אאא

מתחזקות העליות בת"א. המסחר בבורסה בתל אביב נפתח היום (ד´) בעליות קלות, לאחר מגמת ירידות השערים שחוותה הבורסה באחד-העם בימים האחרונים. אתמול, השלים מדד המעו"ף ירידה של כ-5% בערכו מאז שהגיע לרף שיא כל הזמנים, ב-21 באפריל, ועומד על רף ה-1281.91 נקודות. באסיה נרשמו ירידות, באירופה המגמה שלילית ואילו החוזים על מדדי וול סטריט מאותתים על צפי לירידות של כ-0.1%-0.2% בפתיחה.

על רקע המהומות במהומות בעולם, התהפוכות הגיאו-פוליטיות במזרח התיכון וצניחת המעו"ף ב-5% מאז השיא ב-21 באפריל, סוכנות הידיעות "בלומברג" אתמול כתבה בעמוד הראשי שלה שמרכזה הבורסה בישראל, ובשורה התחתונה: בבלומברג טוענים כי מדד המעו"ף אינו יקר וכי למרות החששות הביטחוניים, כלכלת ישראל חזקה והבורסה תעלה. בבלומברג כותבים כי התחזיות מצביעות על עליות במניות הישראליות למרות שמאז הכרזת הפיוס בין חמאס לפתח ב-27 באפריל, המעו"ף ירד ב-3.5%: "המצב הגיאו-פוליטי באזור וחוסר הוודאות יכולים להוריד על השוק באופן זמני אבל הכלכלה והמשק יהיו אלה שיקבעו לאן ילכו המדדים והעובדה שהמניות עדיין לא יקרות, לכן המדדים ימשיכו לעלות", אמר האנליסט אייל דבי מבנק לאומי ל"בלומברג".

שר האוצר יובל שטייניץ בחר בפרופ´ שמואל האוזר ליו"ר הבא של הרשות לניירות ערך. האוזר יחליף את פרופ´ זוהר גושן. "פרופ´ האוזר משלב ניסיון מקצועי עשיר, כולל הכרות מעמיקה עם הרשות מתוקף כהונתו ככלכלן הראשי בעבר, לצד יכולות אקדמיות ואינטלקטואליות מרשימות הנדרשות לראיה המאקרו כלכלית החיונית לתפקיד זה" אמר שטייניץ אתמול. האוזר (56) נחשב למומחה במימון, ועבד במשך 17 שנים ברשות ניירות ערך, והיה בתפקיד הכלכלן הראשי של הרשות. כיום הוא מכהן כדיקן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו ופרופסור מן המניין באוניברסיטת בן גוריון.

בנק ישראל הזהיר אתמול במסגרת דוח האינפלציה לרבעון הראשון של השנה כי "התפתחות המחירים ב-12 החודשים האחרונים, שהסתכמה בעלייה של 4.3%, מצביעה על האצה משמעותית של קצב האינפלציה ברבעון הראשון של 2011. מגמת העלייה של מחירי הדירות, שהחלה בראשית 2008, התבטאה גם בנתונים האחרונים שהתפרסמו ברבעון הנסקר, ועלייתם ב-12 החודשים האחרונים הסתכמה בשיעור של 16.1%. התפתחויות אלו מגבירות את החשש שמגמת העלייה של מחירי הדירות - אם תתמיד - יהיה בה כדי לסכן את היציבות הפיננסית והריאלית במשק".

גורם בשוק עמו שוחח "גלובס" ציין כי הירידות הנמשכות נובעות בראש ובראשונה מעליית פרמיית הסיכון של ישראל וכן בחששות למדד אפריל גבוה - ובעקבותיו העלאת ריבית חדה. "אין ספק כי זרים שעוד נותרו בשוק הישראלי יוצאים ואני חושש מהרגע שגם שוקי העולם יתחילו במגמת ירידה, ויחריפו את הירידות הנוכחיות".

רציו ביצעה הנפקה מוצלחת

טבע מרכזת עניין לאחר שהודיעה על עסקת הענק לרכישת חברת התרופות Cephalon האמריקנית במזומן תמורת 81.50 דולר למניה, לפי שווי חברה של 6.8 מיליארד דולר. כמו כן, נציין את הדיווח בעיתון היפני "ניקיי" לפיו תשלם טבע 40 מיליארד ין עבור רכישת Taiyo, החברה הנחשבת לשלישית בגודלה ביפן ונסחרת בבורסה בטוקיו - נציין כי טרם דווח על עסקה צפויה לבורסה בת"א או בניו יורק.

למרות שרוב האנליסטים שמסקרים את טבע הביעו שביעות רצון מהמהלך, האנליסט ד"ר רוני גל מ-Bernstein Research מעריך כי טבע שילמה מחיר יקר, העולה ב-11 דולר למניה על המחיר הנדרש: "המחיר ההוגן למניית ספלון הוא כ-70.5 דולר, כלומר שווי עסקה של כ-5.9 מיליארד דולר לחברה", אמש אתמול גל, והוסיף כי "אחת הבעיות הגדולות של טבע היא התלות הכבדה שלה בקופקסון".

