אאא

אחר שמד"א סירבו אמש (רביעי) לקבל את תרומת הדם של ח"כ פנינה תמנו שטה מ'יש עתיד', בת לעדה האתיופית, יצאו חברי הכנסת במחאה נרחבת.

מיד לאחר שתמנו-שטה סיפרה על הסירוב לקבל את תרומת הדם שלה בשל מוצאה האתיופי, ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הוא הורה על הפסקת ההתרמה בכנסת באופן מידי ואמר כי הוא "מזועזע מסיפורי התרמת הדם שלא נגמרים. חשבתי שזה מאחורינו אך מתברר שטעיתי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר במיוחד לח"כית הפגועה ואמר לה כי הדבר לא מקובל עליו וכי הוא הורה לשרת הבריאות לטפל בנושא.

גם נשיא המדינה שמעון פרס התייחס למקרה ואמר כי "אסור שיהיה הבדל בין דם לדם במדינת ישראל, כל אזרחי ישראל שווים". פר הוסיף וקרא לבחון מחדש את הנהלים הקיימים במשרד.

שר האוצר יאיר לפיד, יו"ר מפלגתה של ח"כ תמנו-שטה, הגיב באופן חריף וכתב בדף הפייסבוק שלו כי "פנינה בדיוק חזרה מדרום אפריקה, שם ייצגה את ישראל בהלווייתו של נלסון מנדלה, האיש שלימד את העולם שמול גזענות אסור לשתוק. אז אנחנו לא נשתוק. מי שצריך להיות מפוטר, יפוטר. את הנהלים שצריך לשנות, נשנה". 

תקנות משרד הבריאות קובעות כי אין לאפשר למי שנולד באפריקה משנת 1977 לתרום דם בארץ. זאת מכיוון שקיים חשש כי קבוצות אוכלוסיה אלו נחשפו לנגיפים שונים ומהווים נשאים של מחלות זיהומיות כמו דלקת כבד נגיפית, מחלת קרויצפלד־יעקב ועוד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לכן, הבהירו אנשי מד"א לתמנו-שטה כי היא יכולה לתרום, אך שקית הדם תועבר להקפאה, מאחר ושימוש בדמה ללא בדיקה מקדימה הוא הפרה של נהלים אשר נקבעו בידי וועדות מקצועיות.

תגובת שרת הבריאות יעל גרמן הייתה כי זהו "אבסורד בלתי נסבל שבשנת 2013 במדינת ישראל בני העדה האתיופית, שהגיעו לפני יותר מ־25 שנה לארץ עדיין לא יכולים לתרום דם. אני מקיימת דיונים עם גורמי המקצוע כדי להביא לסיומו של האבסורד הזה".

עוד הודיעה השרה, כי בכוונתה לערוך כנס פתוח לציבור שבמהלכו יוצגו עמדות מקצועיות מגורמים עולמיים. מסקנות הכנס יובילו לשינוי בקריטריונים לתרומת דם כך שכבוד התורם ובריאות מקבל התרומה ישמרו. לשם כך, וועדת הבריאות של הכנסת תקיים בשבוע דיון דחוף בנושא ומנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו יהיה שם כדי לספק הסברים בנוגע להגבלות על תרומות הדם.

ממד"א נמסר כי "שירותי הדם של הארגון, כמו גם בנקי הדם של בתי-החולים, פועלים בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות, הקובעות את ההגבלות וההיתרים בנושא תרומות הדם. למגן דוד אדום אין כל סמכות לשנות הנחיות אלה".