אאא

ההיסטוריה היהודית יודעת לספר על שביל מדרגות שעמד לרשות עולי הרגל היהודיים בימי שלושת הרגלים היו מגיעים לבריכת השילוח בדרום העיר ומשם, בדרך מדורגת זאת היו מגיעים למרחב העזרות הסמוך למקדש.

אלא שהשביל המדורג נעלם לאורך כמעט אלפיים שנה. בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בירושלים לפני יותר ממאה שנה נתגלה קטע משביל המדרגות, אך מסיבות שונות החפירה אז לא נמשכה והארכיאולוגים כיסו את מעט הממצאים שגילו אז וברבות השנים מקום השביל שוב נעלם, עד לימים אלו ממש, כאשר הרחוב נחשף, נחפר ועכשיו אפשר לראותו במלוא הדרו.

הרוצים להלך על אותם אבנים שבהם הלכו אבות אבותינו בתקופת הבית השני יכולים לעשות זאת לראשונה לאורך קטע ניכר שאין כל ספק באשר לאוטנטיות שלו כקטע חשוב בדרכי ירושלים של עיר דוד.

הקטע מהרחוב המדורג, מרוצף אבן, היורד דרומה אל בריכת השילוח, נחשף בחפירות שעורכת רשות העתיקות בבריכת השילוח שבעיר דוד, בגן לאומי סובב חומות ירושלים. החפירות מתנהלות בשיתוף רשות הטבע והגנים ובמימון עמותת אלע"ד, בניהולם של פרופ' רוני רייך מאוניברסיטת חיפה ואלי שוקרון מרשות העתיקות.

קטע הרחוב המדורג הזה, מצוי במרחק של כ-550 מ' מדרום להר הבית. הוא מהווה את ראשית הדרך המרכזית של ירושלים, שעלתה מן הפינה הצפונית-מערבית של בריכת השילוח של ימי הבית השני וצפונה.

לדברי פרופ' רוני רייך, "בימי הבית השני, מכאן החלו עולי רגל לעלות רגלית לבית המקדש. זהו הקצה הדרומי של הרחוב, שקטע ממנו חשוף לאורך פניו המערביים של הר הבית".

החפירה הנוכחית התרכזה בפס צר מאוד (1-2 מ' רוחב) בשוליו המערביים של הרחוב. למעשה, נחפר מחדש העפר שמילא את חפירתם של החופרים הראשונים. קטע הרחוב בנוי במתכונת הידועה מימי הבית השני, של חילופי מדרגות צרות ורחבות.

עתה נשאר לארכיאולוגים לברר, מה היה היחס בין קטע הרחוב שנתגלה כעת, לקטע הרחוב ולתעלת הניקוז הגדולה, שנחשפו בסמוך לאותו מקום לפני כשנתיים.