אאא

פסח בפתח ואתן או אתם כבר מבלים שעות בנקיונות הבית לפסח. אתם מבלים בפינות בבית שמעולם לא גרתם בהם מתחת למיטות, בתוך הבוידעם הביתי או שמא במחסן המלא על גדותיו בדברים ש"חבל לזרוק". בין שפשוף לקרצוף כדאי לעצור לרגע ולחשוב מה הנקיונות הללו עושים לבריאות שלנו?

 מפני החששות הגדולים מחמץ, עקרות הבית נוהגות לנקות את הבית באופן יסודי. העבודות המאומצות עלולות לגרום לבעיות עור חמורות. מידי שנה לקראת חג הפסח חדרי המיון מקבלים אנשים הסובלים מכוויות קשות עקב שימוש מוגזם בחומרי ניקוי, בעיקר משימוש בחומרי ניקוי המכילים פוטסיום הדרוכסיד. 

מהם הסיכונים?

אקזמת עקרות הבית: נוות הבית או ילדיה המסייעים לה (ויש משפחות שגם הבעל בתמונה) מנקים הבית לרוב בידיים חשופות להשפעות חומרי הניקוי השונים. חומרי הניקוי מסירים את שכבת השומן מעל פני העור, ובכך פוגעים בחסם הטבעי של העור. במידה והפגיע מתרחשת לעיתים קרובות (למשל אם מנקים את הבית שבועיים ברציפות)  אין לעור הזדמנות לתקן את עצמו, וכך מתחילה שרשרת של נזקים המובלים לדלקת המגבירה את הפגיעה.

דלקת עור: ישנם שתי סוגים של דלקות עור: דלקת עור אלרגית ודלקת עור מגרה. בדלקת עור אלרגית, חומר ניקוי הזר לעור ובמשך הזמן מפתחת המערכת החיסונית של הגוף אלרגיה לאותו החומר.

אלרגיה לאבק: ישנם אשר מבחינה גנטית בסיכון לפתח אלרגיות. הבילוי במקומות שרגל אדם לא דרכה בהם במשך שנה שלמה עלול לעורר אצלם רגישות ואלרגיה לאבק.  המערכת החיסונית הרגישה שלהם, מקבל כמויות גדולת של קרדית אבק הבית, ואט עט מפתח הגוף תגובה אלרגנית שרק הולכת ומחריפה עם הזמן.

בדלקת עור מגרה חומר שחודר ישר לעור גורם נזק לתאים באופן ישיר וכך נוצרת דלקת. 

חשוב לדעת: ישנה המצאה ישנה של המפרסמים כי  סבונים המכילים קרם לחות לעור הידיים או סבוני כלים למניהם המבטחים הגנה על עור הידיים. חשוב לומר כי במידה והחומר אכן יעיל ומסיר את שכבת השומן מעל הכלים, הוא אינו יכול להבטיח שום הגנה על עור הידיים, דבר שהוא גם פשוט מבחינה הגיונית.

איך לנקות בריא?

אנחנו לא אומרים לכם את זה בזמן טוב, בוודאי אתם בעיצומם של הנקיוניות לפסח, וריחם של מסירי השומנים מרחף בחללו של ביתכם מזה תקופה. נכון. אין לנו באמת פתרונות קסם, מישהו צריך לעשות את העבודה, וזה אתם. מה שתקראו בשורות הבאות הם הדרכים לנקות את הבית בצורה נכונה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

השתמשו בכפפות: כל עבודת בית שאין אפשרות לעשותה על ידי מכשיר חשמלי, אלא צריך מגע יד ישיר, עשו כאשר אתם לובשים כפפות. כדאי לרכז את כל העבודות הללו ליום אחד, מכיוון שגם השימוש בכפפות צריך להיות לזמן קצר, שימוש ארוך בכפפות גורם להזעה, לחום ולהסרת השכבות העליות של העור.

הכפפות צריכות להיות בעלות ביטנה, כפפות גומי (כפפות מנתחים) אינם מגינות על העור במידה מספקת. במידה והתחושה עם הכפפות אינה נוחה הסירו אותן, שיטפו את הידיים ומרחו קרם לחות על הידיים.

השתמשו במכשיר חשמל:  לאורך השנה אנחנו לפעמים חוסכים בעלויות מכבסים בגדים ביד, שוטפים כלים בכיור ומייבשים בגדים בתליה. לקראת פסח שעבודות הבית נעשות אינטנסיביות המגע עם חומרי הניקוי עלול לגרום לנזק כאמור, לכן כדאי לוותר על החסכון, להשתמש במדיחי כלים מכונות כביסה ושאובי אבק כך. כדאי להוצאי את השקלים הללו ולהישאר בריאיםץ

רתמו את בני הבית: כל השנה את לוקחת את העול של הבית על כתפיך, גם אם יש לך את המרץ והכח לנקות את הבית לפסח, כדאי לרתום את כל בני הבית (כן גם את הבחורים שחזרו הבית לבין הזמנים ורוצים לנוח כל הזמן). במידה והנקיונות מתחלקים בין אנשים רבים המגע של חומרי ניקוי עם העור יפחת באופן טבעי..