אאא

פרסום ראשון: בעקבות הדו"ח החמור של החשב הכללי באוצר נגד רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס, בו הוטחה ביקורת קשה כנגד התנהלות ראשי מעיין החינוך התורני, העביר משרד החינוך בימים האחרונים את תגובתו לחשבת הכללית במשרד האוצר. התגובה כוללת שורה של צעדים חריפים שנועדו לתקן את אי הסדרים ברשת החינוך.

ל'כיכר השבת' נודע, כי בין היתר מתכוון משרד החינוך כחלק מצעדיו להפסיק את העברת התקציבים המרוכזים לרשת מעיין החינוך התורני ולהתחיל בהעברת תקציבים פר-מוסד, כאשר לכל מוסד יוענק סמל מוטב נפרד.

משמעות המהלך: פגיעה דרמטית בכוחה הפוליטי של רשת מעיין החינוך התורני. בעוד עד היום קיבלה הרשת מליוני שקלים שנועדו, על פי הדו"ח, לחלוקה לפי ראות עיניה של הנהלת הרשת, תוך העדפת מקורבים וקידום אינטרסים פוליטיים, מעתה ואילך יועברו התקציבים תוך יעודם באופן ממוקד למוסדות השונים והרשת תהיה אמונה אך ורק לחלוקתם לפי היעוד המקורי שלהם. 

כמו כן נודע ל'כיכר השבת', כי בעקבות הדו"ח מתכונן משרד החינוך להאיץ את אישור חמישה עשר מפקחים חדשים שיפקחו על רשתות החינוך החרדיות, כאשר מדובר בגידול דרמטי של כ-30 אחוזים במספר המפקחים בחינוך החרדי.

 (צילום: שטורעם)
מכריז מלחמה בשחיתות, שר החינוך שי פירון (צילום: פלאש 90)
הגדלה

לצד זאת, ידרוש משרד החינוך מעתה ואילך מרשת מעיין החינוך התורני דו"ח מפורט של הקצאת שעות למוסדות החינוך, דוחות על כוח האדם המועסק במטה רשת מעיין החינוך התורני ובמוסדות החינוך של הרשת וכן דוחות על ביצועים של העובדים.

כמו כן, מתכונן משרד החינוך לפסול תקצוב למוסדות חינוך שלא ישלימו את תהליך הרישוי שלהם, וזאת בניגוד להעלמת העין שהייתה נהוגה בנושא עד היום.

סעיף דרמטי נוסף בתגובת משרד החינוך לחשב הכללי, עוסק בתקציבים התוספתיים שהועברו עד היום למעיין החינוך התורני כחלק מהסכמים קואליציוניים שונים, בזמן שעד היום תקציבים אלה היו מעוברים כמעט באופן ישיר לרשת החינוך, מעתה ואילך התקציבים יועברו למשרד החינוך ויופנו על ידו לרשת לפי קריטריונים אחידים עניינים ושוויוניים. מהלך שגם הוא פוגע קשות בכוחם הפוליטי של מנהלי רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס.

יצויין כי מעתה ואילך לא יאפשר עוד משרד החינוך העברת תקציבים ממוסד חינוך אחד למשנהו, וכן תקציבים שנועדו למוסדות המטפלים בילדים בעלי צרכים מיוחדים - למוסדות אחרים.