אאא

בניגוד להמלצת ועדת השרים שדנה בנושא, עמדת משרד האוצר והשר לענייני מודיעין ועניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ, מליאת הממשלה אישרה היום (ראשון) רכישה נוספת של מטוסי קרב חמקניים F 35 מארה"ב.

על פי החלטת הממשלה, ישראל תרכוש 49 מטוסי קרב חדישים מדגם F-35 מתוצרת החברה האמריקנית לוקהיד מרטין. כאמור, ההחלטה התקבלה בניגוד להמצלת ועדת השרים שדנה בנושא לפני כשבועיים, והחליטה שמדינת ישראל תרכוש בכספי הסיוע האמריקניים רק 36 מטוסים מהסוג הזה.

כזכור, הכוונה המקורית הייתה לרכוש 50 מטוסים עבור שתי טייסות, שבכל אחת מהן יהיו 24 מטוסי קרב מדגם F-35 ועוד שני מטוסים עבור מערך הניסוי של חיל האוויר.

ישראל רכשה כבר 19 מטוסי F-35 תמורת 2.7 מיליארד דולר מכספי הסיוע האמריקניים. המטוסים הראשונים בעסקה זו יגיעו לארץ בשנת 2016.

על פי ההחלטה שהתקבלה בממשלה היום, ישראל תתחיל בהליך רכשה של עוד 13 מטוסים כאלה - 12 למערך הקרב ומטוס למערך הניסוי של חיל האוויר. בנוסף, בהמשך תרכוש ישראל 17 מטוסי קרב חמקניים נוספים בעלות של 142 מיליון דולר למטוס, אולם לפני ההחלטה על קניית 17 המטוסים בקבוצה השלישית ייערך דיון נוסף בממשלה.

במערכת הביטחון טענו בין היתר כי חברת לוקהיד מרטין התחייבה לרכש גומלין למדינת ישראל בסכום כולל של כשישה מיליארד דולר, וכן להעניק תנאי אשראי נוחים במיוחד. כל זאת בהנחה שישראל קונה 49-50 מטוסי F-35, כאשר לטענת משרד הביטחון, רכישת המטוסים הנוספים משפרת את היחסים את ארה"ב.