אאא

שבועיים עברו מאז נהרג דור דרעי ז"ל בפיגוע החדירה בנחל עוז. וכעת לאחר סיום המבצע, מתחה המשפחה אתמול (שלישי) ביקורת נוקבת על צה"ל. 

בראיון לחדשות 2 אמר האב, "בשמונה חודשים אי אפשר להעמיד חייל שיהיה קרבי, בשום פנים ואופן, דיברתי עם אלופי פיקוד מרכז ודרום, אמרתי להם שהבן שלי לא הוכשר מספיק והוא לא צריך היה להגיע לשם. לא הוא, ולא החבר שלו. מישהו עשה פה טעות בדרך, זאת פשלה רצינית".

בני המשפחה משמיעים ביקורת נוקבת על כך שדור היה בכלל בעמדה אליה חדרו אנשי חמאס, כחניך בקורס מ"כים.

באירוע הקשה, חמישה חיילי צה"ל בפיגוע שתועד על ידי אנשי חמאס. מחבלים יצאו ממנהרה סמוך למוצב, הפתיעו את החיילים והצליחו לשוב על עקבותיהם בחיים. בתיעוד הקשה שפרסם חמאס נראים המחבלים יורים ומחסלים מטווח קרוב חיילים במוצב ומנסים לחטוף את אחד החיילים, לאחר שהתנגד הם הרגו אותו ויצאו ללא פגע ושבו לעזה ללא אבדות. 

" זהו חוסר ניסיון", הסביר האב. "הם כנראה חשבו שהם הולכים לקייטנה. אלה ילדים. מה אתה מצפה מילד? הבן שלי בשורה התחתונה נפל לשווא".

בני משפחות החיילים שנהרגו באירוע כואבים בעיקר את העובדה שבצבא נתנו להם הרגשה שהחיילים במוצב לא עשו דבר ולא התנגדו לכניסת המחבלים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אביו של דור, דוד דרעי הוסיף, "נתנו לנו להרגיש כאילו הם לא עשו שום דבר".  במשפחתו של חייל נוסף שנהרג בחדירה, דניאל קדמי ז"ל לא מותחים ביקורת על צה"ל אך מצטרפים לדבריו של דוד דרעי בנוגע לתחושה שקבלו מצה"ל לאחר שאלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן אמר יממה לאחר התקרית. "מהכוח שלנו אני מצפה לתוצאה טובה יותר בכל מפגש עם המחבלים". 

"אני שמעתי את זה והבנתי ממנו שהוא היה מצפה לתוצאות טובות יותר מלוחמים", אמרה בתגובה אמו של דניאל, תמי קדמי. "לפני שראית את התחקיר, הוא נתן לנו להרגיש כאילו שהם ישנו ולא עשו שום דבר". אביו של דניאל, בועז קדמי, הוסיף וציין: "אנחנו לא רוצים חס וחלילה לפגוע בכל הדרגים שיש בשטח, אבל כואבת לנו האמירה שהוא אמר לפני שהוא בדק והגיע למסקנות. אנחנו לא קיבלנו את המסקנות, אף אחד לא הבהיר מה היה שם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפרסום בחדשות 2: "עם סיומו של מבצע 'צוק איתן' יחל כמקובל בצה"ל שלב התחקורים והפקת הלקחים מהארועים השונים במבצע, לרבות אירוע נחל עוז. המסקנות והלקחים יוצגו למשפחות החללים כנהוג באופן ישיר ולא באמצעות כלי התקשורת. צה"ל ימשיך ללוות את המשפחות השכולות ולתמוך בהן בשעתן הקשה".

בצה"ל הוסיפו כי "אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן התייחס לתקרית ואמר כי האירוע היה צריך להסתיים אחרת כמו בכל אירוע בו נהרגים חיילים. אין באמירתו בכדי להטיל דופי על תפקוד הכוח, אלא בכדי להסביר שבכל אירוע לחימה אנו צריכים לשאוף שידנו תהיה על העליונה. הכח מחטיבת בית הספר למכ"ים הוכשר לתפקידו, שכן מדובר בחיילים הטובים ביותר מיחידותיהם שנבחרו לצאת לקורס פיקודי והתכוננו למשימתם"