אאא

פעילי מפלגת "בני תורה", של אנשי "הפלג הירושלמי", המתמודדים ברשימה נפרדת למועצת העיר ירושלים, כשמועמדם חיים אפשטיין אף מתמודד על תפקיד ראש העיר, התכנסו בתחילת השבוע לכינוס ראשון.

במהלך הכינוס נשא דברים העסקן הרב דוד זיכרמן שהצהיר כי בפלג הירושלמי דורשים לשמר את הזכות לשמור על הנוסח הייחודי בדרכם של רבותינו זצ"ל.

"אין זכות לאף אחד לקחת מאתנו את הנוסח, את הזעקה שאנו זועקים", צעק זיכרמן כשהוא מתכוון לדרישה של אותו ציבור לשמור על דרכו של מרן הגרא"מ שך זצ"ל. "אין לנו כסף, אין לנו מערכת ואין לנו קשרים והפעם המלחמה היא גם מבפנים", אומר הרב זיכרמן בנאומו החריף ומסכם כי אנחנו מחויבים למסור את הנפש על הזכות להעביר את הנוסח של רבותינו לדורות הבאים.

לאחריו, דיבר הרב יוסף פטרוב, נאמנו של הגאון רבי שמואל אויערבך שדיבר על-כך שתנועת דגל התורה נכנסה למצב בעייתי וקשה כשלדבריו יש שם הרבה אנשים שקשה להכניס אותם בגדר של שליחי ציבור.

"הגיעו במשך השנתיים האחרונות כמה בנות מבני-ברק לראש הישיבה (הגר"ש אויערבך - ש.כ.) בטענה שמחייבים אותם לעבוד בתעשייה הצבאית כשלדבריהן מדובר בפרויקט של העיריה דבר המהווה בעיה רוחנית", סיפר פטרוב.

פטרוב גיחך על היחס של 'דגל התורה' כלפיהם וסיפר על פעיל 'בני תורה' שהשתתף בכינוס של 'דגל התורה' ושוחח עם עסקני המפלגה, "פגש אותו פינדרוס ואמר לו אני מבין אתכם, בבני ברק וקריית ספר אתם צריכים לפתוח מפלגה, אבל למה בירושלים? עברו חמש דקות, פגש אותו יעקב אשר ואמר לו קריית ספר וירושלים - אתם צודקים אבל למה בבני ברק?".

 (צילום: יוסי שחר)
חיים אפשטיין, מועמד המפלגה בירושלים (צילום: שלומי כהן)

פטרוב הוסיף שהגר"ש אויערבך מעורב בכל דבר במפלגה וסבור שמדובר בעיקרי הדת ממש. "בכל שם של מועמד הוא חקר ובדק והתעניין עד הסוף, לדוגמא על חיים אפשטיין בירר מי זה אבא שלו, איפה הוא גדל ומה היו התפקידים שלו עד היום, שואלים אותו בכל דבר ועניין", סיפר.

"אחד האברכים ניגש לראש הישיבה האם מותר להתעסק בענייני המפלגה החדשה בערב ראש השנה", הוסיף פטרוב לספר, "הגר"ש אויערבך השיב לו כי מותר גם בראש השנה עצמו".

לדברי פטרוב, "מי שנשאר עדיין בתנועת דגל התורה זה או אנשים תמימים שלא מכירים את מה שקורה או אנשים שמחפשים דרך אחרת".

פטרוב סיפר כי יצחק פינדרוס מראשי 'דגל התורה' אמר לו שבמצב שכזה עליהם לפתוח מפלגה, וחושף בדבריו כי גפני הסכים לשבת ולהיפגש ולראות איך מנהלים את הדברים, אלא שהוא סייג זאת שהמפגש חייב להיות בשכונה חילונית וזאת בשל החשש שיראו אותם יושבים יחד. "אנחנו פסולי חיתון, אנחנו מצורעים", גיחך פטרוב, והוסיף: "אמרתי לו, 'הרב גפני לא ייתכן שלא יהיה איזה שיתוף פעולה'".

בדבריו, המשיך פטרוב לעקוץ את גפני ואמר: "אמרתי לו, 'איך ייתכן שאתה משתתף בוועדת שקד שהראש ישיבה מתנגד לעצם קיומה'. הוא ענה שהוא לא חשב שזו בעיה. שאלתי אותו, 'האם שאלת מישהו', והוא השיב שלא שאל אף אחד. אמרתי לו, 'הרב שטיינמן לא אמר לך להיכנס?', והוא השיב שלא, אז אמרתי לו האם היהדות החרדית מתנהלת כצאן ללא רועה, הוא ענה, 'כן, בשנה שנתיים האחרונות הרגו אותי, אני לא מסוגל בזה יותר, ותראו שאני עוזב את הבחירות, אני בשלהי הקדנציה שלי, ותראו מי יבוא אחריי'".

בשלב זה מסביר פטרוב כי גפני צודק בהערה שלו וזאת משום שהבאים אחריו זה עולם אחר. פטרוב מתאר מקרה בו ביקש מגפני להסכים על מועמד שהרב אויערבך תומך בו וגפני השיב לו כי צריך לקבל אישור על-כך אבל עד לרגע זה הוא לא חזר אליו עם תשובה.

"שלחתי אל הרב מקלב שליח", מספר פטרוב, "אמרתי לו 'אתה רוצה לדבר איתי דבר איתי', הוא התקשר אלי ואמר 'מה אני יכול לעשות, אמרו לי שאסור לבוא שמה'. אמרתי לו, 'מה? היה דבר כזה בתולדות החרדים?', אמרתי לו, 'אני לא יודע, אם כל איזה ראש ישיבה הכי קטן היה קורה לי הייתי נוסע מיד ומגיע, אני לא מבין את השפה הזאת', אז הוא אומר לי: 'מה אני יכול לעשות, ככה הדברים מתנהלים'".

 (צילום: יוסי שחר)
פטרוב במחיצת הגר"ש אויערבך בכינוס בחול המועד סוכות (צילום: שלומי כהן)

גורמים בתנועת 'דגל התורה' אומרים כי הדברים לא ראויים לתגובה. "מדובר בהמצאות שקריות, נבזיות ומופרכות כנגד נאמניהם של גדולי התורה וכנגד הח"כים של המפלגה, דברים שלא היו ולא נבראו".

"מלבד זאת נמשכת כאן המגמה של הזלזול במרנן ורבנן גדולי ישראל המנהיגים את משא הדור על כתפיהם, דברים עליהם התייחס המשגיח הגר"ח מישקובסקי, בחריפות רבה בכנס של התנועה לפני יומיים", אומרים הגורמים.

לדבריהם, "אין ספק שמדובר בפלג הזוי וקיצוני כאשר מרבית הציבור החרדי ממשיך וימשיך בעז"ה גם הלאה להישמע להוראותיהם ולהדרכותיהם של גדולי ישראל שמפיהם אנו חיים".

"העובדה שבכינוס שכזה השתתפו רק כמה עשרות פעילים מלמדת על מצבה הקשה של המפלגה אותה הם מנסים להקים ועל כך שבאין ברירה הם משתמשים בהשמצות ושקרים", הם טוענים.