אילוסטרציה. למצולמות אין קשר לנאמר לכתבה (פלאש 90)
אאא

לראשונה, מודה מפקחת במשרד החינוך כי יש מכסה מצומצמת על-פי חוק לקבלת בנות ספרדיות לסמינרים.

בתוכנית "שמונה עד עשר" עם מרדכי לביא המשודרת ברדיו "קול ברמה" חשף כתב "קול ברמה" יקי אדמקר הקלטה משיחה בין אם לתלמידה שלא התקבלה לסמינר לבין מפקחת רשמית מטעם משרד החינוך, ממחלקת המוכר שאינו רשמי, ובה מודה המפקחת כי קיימת מכסה לתלמידות בנות עדות המזרח.

לפי המפקחת, זכותו של מוסד, חרף היותו מתוקצב על ידי המדינה לסרב לקבל תלמידה על רקע עדתי, דברים שלכאורה, אינם עולים בקנה אחד עם החוק.

מדובר בתלמידה שסיימה בשנה שעברה את כיתה ח', תושבת ביתר עילית, שאינה משובצת למוסד חינוכי זה ארבעה חודשים ונאלצת להמתין בביתה להחלטה בעניינה.

משרד החינוך: "נבדוק את המקרה"

הוריה ניסו לרשום אותה לסמינר אשכנזי בביתר, אולם במשרד החינוך אומרים כי הסמינר קיבל צו סגירה מטעם המשרד, ועל כן חרף העובדה שהוא עדיין פעיל, היחס אליו הוא כאל סגור.

כשביקשה האם מן המפקחת לקבל את בתה לסניף של הסמינר בירושלים, הסבירה לה המפקחת כי הדבר בלתי אפשרי: "הוא (המנהל) קיבל הרבה מאוד ספרדיות...אנחנו לא מוצאים משהו לא חוקי שהמנהל עשה מולך...הוא קיבל הרבה מאוד ספרדיות ולפי החוק אישרו להם אחוז מסויים, ואם הוא קיבל 30 אחוז של ספרדים...".

המפקחת מוסיפה ואומרת כי נכון שמדובר במוסד שמקבל תקציבים מהמדינה וממשרד החינוך אבל הוא מוסד אוטונומי וזכותו להגיד לאם שהוא אינו מקבל אותה רק בשל היותה ספרדיה.

ממשרד החינוך נמסר ליקי אדמקר כי שר החינוך כמדיניות פועל כדי למנוע אפליה בסמינרים. בקיץ האחרון הגיעו מנהלי הסמינרים לשימוע במשרד בנושא הנל. המקרה הספציפי ייבדק.