אאא

ביום ראשון הקרוב ייפתח 'זמן חורף' בהיכלי הישיבות הקדושות, שיימשך שישה חודשים בשל היותה של השנה, שנה מעוברת, רבבות בחורים ישובו לספסלי בתי המדרש לשקוד על התורה במשך החודשים הקרובים.

בכינוס מיוחד לראשי ישיבות בו השתתף מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן הוא נשא דברי הדרכה וחיזוק המלמדות על הגישה הנכונה כיצד להתייחס לכל בחור ובחור.

מרן ראש הישיבה פתח את דבריו והדגיש כי על הר"מים והמחנכים לדעת כי העיסוק בילדים הוא עיסוק בנשמות טהורות וכי צריך להתייחס לכך במלוא הרצינות וכובד הראש

"אם אדם חושב שעוסק בדברים פשוטים, צריך לומר לו שילדים - זה נשמות, זה נטירותא דדהבא! ועוד יותר מנטירותא דדהבא", אמר ראש הישיבה, "הוא לא יכול לעסוק בזה אם הוא לא יודע מה הוא עושה, כמו נטירותא דכספא, כי נטירותא דכספא לא מספיק, זה נשמות של כלל ישראל".

"הראשי ישיבות כאן קיבלו עליהם נטירותא של נשמות של כלל ישראל, ואפילו נטירותא דדהבא זה לא משל לזה", הוסיף הגראי"ל.

מרן ראש הישיבה המשיך ואמר: "ממילא כל ראש ישיבה צריך לדעת שלא מדובר כאן על סתם דברים רגילים, מדובר כאן על נשמות של כלל ישראל, צריך לשמור נטירותא דדהבא, שמירה כזאת שלא שייך יותר! זה צריך כל אחד לדעת, להתייחס אחרת לתלמידים ולא לחשוב שזה דבר כזה שאפשר לזלזל בו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לאחר מכן הוסיף וסיפר לראשונה: "מימיי לא זרקתי בחור מהישיבה! רק פעם אחת כשעשו עוול וחוצפה נוראה שאין לה דמיון".

הרב שטיינמן הוסיף כי "מי ששולח ילד מהישיבה, ורחמנא לצלן אחר כך יוצא לתרבות רעה, ישאלו אותו בעולם האמת למה הבחור הזה יצא לתרבות רעה? מה הוא יגיד, ש'הוא עשה כך וכך'... יאמרו לו, 'אם זה היה הבן שלך האם היית שולח אותו?! אם זה היה הבן שלך היית זורק אותו?! היית צריך לחשוב כמו שזה הילד שלך, ילד שלך!'".

"האחריות כלפי הילדים, אדם צריך לדעת שיש עליו אחריות של דהבא, ועוד יותר מדהבא...".

לאחר מכן שאלו אותו אם לזרוק בחור ששקוע באינטרנט, והשיב מרן הגראי"ל כי "על כל בחור צריך שאלת חכם, על כל יחיד צריך לדון בפני עצמו". ולאחר מכן הוסיף כי "העיקר הוא שלא לזלזל בשום תלמיד! לא לומר תלמיד זה מילא".