אאא

לאחר הפרסום שעורר סערה בכלי תקשורת בשוויץ ולפיו מוזיאון מקומי יקבל לידיו אוסף אמנות מאספן נאצי, מתברר כי היצירות המדוברות נגנבו מידי יהודים בזמן השואה - פרט שלא משנה את ההחלטה להעביר את האוסף למוזיאון כבר בשבועות הקרובים.

הדבר נחשף על ידי ועדת התביעות המקומית שקיבלה תלונות על החפצים שאמורים לעבור למוזיאון המקומי בשוויץ. חברי הוועדה ניהלו חקירה קצרה ובסיומה קבעו כי היצירות נגנבו מידי יהודים בזמן השואה.

בוועידת התביעות אמרו כי השיגו ראיות בדמות מסמכים המאשרים כי מדובר בגניבה. בוועידה מאיימים לנהל מאבק משפטי "חסר פשרות" כהגדרתם כנגד המוזיאון.

היצירות התקבלו מידיו של אספן האמנות הנאצי קורנליוס גורליט, שהיה ממשפחה מקורבת להיטלר ומת במאי האחרון. מדובר ביצירות הנאמדות בכמעט מיליארד דולרים ורבות מהן שייכות למשפחות יהודיות שעבדו אצלו בתקופת שלטון הנאצים.

ארגונים יהודים מקומיים וקהילות יהודיות ברחבי העולם שהצטרפו למאבק כנגד העברת החפצים לידי המוזיאון מזהירים כי במידה והמוזיאון יחליט לבסוף לקבל לידיו את היצירות, הם יפתחו בגל תביעות שטרם נראה כמותו. במוזיאון עצמו מנסים להתמודד עם גל המחאה ומבהירים כי אין בכוונתם לקחת לידם יצירות גנובות.