אאא

בפני מדינת ישראל עומדות כעת שתי אפשרויות. או לקבל את הציבור החרדי כמו שהוא, כולל דרישותיו הייחודיות ולנסות לחיות איתו למרות שזה לא קל ומקובל. או מנגד, להחליט כי אין לציבוריות הישראלית מקום עבורם בשל תפיסותיהם השונות. רק אל תבואו אליהם בדרישות לחלוקת הנטל, אם הזכויות הבסיסיות שלהם אינם חלק מהתפיסה הנאורה שלכם. לא ניתן לאחוז את המקל משתי קצותיו. הציבור האמוני החרדי הסתדר גם לפני קום המדינה וימשיך להסתדר גם אם תרוקנו את החזון הציוני מכל סממני אהבת האדם באשר הוא אדם, גם אם הוא חרדי.

החרדים נתונים למתקפה ממוקדת מזה כשבוע ימים כולל הפגנת העשרות כמגדם בבית שמש. אין איום גרעיני מאיראן, אין חמאס וחיזבאללה, הסכנה המוחשית היא  מיהודים חרדים לבושי שחורים עם זקנים שנלחמים על אמונתם. כל אישיות ציבורית שיש לה יחצ”ן או דובר מבינה שזה הזמן להכות בציבור החרדי, זה הזמן להצר את צעדיהם ולמחות בקול על חשכת ימי הביניים שבו הם תקועים. זה מתחיל בישיבות ממשלה בה מדברים כנגד הדרת נשים כאילו שזו הבעיה המרכזית שמסכנת את שלומה של מדינת ישראל. כל שר שמכבד את עצמו, משר הביטחון ועד ראש הממשלה, כולם מצהירים על הנאורות שלהם ביחס לנשים. הם מצטלמים עם נשים שרות, עם נשים כותבות אות בספר תורה ומתחרים זה בזה מי יוציא הצהרה חריפה יותר, שגם תקבל כותרות בכלי התקשורת ותיתן עוד נקודות בהוויה הציבורית זוללת הערכים.

אלא שהגל העכור הגואה כנגד החרדים כחבורת העולם העתיק והקיצוני יתפוצץ למדינת ישראל בפרצוף. אותו ציבור נאור עכשווי שמתבשם מאמירות בגנות בציבור החרדי ושרוצה לראות את החרדים משתלבים במדינה, בצבא, בתעשייה ובנשיאה בנטל הפרנסה הכללי, ימצא את עצמו בקרוב מאוד מול שוקת שבורה. הרי כיצד המתקיפים של היום חושבים שהציבור החרדי יחבור אליהם מחר? האם מישהו מעדת צווחני "הדרת נשים" באמת חושב שאחרי כל זה הוא יכול לבוא אל הציבור הזה ולדבר איתו על השתלבות במדינה? מה קרה לשוחרי זכויות הפרט? איפה מקדשי זכויות המיעוטים? האם הכללים שונים כשמדובר בחרדים? האם כל שחור שגר בבית שמש הוא קיצוני? האם כל 'זברה' היא אלימה?

אם יש למישהו טענות – עליו למקד אותן. תמקדו, תשוחחו עמם, אבל הפסיקו להכפיש את הציבור החרדי. אל תאשימו ציבור שלם.

ובכלל, נאורי 2011, מתי לאחרונה הרמתם את קולכם מול ניצולה של אישה בגלל היותה אישה לקידום מכירת כלי רכב או חטיף בריאות חדש? האם בצה”ל אכן יש שיווין מלא? כמה נשים אם כן, משרתות בדרגת אלוף? כמה נשים הן שרות בממשלה וכמה חברות כנסת יש מול מספרן באוכלוסיה? ואיך תתייחסו אם הבוס שלכם יהיה בוסית? טלו קורה מבין עיניכם,עצרו לרגע את משחק השבוע 'הכה את החרד'. נסו להבין את מצוקת הציבור החרדי שמנסה לשמר מסורות שהגנו על עם ישראל במשך דורות. האם חשבתם פעם שהסיבה להסתגרות של הציבור החרדי זו ‘הפתיחות’ והמוחצנות של הרחוב הישראלי? מי שמקדש את חירות הפרט על ידי החצנה נודפת חיצוניות אל יתפלא שהציבור החרדי נאלץ לסגור את עצמו מאחורי חומות.

המתקיפים הללו לא שוחחו מעולם עם חרדי ברצינות, ולא ניסו להבין את הרציונל של ההפרדה בין המינים. איש מהם גם לא מנסה להבין את הלך החשיבה החרדי שהוא, מה לעשות, שונה מהמקובל במדינת תל-אביב ואפילו מפרברי ירושלים.