אאא

חברי בד"צ 'העדה החרדית' צפויים להתכנס מחר (חמישי) במשרדי בית הדין בירושלים, למתן הכרעה בנושא מתחם גולובנציץ, אשר הבנייה בו מעוכבת זמן רב בשל החשש להימצאות קברים.

במתחם גולובנצי'ץ מדובר בשני פרויקטים שיכילו כתשע מאות דירות, מתוכן 330 דירות יבנו על-ידי 'בניין שלם' והשאר יבנו על ידי קבוצת הרכישה שגיבש איש החסד הרב אברהם סלונים מירושלים. מיד עם תחילת העבודות, לפני כשנה וחצי, טענו אנשי 'אתרא קדישא' להימצאות מערות קבורה בשטח.

במשך חודשים ארוכים נעצרו העבודות במתחם, ניסיונות שונים להגיע לפשרה עלו בתוהו והוויכוח סביב מערות הקבורה במתחם ושאלת העצמות הטמונות בהן, רק הלכו וגברו.

לפני כחודש, לאור ההפסד הכספי הגדול של מאות משפחות, החליטו בבד"צ 'העדה החרדית' להתערב בפרשה וירדו לסיור בשטח בליווי יו"ר ארגון אתרא קדישא הרב דוד שמידל.

חברי הבד"צ בראשות הגאב"ד הגרי"ט וייס והראב"ד הגר"מ שטרנבוך שמעו את טענות הצדדים ולאחר מספר ימים החליטו במושב בית דין מיוחד כי ייבדקו חמש מערות קבורה בשטח כמדגם מייצג, בליווי שני מפקחים מטעם 'העדה' ומפקח נוסף מטעם 'אתרא'.

ימים ספורים לאחר ההכרעה, החלו עובדי רשות העתיקות לפתוח את מערות הקבורה במתחם, בפיקוח נציגי 'העדה' ו'אתרא'. העבודות במקום נמשכו ימים ארוכים, במהלכם התברר כי במקום אין כלל עצמות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במהלך פתיחת המערות, התברר כי שתי מקומות אינן מערות קבורה, במערה נוספת נמצאו שני ממצאים מחשידים שלאחר בדיקה מעמיקה התברר כי אין המדובר בעצמות אדם.

בעקבות הממצאים, צפוי להתכנס מחר בית הדין של 'העדה החרדית' כדי להכריע בשאלת המשך העבודות במתחם, עבור בניית יחידות הדיור, הכרעה בה תלוי גורלו של הפרוייקט.

בארגון 'אתרא קדישא' לא מתכוונים לוותר, ודורשים לחפור בצורה ידנית את כל השטח עד לבירור הדבר כי אין במקום כלל מערות קבורה, זאת למרות שהדבר עשוי להימשך שנים ארוכות.

היזמים מצידם טוענים כי המערות שנבחרו כמדגם מוכיחות כי אין במקום עצמות אדם ולכן אין סיבה למנוע את המשך העבודות במתחם, כאשר הם מבטיחים כי במידה ובמהלך העבודות יתגלו עצמות, הרי שהעבודות ייעצרו עד לבירור הדבר.