אאא

לקיים בנו חכמי ישראל: הדאגה בעולם היהודי סביב מצבו של מרן פוסק הדור הגאון רבי חיים עובדיה יוסף בן גורג'יה נמשכת, לאור ההידרדרות החמורה במצבו הבריאותי, וההחלטה להרדים ולהנשים את הרב המאושפז בבית החולים 'הדסה עין כרם'.

בשעה 20:00 אחר הצהריים, מסר הפרופסור יעקב נפסטק, המשנה למנכ"ל בית החולים הדסה עין כרם הצהרה לתקשורת, ואמר כי "מצבו של הרב עדיין קשה, ולא השתנה בשעות הקרובות". לדבריו, ישנם כשלים בכמה ממערכות בגופו של הרב. הפרופ' הוסיף כי "נשקפת סכנה לחייו, אך היא איננה מידית". 

במקביל, נודע אחר-הצהריים ל'כיכר השבת' כי רופאיו של הגר"ע שוקלים להכניסו מחר שוב לחדר הניתוח, בכדי לבצע בו השתלה של קוצב לב קבוע. 

כזכור, לאחר ההטבה הקלה שנרשמה במהלך הלילה במצבו של הרב, בשעות הצהריים עדכנו מבית החולים כי חלה החמרה קלה במצבו של הרב לעומת השיפור הקל שנרשם בלילה.

ל"כיכר השבת" נודע כי הרופאים המטפלים ברב, הבהירו לבניו של מרן וליו"ר ש"ס אריה דרעי השוהים בסמוך למיטתו כי המצב קשה. "אנחנו נלחמים על חייו", הוסיפו הרופאים.

ההידרדרות כעת היא בשל זיהום שהתגלה בריאותיו של הרב, כאשר בשלב זה הרופאים לא מצליחים להתגבר עליו. הרופאים עדכנו את בני המשפחה במצב, וביקשו שלא להשלות את הציבור והבהירו כי "המצב קריטי".

הרופאים המטפלים ברב קיימו התייעצות דחופה בסיומה הוחלט להשאיר בשלב זה את הרב תחת הרדמה ולהגביר את הטיפול התרופתי כדי לשמור על לחץ דם תקין. מצבו של הרב עדיין מוגדר קשה אך יציב.

לאחר הערכת המצב החוזרת הבוקר, אמר פרופ' דן גילון כי "מצבו של הרב מוגדר כמצב קשה. למרות שבמהלך הלילה הוא היה יציב, הבוקר היו מספר דברים, אחד מהם הערכה מקיפה רב צוותית והדבר השני, גם נאלצנו להוסיף טיפול תרופתי ששומר על לחץ הדם".

"השילוב של הצורך בטיפול התרופתי הזה, בחולה מבוגר במיוחד עם שילוב של פגיעת מערכות כולל כליות, ראות ולב הוא סמן רע", אומר הפרופ'.

לדבריו, "אנו חושבים שהמצב הוא קשה, מטפלים בו עם כל האפשרויות, עם כל ההתייעצויות המתחייבות מהדבר, אבל המצב קשה, ואנחנו מקווים לטוב בכל זאת".

מוקדם יותר הבוקר (שלישי), עדכן פרופ' דן גילון, על מצבו של הרב לאחר הלילה בבית החולים ואמר כי "הרב עבר לילה שקט, והוא יציב מבחינת המערכות השונות. לגבי הסיבה שבגללה עבר אתמול הנשמה, יש רושם של שיפור מסוים. בסך הכול הייתי אומר שהוא יציב וזה בהחלט משמח אותנו".

החדר בו מאושפז מרן הגר
החדר בו מאושפז מרן הגר"ע יוסף (צילום: כיכר השבת)

פרופ' גילון הוסיף ומסר כי תיעשה הערכת מצב של הצוות הרפואי באשר להמשך הרדמת והנשמת הרב. "ההנשמה עובדת ונרשם שיפור קל במדדים", הוא עדכן.

פרופ' גילון נשאל האם נשקפת סכנה לחיי הרב, והשיב כי "אצל כל אדם שחולה במחלות רציניות הכול יכול לקרות. עם זאת, ההחלטה להרדימו ולהנשימו נועדה למנוע הידרדרות חמורה במצבו ובעניין זה המטרה הושגה".

דוברת בית החולים 'הדסה' מסרה הבוקר כי "מצבו של הרב עובדיה יוסף יציב. במהלך הלילה לא חל שינוי משמעותי במצבו, הוא מורדם ומונשם והמדדים החיוניים תקינים. במהלך הבוקר תתקיים הערכה מדוקדקת של מצבו".

מאות מנייני תפילה נערכו אמש לרפואתו של הרב, שמחות בית השואבה רבות בוטלו ובמקומן נערכו מנייני תפילה וזעקה להצלת הרב. בבית החולים 'הדסה עין כרם' התגודדו עשרות בני משפחה, תלמידים ומקורבים לרב, שנשאו תפילה ובכי.

