אאא

הסערה בניו יורק סביב שלטי הצניעות בחנויות בשכונת ויליאמסבורג החרדית נמשכת. בימים האחרונים החליטה עיריית ניו יורק לתבוע באופן סופי שבעה בעלי חנויות מחסידות סאטמר באשמה של אפליה וגזענות.

כזכור לפני מספר חודשים חשף "כיכר השבת" כי בעלי חנויות ברחובות המרכזיים בשכונה החרדית פרסמו בפתח החנות שלטים המבקשים מציבור הקונים לכבד את רגשותיהם של התושבים ולהקפיד להתלבש בצניעות.

בקוד הלבוש, פירטו בעלי החנויות כי יש להיכנס בשרוולים ארוכים ורק עם נעליים וכו' ובעקבות כך התעוררה סערה כשארגונים הפועלים כנגד אפליה פנו לעיריית ניו יורק שלא לאשר את הדבר וזאת בשל האפליה והגזענות שבנוסח השלטים.

בשבועות האחרונים קיבלה העירייה את הבקשה והגישה כאמור כתב אישום כנגד בעלי החנויות כשהכרעת הדין צפויה להיות בחודש ינואר הקרוב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"העניין הוא בסופו של דבר: 'איך השלט הזה גורם למישהו להרגיש'", אמר קליפורד מולקווין, נציב מחלקת זכויות האדם בעיר, לעיתון ה"ניו יורק פוסט". לדבריו, "אנשים שמסתכלים על השלטים האלה לא מרגישים רצויים ולכן יש להסירם".

מנגד עו"ד של בעלי החנויות מבהיר שמדובר בטענה שאינה מוצדקת. "מדוע העירייה מסכימה לאשר קיום קוד לבוש למסעדה היוקרתית 'ארבע עונות' במנהטן ושם אינה טוענת שמדובר באפליה ואילו רק במקרה של בעלי החנויות בויליאמסבורג טוענת כך", מתפלא עורך הדין.

גורמים פוליטיים בשכונה ששוחחו עם "כיכר השבת" סבורים כי מדובר שוב בניסיון להקניט את הציבור החרדי וזאת בשל השפעתו הגדלה בפרט על רקע מערכת הבחירות לראשות עיריית ניו יורק שתתקיים בעוד מספר שבועות.