולמי, והמפיק יוחי בריסקמן שאחראי בין היתר על אלבומיהם של יעקב שוואקי, ברוך לוין, שלומי דסקאל, עמרם אדר ועוד.

בתחילת הראיון, נשאלים השניים: האם אתם מוחלים על הורדה של שירים מרשת האינטרנט?

מב"ד: בשום פנים ואופן לא.

בריסקמן: אין לזה מחילה. מי שרוצה להאזין, יכול לרכוש את השיר באתרים מסודרים וחוקיים.

ישנם אתרים רבים שמציעים הורדה חינם של האלבומים שלכם, גם מיד עם צאתם לאור, למה אתם לא נלחמים בזה?

בן דוד: צריך לשבת כל היום וכל הלילה כדי לעקוב אחרי האתרים הללו, ואין לי כוחות לזה.

למשל, ישנו אתר הורדות מפורסם שמנוהל ע"י כמה בחורים צעירים. האלבום החדש שלי "כיסופים" יצא יומיים שלושה לפני יום הכיפורים, וכבר באותו יום היה אפשר להוריד אותו. אין עם מי לדבר שם.

התגובות של הגולשים היו "תודות", "תזכו למצוות", "איזו זכות" וכדומה. פשוט אין לי מילים, זו זוועה שאי אפשר לתאר אותה. חוצפה. בערב יום כיפור, בן אדם גונב ועוד מסית את הרבים לגנוב, ואחר-כך הם אומרים לו תודה וישר כח.

בריסקמן: אנו עושים זאת כל יום. יש לנו אנשים שמאתרים את המילה שוואקי באתרים לא חוקיים שמעלים שירים להורדה, אני מתקשר אליהם ובתור בעל הזכויות אנו מונעים את האפשרות הזאת. הדבר עובד ברוב שרתי ההורדות בעולם.

בשבועות האחרונים פשטו ה-FBI על אתר שיתוף קבצים הגדול בעולם Megaupload והם כעת במגמת חיסול כל שרתי ההורדות הלא חוקיים. לפי החוק, פשעים מהסוג הזה מסתיימים בקנסות ענק וגם במאסרים בפועל.

"דולר לשיר זה סוף העולם?"

יתכן שהגולשים לא מודעים לכך שהם עושים מעשה אסור. 

בן דוד: בן אדם שמשקיע עשרות אלפי דולרים ומאות רבות של שעות עבודה על האלבום, מה ההוא אמינא שזה מותר או שזו "מצוה"? הרי כל הפוסקים אומרים שזה אסור.

ומה לגבי הורדת שיר בודד?

בן דוד: אינני מרשה בשום פנים. יש אתר שמאפשר הורדת שיר בודד תמורת דולר אחד. דולר לשיר זה סוף העולם? אמרתי פעם לאיזה בחור: "על פיצה או קולה תוציא 10 דולר ותהנה מהם 10 דקות, לעומת זאת אתה קונה דיסק ויכול להנות ממנו שוב ושוב, במשך מאות שעות. אני לא מבין איפה השכל והרגש האנושי, הרי השקיעו בזה כל כך הרבה.

בריסקמן: אסור, ניתן לרכוש באופן חוקי.

ואולי ככל שאנשים יכירו את השירים שלכם תוכלו לקדם הופעות ולהתפרסם יותר? 

בן דוד: יש רווח כספי מהופעות, אולם האלבומים נעשים על מנת שיקנו אותם ואין רשות או מחילה להעתיק. אני לא מאמין שיש אדם שמאמין בשטות הזו, ומעולם - במשך כל השנים - לא היה מקרה שאדם שגנב אלבומים שלי הזמין אותי להופעה.

ואם מדובר באלבום ישן שכבר לא מוצע למכירה?

מרדכי בן דוד: אין דיסק שלי שאי אפשר להשיג אותו. אין כזה דבר. יש אתר באמריקה שמאפשר רכישה של כל האלבומים שלי ושל יוחי, והם מבצעים גם משלוחים לישראל.

ומה לגבי אדם שלא ירכוש אלבום בכסף ומוכן לשמוע רק בחינם? האם תמחלו לו, שכן ממילא אי אפשר להרוויח ממנו?

בן דוד: מה הוא רוצה שאני אתן בחינם? אני לא לתת בחינם. לא יעלה על הדעת שאדם ילך לחנות פיצה ויטען שבכל מקרה לא מתכוון לשלם ויתנו לו בחינם, כי זה פרנסתם. אני מוכר מוסיקה ומזה אני מתפרנס, לכן אינני מוכן לתת בחינם. אם אינך מוכן לקנות בחינם, אל תקנה.

אין כאן דין "זה נהנה וזה לא חסר", משום שכן אנחנו משקיעים בזה הרבה מאוד כדי שאנשים שרוצים להנות יקנו. זה מכסה את ההוצאות ונשאר ב"ה קצת רווח. באלבום האחרון השקענו שנה שלמה, זו עבודת פרך.

"מוחל לאנשים שצפו ביוטיוב"

בריסקמן: שינסה בטענה מעין זו ללכת ולקנות בגדים או נעליים או כל מוצר אחר, ברור שאף אחד לא יתן לו. בקיצור: אין מחילה ואין רשות, אלא בתשלום.

שירים שנמצאים ב- YouTube מותרים בשמיעה או צפיה?

