אאא

באשדוד ישנם אזורים שלמים שזכו לכינוי "מתחרדים". מחירי הדירות באותם אזורים נסקו בשנים האחרונות כלפי מעלה, בעיקר בהעדר אלטרנטיבות לציבור ההולך וגדל, וגם בשל מחירי גבוהים מאוד ברבעים החרדיים הוותיקים.

בשלב מסויים התערבו רבני הקהילות החרדיות והורו לציבור שלא לרכוש דירות באזורים אלו על מנת להוריד את מחירם. כצפוי, לא הועיל הדבר רבות למחירי הדיור.

אך לא רק באשדוד, גם בחיפה, בלוד, בעפולה, בקרית אתא ובאזורים נוספים בארץ, הולכת ומתגברת תנועה ערה של משקיעים חרדיים שצופים כי הדירות שרכשו יעלו את ערכן תוך שנים מספר עם כניסת חרדים לשכונות החילוניות.

כך למשל עדים מתווכים בעיר לוד להסתערות רבתית של חרדים המבקשים לרכוש דירות בעיר, בשל הכוונה להקים בקרוב מספר שכונות חרדיות בעיר. בנוסף על שיכון חב"ד הקיים כבר עשרות שנים.

ההסתערות הביאה לעליה מהירה במחירי הדירות. ברוב המקרים מדובר בדירות באזורים בעייתים ולעיתים מסוכנים.

גם חיפה זוכה להסתערות חרדית בעיקר באזור הדר וקצת למטה ממנו. אין ספק שהגידול החרדי בחיפה מביא עדנה לעיר, אך לא תמיד קיימת הצדקה לרכישת דירות במחירים גבוהים שספק אם יצליחו להשביח בתוך מספר שנים.

מגמת ה'מתחרדים' שצוברת תאוצה, אינה מבטיחה כי חרדים יעברו לגור בשכונות פשע וגרוע יותר בשכונות ערביות. לא בחיפה ולא בלוד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

העצה היחידה שאנו יכולים לתת לכם, הינה עצתו של מתווך וותיק שאומר ל'כיכר': "מי שקונה דירה להשקעה בעיר אחרת, חייב להתייעץ עם אנשים שגרים במקום. רק הם יוכלו לתת לו תמונה אמיתית ומלאה על הנכס ועל סיכויי הרווח".

נכון אמנם שמי שרכש דירה באזורים מסויימים באשדוד או בירושלים לפני מספר שנים הכפיל לעיתים את שווי הנכס במשך שנים ספורות. אבל חשוב לזכור כי מדובר בתהליכים ארוכים שדורשים המון אורך רוח וסבלנות ובעיקר, חשוב לזכור כי השקעה, גם של 200 אלף שקל, חייבת להיעשות בשיקול דעת.

הנה דוגמא להצעת השקעה בלוד. דירת שלשה חדרים בבנין של שלש קומות בשכונה וותיקה מוצעת למכירה במחיר שבין 250 אלף שקל ל-300 אלף שקל. הסיכוי שהיא תשביח תוך שנים ספורות הוא ממשי למדי, אבל הסיכוי שחרדים יבחרו לגור בה הוא אפסי. מיקומה בלב שכונת מצוקה מקטין את הסיכוי כי היא תהפוך 'מתחרדת' למרות קרבתה הגדולה לריכוז חרדי.

עצה טובה: אל תקנו מבלי להיוועץ עם תושבים מקומיים. ישנם לא מעט אנשים שמנצלים את חוסר הידע ואת התמימות של הציבור שלנו על מנת למכור.