אאא

שבוע לאחר הראיון אותו העניק יואל. ה. לצוות ערוץ 2, במהלכו הצדיק יריקה על בת 7 שמתלבשת לא בצניעות, הוא מדבר עם 'כיכר השבת' על השבוע הקשה שעבר - כשהראיון איתו משודר שוב ושוב.

הוא נשמע זהיר וחושש להתבטא שוב בנוגע לתקיפת הילדה. מחד, הוא חש כי עושים לו עוול בכך שישנם כאלו שמנסים להפיל עליו את התיק הכבד של ההסתה כנגד הציבור החרדי ("גם בלעדיי היו מסיתים כנגדינו, הם מחפשים אותנו בימים הללו") ומאידך, חשוב לו לא להתנצל או להתרפס בפני החילונים ("הם מחפשים להשמיץ אותנו ללא סיבה ואנחנו צריכים להישאר בשלנו ולהמשיך בעשיית טוב").

שבוע אחרי, כשראית מה חוללו דבריך, מה אתה מרגיש?

"דבר אחד בטוח - אני מתחרט שהופעתי בתקשורת החילונית. זה לא התחום שלי, זה לא המגרש שלי, לא הייתי צריך לשחק לידיהם ולהתראיין. הם משכו אותי בלשון והוציאו חלק מהדברים מהקשרם. שאמרתי דברים רבים שברובם כלל לא שודרו".

ה' טוען שהוא בכלל אדם עדין ונעים. "כל מי שמכיר אותי בבית שמש ומחוצה לה, דתיים וחילונים, יודע שזה לא אני. בחיים אינני מתבטא כך. אני אדם נעים הליכות וחביב על הבריות שאף-פעם לא מתקרב לאלימות. מי שישים לב, בשעת הראיון, לא התעמקתי יותר מידי על המילים שאמרתי. אני מרגיש שמשמיים שמו לי את המילים בפה".

חבר חילוני שעומד בסמוך להרנטל מאשר ל'כיכר השבת' את הדברים. "מנחם הינו אדם משכמו ומעלה, רק טוב יש לי להגיד עליו, נחמד ונעים לבריות, מתייחס יפה לכולם, דתיים כחילונים", הוא אומר.

לדעתו של ה' , עלינו לדעת כי אסור לנו להיות חלשים מול החילונים. "אין לנו מה להתבייש בעצמינו, יש להם קנאה נגדינו כי אנחנו חיים בשלום בית באחווה, שלום ורעות".

יש לך מסקנות?

"אני יגיד לך את האמת, אתמול עשיתי 'התבודדות' וחשבתי על הנושא. למדתי מוסר השכל שרואים מכאן איך מילה אחת יכולה להפוך עולמות, כמה שצריך להאמין בכל מילה שמדברים לה' יתברך, כל משפט, לדעת שמילה אחת בתפילה לקב"ה הופכת עולמות וכמה חשוב אצל אבינו שבשמיים, גם כלפי המשפחה וחברים.

"אפשר ללמוד כמה מילה אחת יכולה לשנות חיים של אנשים, לרומם אותם ולהחיות את נפשם, כמו שרבינו נחמן מברסלב אומר, "על-ידי הסתכלות בנקודות טובות על כל יהודי - מרוממים אותו".