בן דוד: מעולם לא שמתי שם שום שיר שלי שם וגם לא אשים, כל שיר שהועלה לשם אינו ברשותי וזה גזל. גם שמיעה אסורה.

בריסקמן: יש שירים באתר שאנחנו שמים לפרסום כמו כל האמנים בעולם. כל השאר - אלה צילומים שנעשים ללא רשות ואנחנו עמלים כדי להסיר אותם. הגולש התמים לא יוכל להבחין מה העלנו ומה לא חוקי ולכן אנו מוחלים על צפייה או שמיעה, אך ההורדה אסורה בהחלט. אתר YouTube באופן רשמי לא מאפשר העתקה או הורדה של הקבצים.

מה דין צפייה באינטרנט בשיר שצולם בצורה פרטית חובבנית?

מרדכי: אינני מרשה לצלם הופעות שלי, למעט בעל האירוע שהזמין אותי.

בריסקמן: אין שום היתר לצלם הופעות, אני מורה למפיקי האירועים לציין זאת מראש במודעות ולומר לקהל בתחילת כל מופע.

אדם שרכש דיסק יכול להעתיק לגיבוי במידה והאלבום ייפגם?

בן דוד: בא אלי פעם בחור ישיבה שרכש קלטת לפני 10 שנים והיא נקרעה לו. הוא שאל האם מותר לו להעתיק את הדיסק מחבר, אמרתי לו שאם הוא היה קונה נעליים לפני עשר שנים והיו נקרעות הוא היה הולך לקנות חדשות. קניית זכות השמיעה אינה לנצח אלא עד שנה, לכן אם נשרט הדיסק אני מרשה להעתיק מאחר במשך שנה מיום רכישת האלבום, אך לא מעבר לכך. אם הדיסק נפגם לאחר שנה, שיקנה חדש.

בריסקמן: "אסור להעתיק. כמו שאדם שקונה בגד, הוא מודע לכך שהבגד לא יחזיק מעמד לעולם ויצטרך לקנות חדש בבוא היום, כך גם לגבי דיסק שנשרט או נפגם, צריך לקנות חדש. אין בקניית דיסק זכות שמיעת השיר לכל החיים.

ולהעתיק לנגן מדיה של בן משפחה?

בן דוד: "האייפון ודומיו הוא חורבן. כבר לא משתלם להוציא דיסקים, גם הגויים סובלים מזה ומפסידים מיליארדים. אני נותן רשות לשמור את הדיסק כקובץ רק במקום אחד לפי בחירה, כגון באייפון או ברכב או במחשב, אך לא בשני מקומות.

"אני לא ביל גייטס"

ללקוח יש בחירה היכן לשמור פעם אחת, ואם הבחירה היא להוריד את השירים לטלפון הסלולרי של אשתו זו בחירה שלו. אין היתר לשמור ולהעתיק לבני המשפחה.

בריסקמן: עד לפני 5 שנים אסרתי הכל. כיום המצב השתנה, הכל דיגטלי. אני מציין על עטיפת הדיסק שמותר להעתיק את הקובץ פעם אחת למכשיר אחד בלבד לפי בחירת הלקוח - למשל למכשיר אייפוד או למחשב נייד. כלומר, ללקוח יש בידו את הדיסק שקנה וחוץ ממנו מקום אחד נוסף שבו בחר להאזין לדיסק ע"י שמירת הקובץ שם.

אם הוא רוצה יכול לשמור אצל אשתו או אצל בנו. למרות שמיקרוסופט מאשרים להתקין תוכנה לכמה בני משפחה, אני בכל אופן לא מתיר. אולי כשאהיה עשיר כמו ביל גייטס אוכל להרשות לעצמי...

תמחלו למי שעשה תשובה ומחק את כל השירים שהעתיק או הוריד? 

כן, בתנאי שמתחייב שאם ירצה שוב לשמוע, ישלם ויקנה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'מוזיקה' ותישארו מעודכנים

אדם שרכש בצורה חוקית, אתם מוחלים לו על מה ששמע בעבר?

אם קנה מחול לו - ויוכל להשתמש.

בן דוד: עם ישראל צריכים להרגיש את העניין של "ואהבת לרעך כמוך", כל אחד יקח בחשבון אם היה מוכן שכך יעשו לו. אם אנשים היו יודעים כמה השקעה וזיעה, ושעות וכוחות מושקעים כאן, אני לא מאמין שהיה אדם אחד שהיה מעיז להעתיק אלבום. אני רק מבקש שכל אחד יחשוב אם הוא היה נכנס לנעליים שלנו, איך הוא היה מרגיש? היום כל-כך קל להעתיק, ואנשים כנראה לא חושבים על מה שהם עושים.

בריסקמן: אנחנו מתנגדים להעתקות, וכל הזמן מתקשרים אנשים לשאול מה מותר. למשל, התקשר אליי מישהו שמארגן קעמפ לקירוב רחוקים ליהדות וביקש רשות לעשות 'מיקס' משירים. אמרתי לו: בא ואתן לך דיסקים חינם, העיקר שלא תעתיק.

"אגב", אומר בריסקמן, "בתחילת השבוע הבא בעז"ה יוצא לחנויות האלבום החדש של שוואקי Cry no more, אני מקווה שהריאיון הזה יביא תועלת בכך שכולם ייהנו ממנו בצורה כשרה".