אאא

הקיץ מגיע ואיתו הבריכה, הים, השמש, שוקו קר, גלידה בגביע וכמובן החופש הגדול והקייטנות. צריך לא לשכוח ולזכור שישנן גם לא מעט סכנות.

מדי שנה נהרגים בישראל כ- 170 ילדים בעקבות תאונות ביתיות. כ 180 אלף ילדים מגיעים ליחידה לרפואה דחופה עקב תאונה ביתית. 44% מהתאונות הביתיות נגרמות עקב נפילה ולמעלה מ- 60% מתוכן קורות בעונת הקיץ והחופשות. בכל שנה בקיץ נרשמת עלייה במספר הילדים הנפגעים בתאונות שונות: תאונות אופניים וסקטים, פגיעה בילדים הולכי רגל, נפילות מגובה ופציעות במגרשי משחקים, טביעה בבריכות, מאגרי מים ובים. ארגון 'בטרם' מדווח שלפחות 30,000 ילדים יגיעו לחדרי המיון השונים, בחודשי הקיץ, עקב היפגעות בתאונה. חודש יולי נחשב לקטלני ביותר במשך השנה. 42% מהתמותה בגין היפגעות בילדים, מתרחשת בקיץ והסיבות הן תאונות דרכים (אופניים 45% מעל הממוצע החודשי), טביעה (86% מעל הממוצע החודשי), נפילות (מעל 21% מהממוצע החודשי) ועוד.

מעט תשומת לב תעזור לכולנו לעבור את הקיץ בבטחה ובנעימים.

רכיבה על אופניים: בתי החולים קפלן ואסף הרופא מראים עלייה בעשרות אחוזים במקרי היפגעות בזמן רכיבה על אופניים בחודשי הקיץ. מומלץ ללמד את הילדים לרכב רק בשבילים מסומנים, בגנים, בדרכים צדדיות, ובהתאם לחוקי התנועה. בישראל ישנו חוק המחייב חבישת קסדה ויש כמובן לדרוש מהילדים לחבוש קסדה בזמן רכיבה על אופניים, סקייטים, קורקינט וכדומה. מחקרים רבים הוכיחו כי חבישת קסדה מפחיתה פגיעות ראש במעל 85% מהמקרים.

בקיץ, כמו בשאר עונות השנה יש להקפיד על שימוש בחגורות בטיחות בכל נסיעה. יש לתת תשומת לב מרבית ולא לשכוח או להשאיר ילדים ברכב אף לא לזמן קצר, גם אם החלון פתוח או המזגן דולק. הטמפרטורה ברכב סגור, בחודשים אלו, עלולה להגיע לרמות גבוהות במיוחד.

טביעה:

ארגון הבריאות הבינלאומי מצא כי סיבת המוות השכיחה ביותר בילדים מקורה בטביעה. בישראל נפטרים כל שנה כשניים עשר ילדים בטביעה. בין גורמי הסיכון: חודשי הקיץ, סוף השבוע, ילדים צעירים מגיל 15, בנים ומגזר לא יהודי. ילדים עלולים לטבוע אפילו במים רדודים, ואחרי דקה בלבד מתחת למים עלול להיגרם נזק קשה ובלתי הפיך. חשוב להקפיד על שחייה בחופים מסומנים בלבד, בהם קיים שירות הצלה. בנוסף, חייבת להיות השגחה צמודה של מבוגר כל משך השהייה בחוף, בבריכה פרטית או ציבורית ואפילו ליד גיגית מים בחצר. מומלץ ללמד את הילדים לשחות החל מגיל 5 שנים.

ואם מדברים על ים ובריכה, יש כמובן לזכור את סכנת נזקי השמש והתייבשות:

משרד הבריאות ממליץ על חשיפה לשמש לפני השעה עשר בבוקר או אחרי השעה ארבע אחה"צ. בכל מקרה יש לחבוש כובע, לדאוג לכיסוי מרבי של הגוף, ולהשתמש בקרם הגנה המתאים לגילו של הילד. מומלץ להגיע מצוידים עם שתייה גם לחופים בהם ניתן לרוכשה. מומלץ להעדיף משקאות לא מוגזים.

נפילות:

ילדים נפגעים עקב נפילות כל השנה. על פי מחקר מארה"ב, בקיץ עולה שכיחות ההיפגעות עקב נפילות מגובה ובעיקר מחלונות. הסיבות לעלייה זו הם הזמן הפנוי, שהייה ממשוכת בבית ובילוי במגרשי משחקים. מומלץ לא להשאיר ילדים בבית ללא השגחה אפילו לא לדקה! אמנם החוק בארץ מחייב המצאות מבוגר בבית עם ילד צעיר מגיל שש, אולם בארצות שונות, כולל ארצות הברית מחייב החוק המצאות מבוגר בבית עם ילד עד גיל 13 שנים.

נחשים וחיות אחרות:

קיימים בישראל 8 סוגים של נחשים ארסיים – הצפע הוא הנפוץ ביותר. באם קיים חשש להכשה מומלץ לשכב, לקרר את המקום עם קרח, להזמין אמבולנס או לפנות מיידית לבית חולים. כך גם עם עקיצת עקרב ובמיוחד צהוב. מדוזה – מדובר בצריבה שאינה מסוכנת אבל כואבת. מומלץ שטיפה במי ים או חומץ. בכול מקרה כדאי להראות לרופא.

ולסיכום:

השגיחו על ילדכם בבית, בים ובדרכים ושתהייה לכולנו חופשה נעימה ונטולת היפגעויות.

(הכותבת היא רופאה מחוזית בלאומית שירותי בריאות מחוז צפון)