אאא

כמה כסף השקיעו העשירים היהודיים של ארצות הברית בכלל ושל ניו יורק בפרט, במקלטי המס של שוויץ?

יש האומרים מאות מיליוני דולרים ויש המפליגים למאות מיליארדים. את התשובה נדע ככל הנראה כבר בזמן הקרוב. זאת אחרי שהשוויצרים הודיעו שהם נכנעים ללחץ הכבד של רשויות המס האמריקאיות, והם הולכים להעביר אליהם את שמותיהם של כל המשקיעים האלו וסכומי השקעותיהם לאורך השנים.

חרדת הפילנתרופים החרדים גואה עתה, כאשר מאות מעשיריה היהודיים של ניו יורק מתהלכים מתוך חשש לגורלם אחרי שהשוויצרים נענו לדרישת ארה"ב והם הולכים לשים קץ לסודיות השוויצרית שהייתה לשם דבר בעולם הבנקאות, אך כנראה, לא עוד.

בינתיים כבר הודיע בנק יו.בי.אס. השוויצרי, מהגדולים והמובילים במדינה כי הכין רשימה של קרוב ל-5000 שמות של אזרחים אמריקאיים, רובם מניו יורק, המושקעים בבנק הזה בלבד, ביותר מ-15 מיליארד דולר.

דאגלס שולמן, ראש מינהל ההכנסות משרותי המס בארצות הברית, הגדיר את הודעת הבנק השוויצרי כ"התחלה טובה" וגילה שיש לו כבר הבטחות לקבלת עוד לפחות 5000 שמות של אמריקאים אחרים שגם להם יש השקעות וחסכונות בבנקים השוויצריים ועתה הוא עומד לקבלם.

בסך הכל, אומר שולמן, אנחנו מחזיקים במידע שכ-50 עד 60 אלף אמריקאים מחזיקים סכומי עתק בבנקים השוויצריים ואנו מתכוונים להגיע בעתיד אל כולם. שולמן מעריך שמאז החלו לדלוף החוצה הידיעות על המשא ומתן המתנהל עם הבנקים בשוויץ מיהרו רבים מן המשקיעים להוציא את הכסף ולהבריחו למקלטי מס אחרים, "אך לנו זה לא משנה. הבנקים השוויצריים ידווחו לנו על הכסף שהיה לאנשים אלו לפני שאלו רוקנו את החשבונות, ואנו נדע לגבות את המגיע לנו על בסיס מה שהיה בבנק ולא בהכרח שעל בסיס מה שהותירו שם".

בנק "יו.בי.אס" השוויצרי הוא הראשון להתקפל אחרי שהאמריקאים עשו לו תרגיל, עצרו את כל בכירי שלוחת הבנק באמריקה והאשימו אותם בשיתוף פעולה עם אזרחי ארצות הברית במטרה להעלים מס. על הבנק הוטל קנס של קרוב למיליארד דולר. עתה חוששים המשקיעים האמריקאים בבנק שזה כדי להציל את עצמו ואת אנשיו, נאות להעביר את הרשימות של המשקיעים ואולי זו הסיבה שהעצורים מקרב עובדי הבנק כבר שוחררו ממעצר.

ישיבות ומוסדות חינוך יהודיים בארצות הברית, בדגש על ניו יורק חוששים עתה שגם מעט הפילנתרופים שעוד המשיכו להזרים להם כספים אחרי המפולות הכלכליות בשנה האחרונה, גם אלו יפסיקו עתה, שכן לא מעטים מהם נמנים על משקיעים הבנקים השוויצריים.