אאא

תופעת השימוש בוואטסאפ במגזר החרדי - צוברת תאוצה והופכת למגיפה של ממש. גם בתקשורת הכללית אבחנו עיתונאים חדי עין את התופעה שגורמת לחלק מהציבור המחוברים לאפליקציה להיות 'מכורים' של ממש.

מי שבחר לבחון את הנושא לעומק, ומפרסם על כך כתבה נרחבת בסוף השבוע האחרון בעיתון ידיעות ר״ג הוא העיתונאי ארז ליבנה שמסביר ל'כיכר השבת' כי מדובר בתופעה מעניינת מאוד שמעידה על מספר תהליכי עומק שמתרחשים בחברה החרדית. "הרבנים אמנם מנסים להסתגר אך נראה שהמציאות חזקה מאוד ומכתיבה שינויים שאיש לא שיער".

בין היתר, שוחח ליבנה, עם מספר אנשי תקשורת חרדים הפעילים באפליקציה: "אם נשלחו 10 מיליארד הודעות ביום, חצי מתוכם שלחו חרדים, הציבור החרדי מכור לנייעס כולם מדברים כל הזמן וצמאים לידע. אם נניח קורה משהו בעזה, זה רץ בוואטסאפ אצלנו הרבה לפני שזה מגיע לעיתונות הארצית" אמר העיתונאי איתי גדסי.

"יש המון קבוצות. קבוצות של ש"ס, של הליטאים, של חסידויות ועוד ועוד. מדובר על מעגלים בתוך מעגלים בתוך כולם כבר מכירים את כולם והמידע רץ מהר.

"אבל אנשים למדו שזה גם כלי שאתו אפשר להכפיש אחרים, מבלי להסתכן בתביעה על הוצאת דיבה, כל מה שצריך לכתוב זה העתק-הדבק", ממשיך גדסי.

העיתונאי אליעזר שלזינגר, הנחשב גם כן לאחד שמחובר לאפליקציה במשך 24 שעות, אומר כי הוואטסאפ שינה את העבודה שלו כעיתונאי. "כרגע אני חבר ב-43 קבוצות, שמונה מתוכן הן קבוצות שקשורות למשטרה בכל הארץ ובנוסף ישנן עוד קבוצות של עיתונאים" מצוטט שלזינגר בידיעות רמת גן. 

לדבריו: "אנשים מכורים לזה בגדול. תמיד אהבו את הנייעס וזה נייעס ללא הפסקה. פעם אנשים היו נפגשים בטבילת הבוקר במקווה ומרכלים וככה הופצו שמועות, היום הכול בוואטסאפ".

יענקי ביכלר, הפרסומאי והיועץ האסטרטגי החרדי, מספר כי האפליקציה עוזרת לו למקסם את התפוקה מההודעות אותן הוא מפרסם:  "וואטסאפ חולל מהפך. פעם כשהיינו מוציאים הודעה, היינו צריכים לחכות מינימום למהדורות של הערב. היום בתוך רבע שעה כל המגזר החרדי כבר יודע מה קורה".

יו"ר ארגון משמרת הקודש והחינוך, הרב מרדכי בלוי, התייחס גם הוא לשימוש ההולך וגובר באפליקציה, ואמר: "חסידות גור וחסידות בעלזא היו הראשונים שהכשירו לשימוש טלפון בלאקברי עם וואטסאפ לצרכי עבודה, ועכשיו זה יעבור לקהל רחב יותר. בקרוב יכשירו מכשירים נוספים ומי שירצה לקבל אותם יצטרך לענות על שאלון מאוד נוקב באשר לאופן השימוש במכשיר", מספר הרב בלוי שמחזיק גם כן טלפון המכיל את האפליקציה. 

"ככלל השימוש בוואטסאפ אפשרי במכשירים אך ורק לאנשים שזקוקים לו לענייני עבודה. אני משתמש בה בשביל ענייני הלכה. אבל הרבנים בהחלט מוטרדים מהשימוש הגובר באפליקציה ובאינטרנט".

"צריך להבין שמי שמגדיר את עצמו כחרדי מאפשר לרבנים לקבוע בשבילו מה נכון. מי שיש לו מכשיר לא כשר אינו חרדי אמיתי ותהיה לו בעיה לרשום את הילדים שלו לגנים ובתי ספר", 

"המקור של האיסור לשלוח הודעות זה מחשש לבטלה. מנעו את השליחה והקבלה של המסרונים מאברכים כדי שלא ייכנסו לכולל ויתחילו לשלוח הודעות במקום ללמוד. עם וואטסאפ אין את הבעיה הזו כי לאברכים אסור להחזיק טלפון חכם". אומר הרב בלוי