אאא

פגיעה נוספת בחינוך החרדי: משרד החינוך עומד לשלול את רישיונם של 'תלמודי תורה' הפועלים בריכוזים חרדים במסגרת 'החינוך העצמאי', אם לא ינהיגו החל משנת הלימודים תשע"ה, לימודי אנגלית מלאים על פי תוכנית הליבה, כך עולה מהרישיונות שהגיעו לאותם 'תלמודי תורה' מאגף הפיקוח הפדגוגי של משרד החינוך שעליו אחראי מאיר שמעוני, שאף חתום בשולי המכתב.

על פי הדיווח בעיתון "מרכז העניינים", נדרשים מדי כמה שנים בתי הספר החרדים, ובהם תלמודי התורה המאוגדים במסגרת 'החינוך העצמאי', לחדש את רישיונותיהם.

בימים אלה, ולקראת שנת הלימודים החדשה, קיבלו מגישי הבקשות את רישיונותיהם לשנה הבאה, ואלה מתוכם הפועלים באזורים חרדים מובהקים, נדהמו למצוא בהם התניה הכופה עליהם את לימודי הליב"ה באנגלית.

בהערה נאמר כי הרישיון הוא רק עד סוף שנת תשע"ד, ובשנת הלימודים תשע"ה, המתחילה בעוד כשבועיים, הם מחויבים בלימודי אנגלית "על פי החלטת ממשלה ממאי 2013".

העיתון מציין כי בניגוד למה שנרשם במפורש על הרישיון, בכתב ידו של שמעוני, אין שום החלטת ממשלה שהתקבלה בתאריך הנקוב, המחייב לימודי ליב"ה מלאים במוסדות החינוך החרדים, החל משנת הלימודים הבאה.

אם אכן יבצע משרד החינוך את איומו וישלול את הרישיון מאותם מוסדות שלא ינהיגו לימודי ליב"ה באנגלית, הרי שהם יפלטו מרשימת בתי הספר של 'החינוך העצמאי' שבה היו כלולים בכל השנים, ויועברו למעמד של מוסדות פטור.

המשמעות, לדברי העסקנים, היא פגיעה קשה בתקציבי המוסדות. בעוד התקצוב שלהם במסגרת 'החינוך העצמאי', הגיע עד עתה ל-75%, בשל העובדה שהתלמידים בהם אינם לומדים אנגלית, מעתה יקבלו רק 55% ובקרוב יורדו ל...35% - קיצוץ של 50%.

יצוין כי בכינוס פנימי סגור שנערך בשבוע שעבר למחנכים, התייחס למשבר הנוכחי יו''ר החינוך העצמאי הרב אברהם לייזרזון שאמר לנוכחים: "ראו עד היכן הדברים מגיעים. מתברר כי גם בעיצומם של שיגורי הרקטות והמלחמה רבת הסכנות רודפי החינוך החרדי לא נרגעים. עוד לפני הפסקת האש, יוצאות הנחיות חדשות מהמחוז החרדי במשרד החינוך, ביניהם הודעה למספר מנהלי תלמודי תורה של 'החינוך העצמאי' כי אישור רישיון ההפעלה של בית ספרם לשנת תשע"ה, מותנה בהתחייבות בכתב על לימודי אנגלית".

"זהו לחץ נוסף על 'תלמודי התורה' לכפיית מאה אחוז של לימודי ליבה", הזהיר הרב לייזרזון והתריע, כי הדבר נעשה במסגרת הלחצים הממשלתיים להקמת מרכז חינוך ממלכתי - חרדי, שהשר אינו מצליח לצרף אליו מוסדות חרדים.

"עלינו להכריז קבל עולם ומלואו בראש מורם ובזקיפות קומה יהודית אמיצה, לא למרכז חינוך ממלכתי-חרדי, שמהווה חתירה מסוכנת תחת יסודות קיומו של החינוך העצמאי, לא לליב"ה, ולא למיצ"ב! אסור לנו להירתע מסנקציות תקציביות וחלילה להסתנוור מפיתויים ממשלתיים", הוסיף הרב לייזרזון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב לייזרזון הדגיש בפני הנוכחים: "אני לא אומר זאת על דעתי אלא על דעת גדולי הדור".

יצוין כי על פי הדיווח, ב'חינוך העצמאי' פועל בחודשים האחרונים ועד מנהל המורכב מנציגי שתי הסיעות ב'יהדות התורה', 'דגל התורה' ו'שלומי אמונים', והוא יאלץ להתמודד עם הגזירה החדשה.

בין החברים בה שמות ידועים כמו הרב מרדכי קרליץ, הרב אריה דביר, הרב יוסף אפרתי, הרב אברהם רובינשטיין והרב שמואל דויטש שנבחר אף הוא בשעתו כנציג 'דגל התורה' והיום הוא מראשי 'בני תורה', הרב מרדכי שטרן מ'הסיעה המאוחדת - ויז'ניץ', הרב מאיר הייזלר, הרב צבי כץ וחה"כ מאיר פרוש מ'שלומי אמונים'. הנושא אמור להגיע באמצעותם להכרעת גדולי ישראל.

חברי הכנסת החרדים, אינם מצויים עדיין בפרשה החדשה, ויתקשו לטפל בה, עד תחילת שנת הלימודים, בשל פגרת הקיץ.