אאא

חרקוב, העיר השנייה בגודלה באוקראינה ובה כ-2 מיליון נפש וכמה אלפי יהודים – סוערת. למעילה שכזאת לא ציפו בני הקהילה המקומית, שזכו כי ארגון ה-OU האמריקני יבחר בהם כעיר לדוגמא ויאמץ את כל פעולותיה, בהשקעה כספית גדולה ומשמעותית.

ששה מרכזים גדולים קנו יהודי אמריקה מארגון זה עבור פעילות אנשיהם בחרקוב ובהם גם בית הספר היהודי. אלא שבעוד ימים אחדים, כאשר יצטרכו הילדים להגיע למקום, ספק רק אם יוכלו לעשות זאת. בית הספר עבר לידי חבורה של נושים מקומיים, שקיבלו את הבעלות גם על חמשת המרכזים היהודיים האחרים.

מסתבר שראש הפעילות של הארגון בחרקוב, אחד מבכירי הקהילה בעיר, הפסיד באחרונה מיליוני דולרים בהשקעות אישיות וכדי להימלט מהנושים, בהם גם בנקים גדולים, שיעבד להם את כל רכוש הארגון בעיר.

תחילה נדמה היה שהאיש נחטף על ידי בעלי החוב ושליחיהם. אלא שמשטרת חרקוב היעילה מצאה אותו בדירת סתרים בעיר המרוחקת דנייפרופטרובסק, לשם נמלט אחרי שהתברר לו שרודפים אחריו ומאיימים על חייו. האיש נעצר ומצוי עתה בחקירה.

העצור מסר למשטרת דנייפרופטרובסק ולחוקרים שהגיעו מחרקוב כי הפסיד כסף רב בהשקעות כושלות בבורסה הבריטית, אך החוקרים לא משוכנעים שהוא באמת איבד את כספו מחוץ לגבולות אוקראינה.

ראשי ה-OU מתפארים מזה שנים, שלצד פעילותם הענפה בתחום מתן הכשרויות למפעלים ועסקים בעולם כולו, הם גם משקיעים הון עתק בסיוע לקהילות יהודיות בארצות מצוקה ובמה שהיה פעם ברית המועצות. פעילות הארגון בחרקוב הפכה לסמל של עשייה מבורכת של הארגון, עד למעילה הגדולה מן הימים האחרונים.

בארגון מסרבים להתייחס למה שקרה בחרקוב ומשתדלים להתנער מכל קשר לאיש. אלא שבחשאי נשלחו כמה מאנשי הארגון לאוקראינה כדי לבדוק מקרוב מה בדיוק קרה שם, ואיך לא הבחינו קודם לכן שנציגם בחרקוב מסתבך בהשקעות שונות ומשונות. "האיש שנעצר איננו קשור כלל לארגון, אומרים ב-OU אך בו בשמן מתקשים להסביר את משכון כל רכוש הארגון לבנקים ולנושים.

שליחי חב"ד בחרקוב התגייסו במהירות כדי לסייע לאנשי ה-OU והם נערכים לקלוט במוסדות החינוך שלהם את ילדי בית הספר שנותרו בלא מבנה ערב תחילת שנת הלימודים.