אאא

השעה שבע בערב, שעות הדמדומים של ערב ח"י אלול, יום הולדת של הבעל שם טוב ובעל 'התניא' נ"ע ובאולם האירועים במלון רמדה רנסנס בירושלים, שוררת דממת קודש.

סביב שולחנות עגולים, עליהם פרוסים מפות לבנות וכיבוד קל, יושבים מרוכזים ודרוכים כשלוש מאות אברכים ובני ישיבות, מסולסלי פיאות לצד תלמידי ישיבת 'הסדר, כאשר לפניהם חוברת בת 20 עמודים ובה 100 שאלות על כל ליקוטי אמרים - תניא.

הם התכוננו למבחן הזה במשך תקופה ארוכה, זמן רב מראש. ימי העיון והחזרה סיכמו עבורם את החומר בצורה מיטבית, ומגידי השיעורים ששיננו עמם יחד את הפרקים, מסתובבים בין השולחנות, כמעט חסרי מעש, על מנת לפקח על ההליך התקין של המבחן. הדריכות והרצינות שורה פה בכל.

המחזה כולו מרגש ובעל עוצמה רבה שקשה לתארה במילים. האולם הרחב מלא עד אפס מקום, ראשיהם של כל הנבחנים מורכנים ונתונים בתוך הדפים, והעטים ממלאים כמו מעצמם את התשובות לשאלות. כשעה וחצי נמשך המחזה, תפילת ערבית והאות ניתנה להפסקה, לאירוע מכובד המתקיים כעת לכבודם של אורחי הכבוד והנבחנים.

הרב משה שילת, מנהל 'תורת חב"ד לבני הישיבות' פותח את האירוע, "זכינו בלילה הזה שכמות גדולה כל כך של אברכים ובני ישיבות נבחנים על כמות כה גדולה של פרקי התניא, כל הג"נ פרקים. זו זכות גדולה עבורנו ונחת מיוחדת לרבותינו הקדושים בעלי יום ההולדת".

הרב שילת מזמין את הראשון לציון, הגאון רבי שלמה עמאר שליט"א, תוך כדי שהוא מציין כי הרב עמאר סיפר לו שהוא הוגה בספר התניא בקביעות ורואה בו ספר יסוד בעבודת ה', לשאת דברי ברכה.

הרב עמאר שעיין במבחן שהוגש לאברכים הביע התפעלות גדולה מהמבחן והסביר לאברכים עד כמה הלימוד בתניא יסודי ומשנה את הגישה על החיים, החיים החומריים והחיים הרוחניים. "התניא מרומם את האדם באופן מיוחד לגמרי, וגורם לחיי היום יום שלו להראות באופן שונה לגמרי. האדם מתעלה, בזכות התניא למהות אחרת".

בתום דבריו של הרב עמאר, הודה הרב שילת, מנהל התכנית, לאורח חשוב שישב במהלך האירוע כולו על בימת הנשיאות, ר' לוי לבייב שי', וציין את תרומתו הרבה לתכנית 'לב לדעת' ללימוד החסידות, "כולנו מברכים את ר' לוי לבייב ומכירים לו טובה. ר' לוי קשור בנימי נפשו לאדמור"י חב"ד ולהפצת היהדות והחסידות בכל רחבי העולם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הגה"ח רבי חיים שלום דייטש הוזמן לשאת דברים והתעכב בנאומו על ה"עבודה" – עבודת ה' הפנימית שנדרשת מלומדי התניא תוך כדי שמביא בפני האברכים אמרות נוקבות ששמע מהמשפיע ר' שלמה חיים על לימוד התניא ופעולתו בנפש.

האירוע המפואר והמיוחד תם, והפרויקט הענק נכנס לישורת האחרונה: החלק השני של המבחן, על חלקו האחרון של התניא. האברכים, רעננים ונמרצים מההפסקה האיכותית שניתנה להם, שבים אל הדפים ואל הרצינות התהומית שאפיינה את חלקו הראשון של המבחן.

בתום ארבע שעות ברכו המארגנים על המוגמר, כאשר האברכים שבים לביתם, לא לפני שהם מקבלים שי מיוחד, "מפת התניא" שחולקה כתשורה לכל אחד מהמשתתפים וחוברות מעיינותיך שיצאו בימים אלו והופצו מערב זה לישיבות רבות.

הנבחנים המאושרים ניגשו לרב משה שילת ולצוות של תורת חב"ד לבני הישיבות בירכו והודו בחום יוצא דופן על המבצע האדיר וביקשו המשך מיידי ותכנית חדשה.