אאא

כיצד תוענק הטבת המע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה מקבלן? במשרד השיכון דורשים לקיים הגרלה בין הזכאים - שכן הביקוש לדירות עד 1.6 מיליון שקל צפוי לעלות על היצע הדירות החדשות במחיר זה. בימים הקרובים צפוי להעביר משרד השיכון את ההערות שלו לתזכיר חוק 0% מע"מ שהפיץ לפני כשבוע וחצי משרד האוצר, ובמסגרת זו ידרוש להוסיף מערכת של הגרלת דירות להטבה. כך נודע ל"כלכליסט".

בסוף השבוע האחרון העריך נסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, כי בשוק הנדל"ן יש כ-4,000 יחידות דיור חדשות מתחת לרף של 1.6 מיליון שקל, אך עשרות אלפי זוגות צעירים המעוניינים לרכוש דירה ראשונה. עם זאת, במשרד האוצר ההערכה היא כי קיימות כעשרת אלפים דירות כאלה.

כך או כך, במשרד השיכון רוצים למנוע פתח לשחיתויות מצד קבלנים: "כיצד יחולקו הדירות? יש סכנה שקבלנים יעדיפו למכור את הדירות שנושאות את הטבת המע"מ דווקא למקורבים להם. ההטבה אף חושפת את הקבלנים לאיומים", כך אומרים היום (א') גורמים במשרד השיכון. "כמו כן, עלול להיווצר מצב שבו הקבלנים יתאמו את מחיר הדירה עם רוכשים, כך שיקבלו לכיסם חלק מההטבה בצורת שדרוגים לדירה".

במשרד האוצר מרגיעים היום, ומזכירים כי לכשיעבור חוק 0% מע"מ, הוא יחול לשנים קדימה, ולא תהיה בהילות לרכוש דירה דווקא השנה, כך שהביקושים יתפזרו. נוסף לכך, יש להזכיר כי גם שיטת ההגרלות אינה חסינה ב-100% כנגד שחיתויות, ולראייה דוח שפרסם מבקר המדינה אך לפני כחצי שנה, ובו הוא מבקר בחריפות מהלך של שר השיכון לשעבר אריאל אטיאס, להפוך מכרז סטנדרטי בבית שאן להגרלה, שתוצאותיה הובילו, לכאורה, להטבות לבני המקום למקורבים.

מוקדם יותר היום נערכה פגישה בין פורום מארגני קבוצות הרכישה, משרד האוצר ורשות המסים ובה עלה נושא הטבת המע"מ. בקבוצות הרכישה טוענים לאפליית רוכשים ודורשים כי הטבת המע"מ תחול גם עליהם. גורמים באוצר מסרו ל"כלכליסט" כי כל זמן שמארגני הקבוצות לא מלווים את הפרויקטים עד שלב האכלוס וכל זמן שמחיר הדירה הנקוב הוא אינו סופי, הם לא יוכלו להכלל בחוק (הרחבה במסגרת).