אאא

שישה חרדים נעצרו בפרשיית ההונאה בעמותות הכוללים שעל ידי קהילת ´המתמידים´. כמו כן עוכבו לחקירה עוד ארבעה בני אדם, בהם בכיר במשרד החינוך, האחראי על תקצוב הכוללים.

המשטרה נערכה בכוחות מיוחדים וגדולים לקראת הפשיטה הבוקר על משרדי הכוללים. הפעם, כך נראה, המקורות המודיעיניים של המשטרה הטעו את הקצונה הבכירה: לא היה כל חשש לחיי השוטרים, ואיש לא תכנן להפריע את עבודתם.

חוקרי המשטרה ששלפו בזה אחר זה ארגזים עם מסמכים, מחשבים וציוד, הגיעו אל המקום לאחר שעצרו במקום אחר את אחד מעובדי המשרד.

את החוקרים ליוו אנשי יחידה מיוחדת של המשטרה, חבושים בקסדות ומצוידים בציוד מיוחד לפיזור הפגנות וכשכובעי גרב מכסים את פניהם.

במאה שערים גיחכו כשראו את הכוחות הגדולים שהוכנו במעלה רחוב שטראוס. "מי שלוקח כסף מהמדינה הציונית ומשתמש בשמות של אנשים שרוצים להתבדל מהמדינה וללא רשותם, מגיע לו", אמרו לנו כמה מתושבים.

בין קהילת המתמידים, שפרשה לפני עשרות שנים מתוך ´העדה החרדית´ והחלה לקחת תקציבים מהמדינה, לבין קבוצת הפעילים הקנאית - הסיקריקים, שוררת איבה ארוכה של שנים רבות.

הקיצונים במאה שערים רואים במנהיג הקהילה, הרב לייבל מינצברג אדם לא ראוי. ומנגד אנשי ´המתמידים´ מתעבים את ´הסיקריקים´ הפועלים בדרכים אלימות, ועושים שימוש בפשקווילים ומחאות לרוב.

יש כבר אשמים

במתמידים ממהרים למצוא אשמים. גורמים בקהילה טוענים כי יש מי שהלשין על הבכירים בקהילתם ומפנים אצבע מאשימה לעבר הסיקריקים. לטענתם, האשמות אלו מגובות בראיות.

במהלך הפשיטה הבוקר מצאה המשטרה במשרדי העמותות - ארבעה במספר, כאלף תעודות זהות מזויפות. נתפסו גם מכשירי למינציה וציוד מוכן להכנת תעודות נוספות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

על פי החשד, מנהלי העמותות רשמו בכוללים מאות אברכים שכלל לא למדו אצלם, כאלה שאינם מעונינים לקבל כספים מהמדינה. הם רשמו אותם ללא ידיעתם כתלמידים בכוללים שלהם, הוציאו על שמותיהם תעודות זהות מזויפות, וכשהגיעו בודקי משרד החינוך לביקורת, התייצבו האברכים והציגו עצמם עם התעודות המזויפות.

בין העצורים נמצא מנהל מוסדות המתמידים, ר´ מתיתיהו (מתס) הירשמן, בנו ומספר פעילים נוספים בעמותות. במשטרה בודקים את החשד האם בכירים במשרד החינוך ידעו מן הפרשה והעלימו עין.

במשטרה טוענים כי צפויים מעצרים נוספים בפרשה. מחר יובאו ששת החשודים להארכת מעצרם בפני שופט.

אברכי הכוללים חוששים כעת כי כל מי שרשום במוסדות יזומן לחקירה. כמו כן שני בעלי צ´יינג´ סגרו את משרדם הבוקר.