אאא

האנטישמיות ההולכת וגוברת ברחבי אירופה ובעולם כולו ממשיכה להעסיק את ראשי המדינות לנוכח פיגוע הירי שהתרחש בראשית השבוע במוזיאון היהודי בבריסל שכתוצאה מהירי נהרגו ארבעה בני אדם, בניהם בני הזוג עמנואל (53) ומירה (54) ריוה הי"ד, תושבי ישראל.

אמש (שלישי) בכנס בקהילה החרדית בברוקלין ובו השתתפו עשרות מבני הקהילה, שוחחו הנוכחים באירוע על האירועים האנטישמיים שהתרחשו בימים האחרונים בצרפת עם פציעתם של שני יהודים שהותקפו על ידי אנטישמיים בשעה שיצאו מבית הכנסת ועל הפיגוע בבריסל.

במהלך הכנס עלה לנאום ראש עיריית ניו יורק וגינה בחריפות את האנטישמיות שצברה תאוצה בימים האחרונים. לפי הדיווח ב-YNET, ראש העיר אמר כי "סכנת האנטישמיות תמיד אורבת מעבר לפינה בכל העולם. אפשר היה לחשוב שידידינו באירופה למדו משהו, אבל האנטישמיות חיה ובועטת בכל מערב אירופה".

התביעה בבריסל הודיעה כי נפתחה חקירה בחשד למעשה טרור בפיגוע הירי. חקירה זו מצטרפת לחקירה שנפתחה מייד עם התרחשות הפיגוע, בחשד לרצח ונבדקים מספר כיווני חקירה, כך למשל בודקים החוקרים האם המניע לפיגוע היא בשל כך שבני הזוג עבדו אצל "גורמים ממלכתיים" וכי עובדה זו מוסיפה למסתורין שאופף את האירוע, כמו גם האפילה בה נמצאים ארגוני המודיעין בכל הנוגע לזהות הרוצח, שהצליח להימלט מהמקום.

היורה, כך לפי הדיווחים בבריסל, הגיע למקום באמצעות מכונית מסוג אודי, חנה בכניסה למוזיאון היהודי ולאחר ביצוע הירי נמלט באמצעות הרכב. "שמעתי רעש שנשמע כמו ירי, לפחות חצי תריסר יריות. אז היה שקט במשך דקה, ואז הירי התחדש, עוד חצי תריסר יריות. המשטרה הגיעה וסגרה את האזור. גם אמבולנסים הגיעו למקום. כל הרובע נסגר, וכעת יש פה כוחות משטרה גדולים, שוטרים סמויים, אמבולנסים ועוברי אורח רבים" אמר אחד מעדי הראייה. המאמצים לאתר את המפגע נמשכים.

מירה הי"ד היא אחותו של יבל"ח הרב משה צנעני, מחשובי ומשפיעי חסידות ברסלב בקהילת "שובו בנים" הנחשב למקורבו של הגאון רבי אליעזר ברלנד, מנהיג הקהילה, כך נחשף ב"כיכר השבת". בני הזוג הותירו אחריהם שתי בנות, נערות בנות 15 ו-16.