אאא

משרד התחבורה הורה בימים האחרונים לחברת התחבורה "אגד" לבטל את ההסדר שהחל עוד בתום מלחמת ששת הימים לפני 40 שנה לפיו הפוקדים את רחבת הכותל במהלך יום שבת יוכלו לנסוע באוטובוסים עם צאתה ללא תשלום ולשלם למחרת זאת משום שאין ברשותם כסף מיד בצאת השבת.

כעת, פקיד הגבייה במשרד התחבורה הורה באופן חד משמעי לחברת אגד להפסיק באופן מיידי ולאלתר את הנוהג המדובר. בחברת אגד בודקים מאז קבלת ההוראה, כיצד ניתן יהיה לשנותה. הפקיד הסביר כי יש הוראה חד משמעית "לגבות כסף מכל נוסע ולא משנה מה". 

גורם המעורב בפרטים מותח ביקורת כנגד החלטה: "איך יכול להיות שכך בהינף יד יכול פקיד כל שהוא לבטל נוהל תחבורתי שקיים ארבעים שנה וכולם נהנים ממנו, גם חברת התחבורה שמרוויחה את הכסף וגם הנוסעים עצמם שלא צריכים לשוב למחוז חפצם באופן רגלי ולהיטלטל עם הילדים בשעות הערב, זו פשוט שערורייה". 

יצחק רודיך, יועץ לענייני חרדים בחברת אגד, אישר את הפרטים בשיחה עם "כיכר השבת" ואמר כי "בימים האחרונים אכן יצאה הוראה לחברת אגד על ידי אחד מפקידי משרד התחבורה, עד לבירור אנחנו מקווים שתמצא הדרך להמשיך את ההסדר לשביעות רצונם של כל הצדדים".

רודיך סבור כי ביטול הנוהל עלול להוות בעיה ביטחונית ורוחנית: "הנוהל הזה נועד בשביל לעזור לציבור הפוקדים את הכותל במהלך השבת שמיד בצאתה יוכלו לעלות ללא תשלום שלא נמצא בידם במהלך השבת. הסדר זה נותן מענה מבחינה רוחנית ומבחינה ביטחונית שמאות המתפללים לא ישובו לביתם דרך העיר העתיקה בשעות הערב המאוחרות ויוכלו לשלם את הנסיעה ביום ראשון שאחרי".