אאא

בקיץ הקרוב ימלאו שנתיים ימים למהפך ההיסטורי בהנהלת העיתון "יתד נאמן", מהלך דרמטי וסוער שהוביל בסופו של דבר לפילוג בציבור הליטאי, כאשר לטענת אנשי ההנהלה החדשה הוא היה נחוץ ומוכרח ולדבריהם לאחר פיטוריו של העורך הוותיק נתי גרוסמן יחד עם אנשי ההנהלה הוותיקה הרי שהשליטה בעיתון "חזרה" לידי גדולי הדור ובראשם מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן.

מנגד, אנשי ההנהלה הישנה, ראו בכך "השתלטות" כאשר לטענתם "גזלו" את העיתון מתחת לידיהם במטרה לשנות מרוחו והשקפתו של העיתון, מה שהוביל להקמת עיתון הפלס, להתכנסויות אנשי הפלג הירושלמי ובהמשך להקמתה של תנועת בני תורה שהתפלה מהמפלגה הוותיקה דגל התורה.

באותם ימים סוערים של קרב השליטה במערכת יתד נאמן השתמשו הצדדים בכל כלי הנשק שעמד לרשותם, החל מבריונים אלימים וכלה במישור המשפטי והמאבק הציבורי.

כעת נחשף בספר "שואף זורח" שמחבריו מזוהים עם גדולי הדור מרנן הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי כי "ההשתלטות" ושינויי הבעלות בעיתון היתה בהחלט אך ורק מוצא אחרון לאחר שההנהלה הוותיקה סירבה להישמע להוראת גדולי ישראל הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי.

מתברר כי במהלך החודשים לפני "ההשתלטות", קרא מרן הגראי"ל למקורבו ושיגר אותו אל הרב יוסף אפרתי נאמנו של מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב זצ"ל בבקשה להוסיף מספר חברים לוועדת הרבנים המשמשת כפיקוח רוחני על העיתון כשהם אלו המתווים את דרכו הרעיונית וההשקפתית.

הגראי"ל שטיינמן חשש כי "המושכות" בעיתון נמצאות אצל אנשים שאינם מצייתים לדעת תורה ופועלים על דעתם  ללא הכוונה רוחנית מה שגרם לו לבקש למנות אנשים נוספים הכפופים לו כדוגמת רבי יהושע אייכנשטיין, ראש ישיבת "יד אהרן", רבי אביעזר שפירא, משגיח ישיבת "קול תורה" לצעירים ורבי אברהם ברוידא, דיין בביד"צ בני ברק, ומעליהם הגאון רבי משה הלל הירש, ראש ישיבת סלבדוקא וחבר מועצת גדולי התורה.

על פי הדיווח בספר, נענה מרן פוסק הדור לבקשת מרן ראש הישיבה והורה לצרף את החברים החדשים. בשלב זה זימן מרן הגראי"ל את מנכ"ל העיתון דאז יעקב לבין (כיום מנכ"ל הפלס) וביקש ממנו לעשות את השינויים שביקש ושאושרו ע"י מרן פוסק הדור.

אלא שלטענת מחברי הספר, חלפו שבועיים ימים ולא היה נראה כל שינוי באופק. בשלב מסוים אף שיגר מרן הגראי"ל את הרבנים יהושע אייכנשטיין ונחמיה פרינדהנדלר לנהל סוג של מגעים עם אנשי יתד נאמן אולם לדבריהם הללו זלזלו במנהיג הדור ולא הסכימו לערוך שינויים במבנה הוועדה הרוחנית כדרישת הגראי"ל.

אסיפת הנהלת העיתון אצל מרן ראש הישיבה הגראי
אסיפת הנהלת העיתון אצל מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן (צילומים: באדיבות "שואף זורח")

גם לאחר שזימן מרן ראש הישיבה את חבר וועדת הרבנים של יתד נאמן הגרב"ש דויטש וביקש ממנו מפורשות לצרף את החברים החדשים, הרי שהלה התעלם מדבריו.

לאחר שנפוצו שמועות כאילו וגם מרן פוסק הדור אינו תומך בדרישת מרן ראש הישיבה ומתנגד להוספת החברים לוועדה שיגר הרב שטיינמן את הגר"ח משיקובסקי לברר אצל הרב אפרתי האם דעתו של מרן הגרי"ש השתנתה אולם התברר כי הוא מסכים לכל דרישותיו של מרן הגראי"ל.

