אאא

בארבל כבר הייתם? אם לא, סעו לשם מהר. המקום מרשים וממכר.

צוק הסלע הזקוף שבארבל, המתנוסס לתפארה מעל פי תהום - מול כנרת, גולן וחרמון, הוא אחד המקומות המרשימים בישראל. המצוק האדיר כמעט 400 מטר מעל לכנרת. אבל במקום הזה יש לא רק נוף, אלא גם טבע ושרידי עבר. במצוקים המבודדים מקננים בעונתם הבז האדום והעקב העיטי. זה המקום לצפות בצוקית הבודדת, ציפור שגודלה עולה במעט על דרור והזכרים מתפארים בצבע כחול-אפור. בחורף נצפה כאן העוף הנדיר כותלי – עוף בעל מקור ארוך למדי, הניזון מחרקים. בין הסלעים והמצוקים צומחים צמחים נדירים של ממש. כאלה הם הדרדר הנאה - צמח קוצני הפורח בתפרחות ורודות וגדולות וציפורן משולשל – המציץ מסדקי הסלעים בפרחים ורודים גם הוא.

במערות הארבל התבצרו קנאי הגליל, כשניהלו את הקרב נגד הורדוס (37 לפנה"ס). הורדוס התגבר על המורדים רק לאחר ששלשל את מיטב לוחמיו אל פי המערות בארגזים הקשורים בחבלים.

בתקופת התלמוד הייתה ארבל עיירה יהודית אמידה. שרידי בית הכנסת שנותר במקום מתקופה זו מרשימים גם בימינו.

בתחום השמורה והגן הלאומי סומנו כמה מסלולי טיול, ברמות שונות של קושי. לאחרונה חנכה רשות הטבע והגנים את המבואה החדשה של הגן הלאומי, המשפרת את תנאי הביקור במקום. במבואה יש שירותים ומגרשי חניה מוסדרים.

לתשומת לבכם: אחדים מהמסלולים בגן הלאומי מתאימים למיטיבי לכת. אנא, בררו מראש ברשות הטבע והגנים או בתחנת מידע בדרך, באשר למסלול המתאים לכם.

חדש: מבצר המערות בארבל

במערות שבמצוק הארבל נבנה במאה ה-17 מבצר חזק, כנראה על ידי עלי בק, בנו של האמיר הדרוזי פחר א-דין. המבצר נבנה כמאחז צבאי החולש על בקעת ארבל והדרכים שעוברות בה. בנייתו התבססה על המערות שבצוק הסלע. במערות שבתוך המבצר התגלו גם ממצאים מהתקופה ההלניסטית ובהם מטבעות ומקוואות טהרה.

לאחר שנים רבות שבמהלכן היה המבצר סגור למטיילים, שיפרה רשות הטבע והגנים את תנאי הבטיחות במקום ועתה אפשר לבקר בו. מדרגות חצובות וכבלים ויתדות אחיזה מסייעים למטיילים לרדת מראש מצוק הארבל התלול אל השביל המוביל למבצר.

גישה למקום: לגן לאומי ארבל מגיעים מכביש צומת גולני – טבריה (כביש מס' 77). בצומת כפר חטים, סמוך לטבריה, פונים מערבה (כביש מס' 7717) ונוסעים לכיוון מושב ארבל ולגן הלאומי.

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net