אאא

העיתונאי אבישי בן חיים, הכתב לענייני חרדים של העיתון ´מעריב´ הקדיש את טורו השבועי למאבק מפתיע בין אנשי ישיבת ´שובו בנים´ לקלרה אלפרון. ´כיכר השבת´ מגיש לכם קטעים מהכתבה:

הגברת פייגה שמאי כועסת ומאוכזבת. "באתי מהבלגנים, רציתי את האמת", טוענת החוזרת בתשובה המוחרמת, "ברחתי מהעבריינות ופתאום מצאתי פה עבריינות עוד יותר מפחידה ועוד בשם הרב".

פעם קראו לה קלרה אלפרון, העשירית מבין 12 ילדי המשפחה הידועה ממדורי הפלילים. אחותם הקטנה של מוסא, יעקב, נסים וזלמן. לפני כ-17 שנה התחילה לחזור בתשובה.

מבחינתה, לא מדובר במהפך. "גדלתי במשפחה עם מסורת, למדתי בבית יעקב, אחר כך באולפנה של צפירה". מפה לשם החלה לפקוד את שיעוריה של הרבנית ברלנד בבני ברק. שנתיים אחר כך שידכו לה את אורי שמאי, חסיד ברסלב מהפלג התוסס של שובו בנים.

החותמת האחרונה לכאורה בדרכון המעבר של קלרה הקדושה לעולם החרדי ניתנה לפני כשבע שנים, כשהמנהיג הכריזמטי של שובו בנים, הרב אליעזר ברלנד, הנחה אותה להחליף את שמה לפייגה, כשם אמו של רבי נחמן מברסלב.

הרומן שלה עם הברסלבים החל דווקא יפה. "יש לנו היכרות עם שובו בנים מלפני 20 שנה. כשאמא שלי נפטרה, אחי יעקב תרם כסף לישיבה. שני החדרים הכי יפים בישיבה זה על שמה, לעילוי נשמתה. זלמן אחי קשור לישיבה, יעקב אחי היה כמה פעמים".

פעם היה לה שמח

את השם אלפרון ניצלה כדי לסייע למשמרות הצניעות: "החזיקו ממני. הייתי מתגברת אותם, תמיד ניצלתי את השם אלפרון בשביל לעזור מה שצריך בשביל הקב"ה. עוזרת להם עם ילדות שנאבדו, מביאה אותן הביתה, רוחצת אותן. נכנסת לכפרים ערביים, משלמת כסף, מוציאה ילדות שהלכו לשמה".

היא מתעקשת שפעם היה לה שמח. "חזרתי בתשובה כי הבנתי שזאת הדרך הכי טובה שאני מתחברת לקב"ה, שאני הרבה יותר רגועה. יש הרבה לימוד, הרבה שמחה. אני מטבעי בנאדם מאוד שמח, אני מוכרת בתור אחת שעושה שמח בחתונות של דוסים. אני אוהבת לרקוד, להיות תמיד בשמחה, כמצוות רבנו".

בשבועות האחרונים עמדה פייגה במרכזו של מופע רחוב מוזר. היא והמגאפון. "התחלתי לצאת להם ארבע חמש פעמים ביום בבלגנים עם מגאפון, הזמינו לי אמבולנס לעצור אותי". שוב ושוב שפכה את טענותיה בצעקות רמות. צריך לשמוע אותה שואגת בשביל להבין עד כמה רמות.

ומה הטיחה בהם? "בייתוסים". "רמאים", "גנבים", "כת חנפנים", "עשיתם לנו שמד רוחני", "בשביל מה צריך את הרב אם יש את הגנגסטר שמרביץ לנשים?", "חולקים על הרב", "מבזים את הרב", "הרב כל החיים אסף נשמות להביא אליו, אתם מגרשים לו אותם מהבית".

"מי שעושה פוזות ישר מאשפזים אותה"

על מה בעצם המלחמה? בין הברסלבים יש מי שטוענים שהפרומו ניתן כבר לפני כשלוש שנים, כשבשובו בנים החלו בהפרדה בין החוזרים בתשובה הוותיקים ובין אלו החדשים, ושכבר אז נכנסה פייגה לבית הכנסת והרעידה את הקירות בזעקות "יהודי לא מגרש יהודי".

לפני כשמונה שנים חיתנה פייגה את בתה עם אחד מצעירי הקהילה. הנישואים, ואיתם יחסיה עם הסביבה, עלו על שרטון, סרט אימה בלשונה המתגלגלת של פייגה: "אלה האשכנזים מתגרשים אחרי יומיים, זאתי סבלה שלוש שנים, ספרדייה, לא ידעה מה זה לברוח.

"רצו לקחת אותה לבית משוגעים. מי שעושה פה פוזות ישר מאשפזים אותה, ישר. יש פה ספרדייה אחת, תיק תק סידרו לה בית משוגעים, ישר לקחו אותה הכניסו אותה לבית משוגעים ולקחו לה את הילד, כי היא ספרדייה".

הסכסוך הגיע עד כדי עימות פיזי בין קלרה לגרוש של בתה, שהגיש תלונה במשטרה וטען כי שברה את אפו. קלרה ניסתה לטעון: "הוא ביים פה קטטה, נתן לי מרפק לבטן, אני שחררתי לו אחד לפנים. על זה היה לי תיק. צדיקים היו הולכים קילומטרים להוציא אנשים מהבור. אתם זורקים לבור אמא ל-11 ילדים? אתה לא סתם קיבלת את הבוקס הזה".

לפני כעשרה ימים גזר עליה בית המשפט מאסר על תנאי, קנס ו-80 שעות שירות, שאותן היא אמורה לבצע במתנ"ס. בהמלצת עורכת הדין חגית רייזמן אבודרהם, היא הגיעה להסדר טיעון שבו הודתה כי הכתה את חתנה. מכתב האישום נמחקה הטענה ששברה את אפו.