בניו של הגרח"ע יוסף, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, רבה של חולון הרב אברהם יוסף, רבה של שכונת הר נוף הרב דוד יוסף, וכן יו"ר ש"ס אריה דרעי, עזבו את בית החולים רק כאשר הרופאים הבהירו כי מצבו של הרב יציב וההרדמה וההנשמה הם טיפול מונע בלבד.

במהלך הלילה, שהו לצד מיטתו של הגרח"ע, בנו הרב משה יוסף ונאמנו הרב צבי חקק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, התקשר אמש לראשון לציון הגר"י יוסף, התעניין במצבו של אביו ואיחל רפואה שלימה. "אני מתפלל לשלומו של אביך", ציין ראש הממשלה. הרב יצחק יוסף סיפר לנתניהו כי הספיק לספר לאביו על חוג התנ"ך שהתקיים בבית ראש הממשלה בו השתתף.

 (צילום: פלאש 90)
"אנחנו זקוקים למרן". יו"ר ש"ס אריה דרעי ביציאה מבית החולים (צילום: פלאש 90)

ההידרדרות החמורה והמשמעותית במצבו של הרב החלה בשעות אחר-הצהריים אתמול, שעות ספורות לאחר טיפול הדיאליזה שעבר בניסיון לשפר את תפקוד כליותיו של הרב לאחר שהשתלת קוצב הלב שעברה בהצלחה לא סייעה בכך.

במהלך שעות אחה"צ, התקשה הרב לנשום בכוחות עצמו ובעקבות כך צוות הרופאים הבכירים המטפלים בו, החליט להכניסו לחדר הניתוח ולחברו למכונת הנשמה, זאת בכדי לסייע לו בנשימה.

בשעות הערב, החליטו גדולי הרבנים להוסיף לרב את השם "חיים", כאשר מעתה בתפילות לרפואתו יש לומר: הרב חיים עובדיה יוסף בן גורג'יה.

אחד מבני משפחתו של הרב חיים עובדיה יוסף אמר בשיחה עם 'כיכר השבת': "בשעות האחרונות יש הידרדרות חמורה מאוד, אנחנו מתחננים לציבור להזעיק רחמי שמים מרובים, להתפלל על מורנו ורבנו".

"המצב לא פשוט, המצב של הרב מאוד קשה, יש הידרדרות שלא ציפינו לה, אנחנו מתחננים; תתפללו לרפואת גדול הדור שימשיך להנהיג אותנו, רק תפילות יכולות לעזור" מסיים קרוב המשפחה.

בשעות הערב, עדכן יו"ר ש"ס אריה דרעי על מצבו של הגרח"ע יוסף, בשיחה עם "כיכר השבת" ואמר בדמעות כי "זה הזמן עכשיו להרבות בתפילה, לזעוק לשמיים שהקב"ה יושיע אותנו, אנחנו זקוקים למרן".

 (צילום: פלאש 90)
"זה הזמן לזעוק לבורא עולם בבכיות ובדמעות". מתפללים בכותל, אמש (צילום: פלאש 90)

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"הרופאים עשו כל מה שהם יכולים, מרן נמצא כעת במצב יציב ומורדם, אנחנו מקווים שבעז"ה הרב יחזור לאיתנו, אבל זה תלוי הרבה מאוד בתפילות. צריך לקרוע את השמיים פשוטו כמשמעו, לזעוק, הוא האבא של כולנו, הוא הקדיש את כל חייו בשבילנו, עכשיו זה הזמן לזעוק לבורא עולם מכל הלב בבכיות ובדמעות שהקב"ה יושיע אותנו", הוסיף דרעי.

כזכור, בעקבות ההחמרה במצבו של מרן הגר"ע יוסף, השיק רדיו 'קול ברמה' בשיתוף אתר 'כיכר השבת' מוקד לרישום קבלות טובות וחלוקת ספרי תהילים לרפואתו של הגר"ע יוסף.

המוקד מופעל על ידי רדיו 'קול ברמה', ובשיתוף אתר 'כיכר השבת', להצטרפות למיזם, יש לחייג: 1800-888-444.

הציבור נקרא להמשיך ולהעתיר בתפילה לרפואת מרן פוסק הדור הגאון רבי חיים עובדיה יוסף בן גורג'יה לרפואה שלימה בתוך שאר חולי ישראל.

הכניסה למחלקה בה מאושפז הרב
הכניסה למחלקה בה מאושפז הרב
מתפללים בבית החולים
מתפללים בבית החולים
רבה של אלעד הרב מלכה בבית החולים
רבה של אלעד הרב מלכה בבית החולים
מתפללים בכניסה למחלקה
מתפללים בכניסה למחלקה