אאא

מתי יתחילו יושבי מגדל השן, שרי ופקידי הממשל, תושבי השכונות היוקרתיות והנוצצות, הרואים את המצוקה ממרומי הקומות העליונות במגדלי המגורים המפוארים, ואינם חשים אותה כלל וכלל? מתי יתחילו אותם 'בעלי-יכולת' לבוא לקראת הזוגות הצעירים, במתן מענה אמיתי לאפשרות כלשהיא לרכישת קורת גג ולו מינימאלית בשונות עוני צפופה?

אם תעזו להפנות שאלה זו באופן ישיר, בלתי מוגן, לעב ראותם קודקודים האחראים על הקטסטרופה, תיענו מיד בקשת רחבה של טיעונים, בליל מידע ומילים מכובסות, בחלקם אף 'תוכניות גרנדיוזיות', אותם כביכול תפרו, אותם 'מבינים למצוקה', לבעליהם.

הן לא מזמן פורסם כי ועדת הכספים הוסיפה לחוק הרפורמה במס סעיף האומר שגובה הריבית בהלוואת זכאות תעמוד על 3% בלבד. במקום 4%-4.5% כיום. מדהים!

מעט מוקדם יותר ולאחר כמעט משבר קואליציוני אישרה הממשלה מתן מענקים בגובה מאה אלף ₪ לרוכשים דירה יד ראשונה מקבלן, ב-30 מרוחקים ע"פ מפת ישראל, שכביכול נבחרו בקפידא כערים בהם כמעט ולא מתוכננת בניית כמות סיטונאית של דירות. לא להאמין!

בנק ישראל הגביל את שוק המשכנתאות בהגבלה ע"ג הגבלה, שבחלקם הוא אכן החריג זוגות צעירים, בכדי שיתמתנו עליות מחירי הדירות. כל הכבוד לו.

משרד האוצר אף ויתר על מס שבח למוכרי נכסים עד לסוף 2012, בכדי להציף את שוק הנדל"ן למגורים, שר האוצר אף הגדיר הצעה זו 'מכה מפטיש של 5 קילו'. ממש ימות המשיח.

הון עצמי: כמעט בלתי אפשרי

אך, בתכל'ס, כלום. בעיית הזוגות הצעירים אותה לא מבינים יושבי מגדל השן – לא נפתרה ואף הולכת ומחמירה. כל ההחלטות הללו, חשובות הן, הן מתקנות עוול מתמשך שנעשה במשך שנים, למשל הלוואות הזכאות שנועדה להיות זולה יותר, אך 80 שקלים לפה או לשם, לא יביאו להם את קורת הגג הנכספת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גם הקצבת המענקים, בהנחה שמקומות אלו אכן יוצפו בדירות יד-ראשונה, בכדי שחלק הארי מהמענק יגיע (60,000), צריך הזוג הצעיר להשלים עדיין את ההון העצמי שלו, וזאת מנין?

עם כל הכבוד תיקון זה הוא נחמת עניים, מניסיוני, ואני נפגש עם רוכשים דירת רבים, הקושי הגורם למצוקת הדיור ואשר בגללו זוגות צעירים אינם יכולים להגיע לדירה משלהם אינו ההחזר החודשי של המשכנתא וזאת משום שממילא אותם רוכשי גרים בשכירות ובמקום שישלמו עבור השכירות מעדיפים הם לשלם סכום זה או דומה לו עבור המשכנתא.

בעיית הבעיות ואבן הנגף העומדת בפני זוג צעיר הרוצה לרכוש דירה הוא; הקושי לגייס הון עצמי, מקסימום הלוואת המשכנתא אותה הבנק מעמיד לרשות הלווים הוא 70% מה שאומר שיש לגייס 30% הון עצמי, לדירה הזולה ביותר בסך 600,000 ₪ יעמוד ההון העצמי על סך 180,000 סכום מכובד וכבד לכל הדעות, שעבורו סכום זה לא ניתן כל פיתרון שהוא בשלל הרעיונות וההצעות למיניהם!

אזרחי המדינה, מתחננים מעומק הקומה הריבעית והאחרונה ללא מעלית, לעבר שוכני המגדלים המפוארים, רדו לשטח, תשאלו אותנו מה מונע מאיתנו לרכוש דירה, ואת הבעיה גופא תפתרו לנו! את עול ההחזר החודשי תנו לנו ליטול על כתפינו, אנו נוכל לזה!