אאא

בעקבות האירועים הביטחוניים מאז תחילת מבצע "צוק איתן", במשרד התחבורה לא לוקחים סיכונים והורו על נוהל לפיו נהגי האוטובוסים יוכשרו כמאבטחים.

מטרת התוכנית היא למניעת פעילות חבלנית עוינת בתחבורה הציבורית. נהגי האוטובוסים בחברות התחבורה הציבורית יחויבו לעבור השתלמות בהתמודדות כנגד פעילות חבלנית עוינת ובסיומה יקבלו תעודת מאבטח.

עם קבלת התעודה יתאפשר לנהגים לערוך חיפוש גופני על נוסעים מעוררי חשד ואף לעכב אותם במידת הצורך, עד להגעת השוטרים. התעודה תאפשר לנהגים לדרוש מנוסע להזדהות, למסור את שמו ומענו ולהציג בפני הנהג תעודה רשמית המעידה על זהותו.

היום (שני) יחלו כמה עשרות נהגים לעבור את ההשתלמות הראשונה, במסגרתה יידרשו הם לעבור הכשרה קצרה בהגנה עצמית, כולל תרגול פיזי. כמו כן יוצגו בפניהם שיטות לזיהוי חשודים, הכרת מטעני חבלה ונוהל הטיפול בחפצים חשודים. הנהגים גם יקבלו הכשרה על זכויותיהם וחובותיהם כלפי הנוסעים.

שר התחבורה ישראל כץ אמר עם אישור היוזמה כי "ההשתלמות נגד פח"ע והענקת תעודת מאבטח לנהגי התחבורה הציבורית, תאפשר להם להתמודד טוב יותר עם ניסיונות פיגוע בתחבורה הציבורית ותסייע למנוע מגורמים עוינים לפגוע בביטחון הציבור".