"אני כולה 50 קילו"

השבוע הייתה עוד היתקלות חריפה בינה לאנשי החסידות. בעצרת לזכרם של חמשת הרוגי תאונת הדרכים מקהילת שובו בנים באסון ל"ג בעומר, פייגה זעקה לעברם: "אח שלי ראובן נהרג על הגנת המולדת ואני לא יכולה להיכנס לבית כנסת?". כשהחלו לזרוק לעברה בקבוקים והתקרבו אליה, איימה עליהם "אם לא תעצרו, אני מורידה את הכיסוי ראש".

בעקבות האירוע ולא מעט תלונות שהוגשו נגדה היא נעצרה ונחקרה בחשד להפרת סדר, תקיפה, הטרדות ואיומים, ושוחררה בתנאים מגבילים, תוך הוראה לא להתקרב לבית הרב 30 יום, לא ליצור קשר עם אנשיו, לא לזרוק חפצים ולא לנקוט אלימות.

במשטרת ירושלים אמרו כי הנחיה ברורה לגבי מופעי המגאפון דווקא לא יצאה מבית המשפט.

כך או כך, גם בלי המגאפון אפשר לשמוע את רעם טענותיה הקשות. "כל הזמן חיממו אספסוף שיבואו לפגוע בנו, לשרוף לנו את הבית, השוטרים אפילו אמרו לי תיזהרי שלא יזרקו עלייך דיו. אמרתי להם אני עם ה, אני לא מפחדת מאפ´חד. אתמול זרקו על הילד אבנים. ואני קיבלתי מכות, אני אראה לך תמונות.

"אתה שואל שבע אברכים האם הבחור הזה מודה שנתן לה שני בוקסים? יגידו לך כן. אומרים היה לה אבנים ביד? איזה אבנים? על איזה אבנים אתה מדבר? למה יצאת בכלל מהשער שלך? כנס לשער שלך. מה, אתה תגיד לי אם לצעוק מאחורי השער או לא? מי אתה בכלל? אומרים לי תיזהרי יפגעו בך.

"כולם אומרים לי פייגה תיזהרי. אני לא מפחדת. שמו לי מכות, אז חשבו שאחים שלי יבואו להרביץ להם, בכלל הם לא ידעו. הם רוצים לבוא להביא לי מכות, הם מתכננים, אני שומעת מה הם אומרים אחד לשני. אומרים היא קראטיסטית, מתכננים אתה תבוא מפה אני מפה, חחח, אני כולה 50 קילו".

היא אולי לא מפחדת כלל, אבל בהחלט תקועה על גשר צר מאוד. משפחתה מוחרמת, לבעלה לא נותנים להיכנס לשיעורים, הילדה חוזרת בוכה כי הוציאו אותה מהתפילה וגם הילדים האחרים סובלים. "כל הילדים מגרשים אותם, זורקים עליהם אבנים, אומרים להם אל תעברו לידנו, אתם מוחרמים.

"אנשים לא יכולים לחיות פה. לא הייתה לי ברירה, התחלתי לשרוף להם בפנים, הכל אני אומרת להם בשמות. באתי להם בכמה יציאות, הייתי בקריזה עליהם". אחד מאחיה של אלפרון הוזעק לחסידות לשיחה, אבל גם זה לא עזר. "אמרו לו אחותך עושה בלגן, הם עבדו עליו. אחי התבאס.

"אני עוד עושים לי קצת כבוד. אנשים, לקחו להם את הבתים. במשפחה היו אומרים אמא, קחי את הכסף ונלך, איזה אנשים מגעילים. לא לוקחת את הכסף ולא הולכת, כי אני רואה שהרב לא רוצה שאני אלך, אם הרב יגיד לי ללכת אני אלך. לעולם, לעולם לא אעזוב את הרב שנתן לי חיים ושכל מה שיש לי בחיים זה ממנו".

שובו בנים: גברת קלרה ובעלה אלימים ודורסניים

היא משוכנעת שהרב נגד מה שנעשה לה ולמשפחתה וטוענת: "הרב שלח לי אברך משמונה בערב עד שמונה בבוקר שילמד אותי את כל הגמרא של ההשתלטות של הרשעים על הצדיקים". ויש לה עוד הוכחות: "אחרי שעשיתי להם את הפריצה הראשונה והזזתי להם ארבע שומרים בתוך הבית כנסת, אז הרב אמר להם בואו בואו.

"כשהם תקפו אותי והפילו אותי על הרצפה, הרב הסתכל עליי". כאן היא מחקה את קולו של הרב ברלנד, מרעימה בקולה ושואגת בהתרגשות: "אמר לי, פייגהההה שמאאאאי! אני סובל מהם. פוצצי אותם, שברי להם את הפנים, שברי להם את הראש, קרעי אותם. נמושות. נמושווות.

"זה נהיה שיטת גנגסטרים כאילו בשם הרב, אף אחד לא מגיב להם. את הכאילו הזה אני רוצה להוציא, שזה לא בשם הרב וזה לא הרב. באתי למקום של תורה. יצאתם עבריינים. איפה האמת?".

תגובת מזכיר קהילת שובו בנים שמואל הורביץ: "קהילתנו נודעה מאז ומעולם בהליכתה בדרכי נועם ושלום עם האוהבים והאויבים כאחד. גברת קלרה ובעלה אורי הם אנשים אלימים, דורסניים ומוציאי דיבה, אשר גורמים סבל לכל בני הקהילה. זה תקופה ארוכה סובלות מאות משפחות מהקהילה מהצקות, הטרדות ואיומים בלתי פוסקים מצד בני משפחה. התלונות מטופלות במשטרה".