אאא

משנה לשנה אנו עדים לעליה חדה מאוד בשימוש הציבור במשכנתאות. האם זה בשל עליית מחירי הדירות החדה בשנים האחרונות? לא רק.

אם עד לפני שש שבע שנים, חלק ניכר משוק צורכי המשכנתאות היו זוגות צעירים שהרכב ההלוואה שלהם היה בנוי מזכאות, חלקם גם ממענק, ולחלקם היותר קטן ממשכנתא משלימה שהייתה מסתכמת בממוצע סביב השלוש מאות אלף שקלים - היום השינוי הוא חד ועמוק.

מענקים זה חלום ישן, שיהפוך ברבות הימים לאגדה. הציבור כבר לא משתמש בזכאות.

התנאים ה״מוזלים״ של משרד השיכון הפכו ליקרים יחסית לריבית הקימות בשוק. ריבית הפריים - המרכיב המרכזי של המשכנתאות בשנים האחרונות שאינו צמוד למדד, היה בעבר הלא רחוק בשמיים ולפתע השלים ירידה חדה. בשיא המשבר הכלכלי העולמי, הוא הגיע ל-2 אחוז בלבד.

למעשה, הריבית הזולה ובכלל המסלולים ללא עמלות על פירעון מוקדם, והפריסה הארוכה - הן הסיבות שהפכו את שוק המשכנתאות לגדול כל כך, יש שיגידו גדול מדי. וזה עוד בלי שדיברנו על התחרות העצומה הקיימת בין הבנקים.

לנגיד זה הספיק. את הריבית הוא מעלה כבר תקופה ארוכה וזה מקפיץ לאנשים את ההחזר החודשי, לפעמים גם באופן משמעותי.

הריבית הזולה שהייתה כאן בשנים האחרונות, הייתה זמנית.

מוכרחים לפעול

הדולר קורס? רצים לקנות דולרים. תשלום המשכנתא עולה? רצים לעשות רפורמות, מגבילים אחוזי מימון ומקציבים את המסלולים של הריבית המשתנה. האם זה יעזור? כלל לא בטוח.

לא רק הציבור לקח בחשבון שהריביות יעלו, גם הבנקים חשבו על זה. הם תמיד נפנפו באופציית המחזור -בעידן התחרות הגדולה בשוק המשכנתאות תמיד הבנק יעשה את המירב כדי לשמור על הלקוח ולתת לו את ההחזר החודשי הנמוך על ידי הוזלת המשכנתא הקיימת, עד כמה שידו משגת.

ואם כבוד הנגיד מצהיר שלמעלה מ60 אחוז משוק המשכנתאות מבוסס על ריבית משתנה, הוא יכול לדרוש מהלקוחות שכבר קיבלו את כספם לשנות אותה לקבועה? ברור שלא.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אבל פישר חייב לפעול, גם בהיבט הפסיכולוגי. הוא מוכרח לתת לציבור הרגשה שיש החמרת תנאים. הרבה רעש, פחות מעשים. עליו להרגיע את השוק, ובעיקר את מחירי הדירות.

אגב, לאלה שטוענים כי בארה"ב מתרחש משבר דומה יש להבדיל – המשכנתא בארה"ב הייתה בנויה באופן שונה לחלוטין: הבנקים היו לוקחים את המשכנתא והופכים אותה למניה כביכול ״בטוחה״, למרות שלא היה ערך אמיתי לנכסים, ואחוזי המימון היו יותר מ-100 אחוזים.

המניות של המשכנתאות הללו נמכרו בכל העולם. וכשהגיע המשבר העולמי, הבורסה קרסה ואיתה שווי המניה של המשכנתא. מניות יכולות לקרוס גם בשמונים אחוזים.

ייתכן מצב של ירידת מחירים, אבל של קריסה? מזה אנחנו כרגע רחוקים. ואם קיימת הסכמה בכל הקשור למחירים, למה שלא נציף את השוק בדירות? זה הפתרון האמיתי, כל השאר לא חשוב. אבל הבירוקרטיה, אוי הבירוקרטיה, אולי לזה יש לך תשובה סטנלי?

הכותב הוא מנהל משכנתאות בדיל פיננסים – יעוץ נדל"ן ומשכנתאות.