אאא

ועידת רבני אירופה שיגרה משלחת רבנים מכל רחבי אירופה לחנוכת בית כנסת ומרכז יהודי מפואר בקזחסטאן.

המרכז היהודי החדש שהוקם בבירתה של מזרח קזחסטאן, באוסט קמינגורסק. נבנה בתרומת הנגיד הנדיב שלמה אלימלך געללער לעילוי נשמת אביו ר' אליעזר בן מנחם צבי ע"ה.

את המרכז יפעילו שליחי חב"ד, הרב שלמה וברכה טורנהיים הפועלים תחת בית חב"ד המרכזי שבעיר אלמא אטא בראשותו של השליח הראשי ורבה של קזחסטאן, הרב ישעיה אלעזר הכהן.

זהו המרכז החמישי בשורת בתי הכנסת והמרכזים היהודים שנבנו ברחבי קזחסטאן על ידי הרבנות הראשית של המדינה והינו הגדול והמפואר מביניהם.

'ועידת רבני אירופה' שיגרה משלחת רבנים מיוחדת לטקס חנוכת הבית בראשות רבי גרשון גוטמן, רבה של שטרסבורג שבצרפת ונציג 'ועידת רבני אירופה' במועצת אירופה.

במשלחת; רבי אברהם גיגי, רבה של בריסל ונציג 'ועידת רבני אירופה' באיחוד האירופי. רבי רפאל אייבריס, רב באיחוד הקהילות האורתודוכסיות בהולנד. רבי יואב אנגלמייאר, רבה של קלן, גרמניה. רבי שמואל פינסון, רב קהילת 'מעלה' בבריסל ומנהל יחסי החוץ של הועידה, מר פיליפ כרמל. באירוע השתתפו; רבה של אנטוורפן, רבי דוד ליברמן. רבי שלום דובער לוין, מנהל ספריית חב"ד ליובאוויטש וחבר אגודת חסידי חב"ד בחבר העמים. הרב גבריאל סבג, טולוז בצרפת, המטפל מטעם הקהילה באסירים יהודיים בצרפת. רבה של קהילת חב"ד בביתר עילית, רבי אשר לעמיל הכהן ובניו; רבה של קזחסטאן, רבי ישעי' אלעזר הכהן. רבה של אלמא אטא, רבי אלחנן הכהן ויו"ר ארגון יהדות קזחסטאן, הרב משה דוד הכהן. מושל מחוז מזרח קזחסטאן וראשי השלטון המקומי.

העיר אוסט קמינגורסק היא בירתה של מזרח קזחסטאן, מבין 50 לאומים המתגוררים במחוז, היהודים ממוקמים במקום החמישי מבחינת גודלם באוכלוסייה.

רוב התושבים היהודים במחוז הגיעו מרוסיה, אוקראינה ומזרח אירופה בזמן מלחמת העולם השניה כפליטים או כגולים ועד מהרה ניכרה תרומתם להתפתחות ופרסום האזור בכל התחומים. בתעשייה , בחינוך, במדע, ברפואה, בתחבורה וגולת הכותרת- בפיתוח המשאבים הטבעיים הרבים בהם התברך האזור.

במרכז החדש שאמור לשרת את היהודים במחוז, יהיו: בית כנסת. מקווה טהרה. אולם שמחות והרצאות. כיתות לימוד לילדים ולמבוגרים. משרדים. חנות יודאיקה. בית תבשיל - מטבח בשרי ומטבח חלבי ספריה. וחדרי גרפיקה ועריכה.

וגם, כולל לזקנים מהקהילה שלומדים שיעורי תורה כמו בחיידר לפני שבעים שנה ומקבלים ארוחה חמה ותמיכה חודשית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מידי יום ראשון מקיים המרכז פעילות לילדים שלומדים בבית הספר הממשלתי. כאן הם לומדים שיעורי תורה. קריאה וכתיבה בעברית, יוצרים ומשחקים באווירה יהודית שורשית.

הרב שלמה הכהן טורנהיים: "כתוצאה של דיכוי הדת במשך עשרות שנים, לא ידעו יהודי העיר והמחוז כמעט דבר על החגים, כיום, מידי שבת וחג אנו מארחים במרכז יהודים מכל רחבי העיר בבית הכנסת. אנו דואגים גם לאלה שאין באפשרותם להגיע לבית הכנסת ומביאים את האור היהודי עד לביתם בשיחה חמה, חלוקת חומר יהודי ואוכל כשר".

טורנהיים גם מספר כי במרכז היהודי הוקמה גם 'חברא קדישא המטפלת בהלוויתו ובהבאתו לקבורה של כל יהודי בעיר המחזיר נשמתו לבוראו.

מהרבנות הראשית לקזחסטאן אומרים לנו כי השיתוף פעולה עם ועידת רבני אירופה מביא הרבה תועלת ליהודי קזחסטאן בכלל והמחוז המזרחי בה בפרט.