ימים לאחר נפילתו למשכב של מרן פוסק הדור ואשפוזו בבית החולים הופתעו בבית מרן ראש הישיבה ברחוב חזון איש 5 בבני ברק לקבל איגרת מאחד מגדולי הדור בירושלים בו הוא מבהיר בנחרצות כי לדעתו של מרן הגרי"ש אלישיב אין לעשות כל שינויים בעיתון יתד נאמן.

אנשי הבית היו בהלם זאת לאור העובדה שהם ידעו שדעתו של מרן הגרי"ש שונה לחלוטין. "היה להם מידע אמין בצורה בלתי אמצעית כי דעתו של מרן פוסק הדור הינה הפוכה לגמרי וכי נאמן ביתו הגר"י אפרתי אמר בשמו כי הוספת החברים החדשים לוועדה הרוחנית מקובלת על דעתו", נכתב בספר.

"כיצד ייתכן שגדול בתורה מעז כך להתערב למנהיג הדור ולומר לו כאילו ומרן פוסק הדור אינו מסכים להוספת הרבנים", זעמו בחזו"א 5 והבינו כי מדובר מבחינתם בחציית כל הגבולות.

מכתבו של מרן הגראי
מכתבו של מרן הגראי"ל לחברי הועדה הרוחנית והנהלת העיתון (צילומים: באדיבות "שואף זורח")

בשלב זה הרגיש  מרן ראש הישיבה כי כלו כל הקיצין והוא ישב וכתב מכתב לחברי הועדה הרוחנית וחברי ההנהלה, בו קרא להם להתכנס ולערוך תיקונים בהנהלת העיתון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ואכן מיד לאחר מכן התכנסו ראשי החברה וראשי העמותה, עורכי דינם וחלק מרבני הוועדה הרוחנית לכינוס היסטורי בביתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן ומינו את הנגיד שמעון גליק ליו"ר הדירקטוריון כשהשליטה הועברה בפועל אל נאמניו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן. באותו מעמד הוחלט גם על פיטוריו של העורך הוותיק נתי גרוסמן בטענה שאינו ממושמע לראש הישיבה ואינו מציית לדעת תורה.

כשהופיע מכתבו של מרן הגר"ח קנייבסקי ימים ספורים לאחר מכן בשער יתד נאמן בו קבע כי הנהגת הדור מסורה למרן הגראי"ל הכל הבינו כי נעשה היסטוריה וכי המהפך בעיתון הושלם.

בשולי הדברים יצויין כי בספר נחשף מסמך נדיר משנת תשס"ה עליו חתומים רבני הוועדה הרוחנית של יתד נאמן הקובעים מפורשות כי מרן הרא"מ שך זצ"ל מעולם לא מינה את נתי גרוסמן לתפקידו וכי כלל לא התערב אף פעם בעניינים אישיים.

"כיצד ניתן להפיץ בדיות כאילו ומרן הרב שך זצ"ל היה אחראי למינוי גרוסמן ולטעון כי בשל כך אסור לפטרו מתפקידו זאת בשעה שרבני הוועדה הרוחנית שהם הינם ה"בעליבתים" האמיתיים של העיתון כותבים  כי לא כך הדברים", תוהים מחברי הספר.

אסיפת עמותת יתד נאמן אצל מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי
אסיפת עמותת יתד נאמן אצל מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי
מרן הגרי''ש אלישיב זצ"ל עם מרן הגראי"ל שטיינמן
מרן הגרי''ש אלישיב זצ"ל עם מרן הגראי"ל שטיינמן
מרן הגרי''ש אלישיב זצ"ל עם מרן הגראי"ל שטיינמן
מרן הגרי''ש אלישיב זצ"ל עם מרן הגראי"ל שטיינמן
הרב יוסף אפרתי עם מרן הגרי''ש אלישיב זצ"ל
הרב יוסף אפרתי עם מרן הגרי''ש אלישיב זצ"ל
מכתב חברי הועדה הרוחנית והנהלת העיתון השולל את הטענה שגרוסמן מונה ע''י הרב שך
מכתב חברי הועדה הרוחנית והנהלת העיתון השולל את הטענה שגרוסמן מונה ע''י הרב שך
מכתבו הנוקב של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי
מכתבו הנוקב של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי