אאא

מערת ענק נחשפה בימים אלה בבקעת הירדן. על פי הערכות הארכיאולוגים, מדובר במחצבה מתקופת בית שני. המערה מיוחדת ומרשימה בגודלה וביופיה באורך שמונים מטרים, רוחב 50 מטר ועומק של עשרה מטרים.

המערה נתגלתה בבדיקה באזור מחצבות גדול בו מתקיימת חציבה במשך שנים רבות. בחלק הדרומי של המערך נמצא פתח קטן בקרקע, שהוביל למערה. המערה בנויה מ-15 אולמות בגדלים שונים, שכל אחד מהם שימש כנראה לחציבה, ייתכן שגם לשימושים נוספים.

בחלק מהקירות המרשימים ניתן לראות חלק מאבני הבניה המוכנות להוצאה. גובה התקרה כרגע, לאחר שהמערה סבלה ממפולות רבות, 3-2 מטרים מעל פני הרצפה. "נראה שבמקור היה הגובה 4 מטרים לפחות", אומרים המומחים.

במקום גם עשרות עמודים בגודל מיוחד של מעל שני מטרים, התומכים בתקרת המערה. על העמודים והקירות עשרות סמלים, שנחרתו בזמן החציבה או אחריה.

המערה נמצאת במקום שבו מופיע במפת מידבא (מפת פסיפס של ארץ ישראל) מקום ששמו "גלגלה, מקום 12 האבנים". שם זה מתייחס למסורת המקראית המתארת את כניסת בני ישראל לעבר הירדן המערבי - "וְאֵת שְׁתֵּים עֶשְׂרֵה הָאֲבָנִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר לָקְחוּ מִן-הַיַּרְדֵּן הֵקִים יְהוֹשֻׁעַ בַּגִּלְגָּל" (יהושע, ד´, כ´).

בשיחה עם ´כיכר השבת´ אומר אדם זרטל, העומד בראש החפירות כי: "לצערנו כרגע עדיין לא מצאנו שם סימנים יהודיים, כי עדיין לא ניקינו את המקום".