מצד שני, מארק גודמן, אנליסט ב-UBS, חיובי לגבי העסקה וסבור כי עליות המניה בוול סטריט אמש ב-3.5% לא משקפות את העלייה האמיתית בערכה, עקב ספוקלציות של המשקיעים. גודמן משאיר את המנייה בהמלצת "קנייה" ומותיר את מחיר היעד על 64 דולר. גודמן התייחס לעליות המניה 3% שלשום בוול סטריט, והסביר כי לדידו המניה הייתה צריכה לעלות בשיעור חד יותר.

אפריקה ושיכון ובינוי מתמודדות במכרז של משרד הביטחון לבנייה ולתפעול קריית ההדרכה של צה"ל בצומת הנגב, המכונה "עיר הבה"דים". חלקו הראשון של הפרויקט מוערך בעלות של כ-2.5 מיליארד שקל. שתיים מהקבוצות הבולטות שמתחרות על הזיכיון הן שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון, אליה חברה גם חברת השירותים ISS, וקבוצה שנייה שמובילה אפריקה ישראל, שבשליטת לב לבייב. בקבוצה זו נמנות גם אלקטרה, אלטל שמקבוצת אלול תמרינד ונס טכנולוגיות.

די מדיקל , הנסחרת גם בבורסה בארה"ב, מאבדת גובה. החברה דיווחה הבוקר על הצלחה בבדיקת השימושיות של סטי האינפוזיה האוניברסליים ספרינג בארה"ב. שוק סטי האינפוזיה בארה"ב מוערך בכ-730 מיליון דולר. נציין כי המניה פתחה פער ארביטרז´ שלילי של 9% מערך הסגירה שלה בוול סטריט.

רציו ביצעה אתמול בהצלחה את הנפקת יחידות ההשתתפות והאופציות שערכה, אשר ריכזה עניין רב בשוק הישראלי, כאשר המשקיעים הזרימו אליה ביקושים בהיקף של כ-450 מיליון שקל - פי שניים מההון אותו ביקשה לגייס החברה, אשר הסתכם ב-220 מיליון שקל, אך גדל בעקבות ביקושי היתר לכ-255 מיליון שקל. המחיר שנקבע אתמול בערב ההנפקה נסגר על 48 אגורות, כ-4 אגורות או 9% מעל למחיר המינימום לפיו ביקשה לגייס השותפות. נזכיר כי מטרת ההנפקה הינה מימון חלקה היחסי בהוצאות קידוח "לוויתן".

לייבפרסון צפויה לרכז היום עניין לאחר שפירסמה אתמול את תוצאותיה הפיננסיות לרבעון הראשון של 2011. ההכנסות לרבעון הראשון עמדו על 30.4 מיליון דולר, גידול של 20% לעומת הרבעון הראשון של 2010, וגידול עוקב של 1% לעומת הרבעון הרביעי של 2010. הכנסות מפעילות עסקית לרבעון הראשון עמדו על 26.7 מיליון דולר, גידול של 22% בהשוואה לרבעון הראשון של 2010 וגידול של 2% בהשוואה לרבעון הרביעי של 2010. מנייתה ירדה אמש 14.05% במהלך המסחר בוול סטריט.

אלווריון סיכמה אתמול את הרבעון הראשון של השנה עם ירידה של 10.4% בהכנסות ל-46.5 מיליון דולר והפסד של 6.5 מיליון דולר. עם זאת, מנכ"ל החברה צוין כמי שאומר כי החברה צפויה לעבור לרווחיות ברבעון השני.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

‎‎חברת התרופות פריגו עקפה את תחזיות האנליסטים בדוחות שלה לרבעון הפיסקאלי השלישי, שהסתיים בסוף מארס. במקביל החברה גם מעלה את התחזיות השנתיות שלה.

במהלך מו"מ מתקדם למכירת השליטה בקבוצת כלל ביטוח מידי קבוצת אי.די.בי , פרסמה היום קבוצת הביטוח השנייה בגודלה בישראל את דוחות הערך הגלום (Embedded Value או EV) לחלק מפעילויותיה המרכזיות. לפי הדוחות, עסקי ביטוח החיים, הפנסיה והבריאות של הקבוצה שווים כ-83% יותר מאשר שווי החברה בבורסה, שהסתכם נכון להיום בבוקר בכ-5.22 מיליארד שקל. ערך המכירות החדשות של הקבוצה ב-2010 צמח ב-33% לכ-482 מיליון שקל.

גם באזורים יש מינוי חדש: אחרי שהמו"מ למינוי תמיר פוליקר, לשעבר מנכ"ל סונול, לתפקיד המנכ"ל עלה על שרטון, החליט בעל השליטה החדש הרשי פרישמן על מינויו של רו"ח אופיר גרינברג לתפקיד. גרינברג שימש בשנים האחרונות כסמנכ"ל כספים בחברת הבנייה א. דורי.

נובה דיווחה הבוקר על הכנסות בסך 28.2 מיליון דולר ברבעון הראשון, עליה של 76% בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2010. בשורה התחתונה רשמה החברה שיא ברווח הנקי שהגיע לרמה של 8.1 מליון דולר. החברה דיווחה גם על שיא בהיקף ובצבר ההזמנות.

[לאתר המעו"ף][לאתר האג"ח]