אאא

נגיד הבנק המרכזי ביפן (BOJ), מסאקי שירקאווה, אמר היום (א´) כי הבנק עוקב מקרוב אחר השלכת ייסוף הין על הכלכלה ומוכן לנקוט פעולה הולמת באם יעלה הצורך בכך - ורמז בכך שהוא עשוי להמשיך לרכוש דולרים כדי להחליש את הין.

זוהי התבטאותו הפומבית הראשונה של שירקאווה מאז יום ו´ האחרון, עת הין נחלש בעקבות דיווח באתר "Kyodo News" לפיו הבנק המרכזי היפני התערב שוב בשוק המט"ח ורכש דולרים על מנת להחליש את הין, לאחר שנמנע מלהתערב בשש השנים האחרונות.

קובעי המדיניות בבנק חזרו ואמרו החודש כי הם ינקטו פעולות נוספות אם צריך, ובכך הם אותתו על נכונותם לספק תמרוץ מוניטארי נוסף. שר האוצר של יפן אמר ביום ו´, לפני הדיווח על ההתערבות במסחר במט"ח, כי הממשלה ביפן תנקוט בפעולה "נועזת" על מנת להחליש את הין מול הדולר."אנו חייבים לתת תשומת לב גדולה מבעבר לסיכונים לפגיעה בצמיחה הכלכלית", אמר היום שירקאווה, שסירב לציין רמות ספציפיות של המטבע.

ביום ו´ נחלש הין ב-1% בתוך 10 דקות והגיע לשפל של 85.4 ין לדולר. ירידה זו היתה הגדולה ביותר מאז ה-15 בספטמבר, כשיפן התערבה בשוק המט"ח ורכשה דולרים, וזאת לאחר שהמטבע זינק לרמה הגבוהה ביותר שלו מאז 1985. שירקאווה הגן היום על המדיניות הנוכחית של הבנק המרכזי, כשכינה אותה גמישה ומתקדמת.