אאא

בירושלים נפטר היום הרב יצחק איקא ישראלי, מי שהיה אחד מסמלי תנועת התשובה בשנות ה-80 וה-90.

ישראלי, שנולד בתרצ"א (1931) בתל אביב, זכה אמנם לשם יצחק, אבל משום מה, כבר מילדות, דבק בו הכינוי איקא, וכך נותר עד היום.

חבריו הטובים באותם ימים היו אנשי השמאל והבוהמה של אותם ימים. הוא הקים ממשלה אלטרנטיבית לממשלת ישראל ועסק רבות בפעילות מחאה נגד הממסד.

בתש"ל עבר לישיבת התפוצות בירושלים ומשם החל את דרכו לעולם התורה. רבים הם אלו שהשפיעו על דרכו, אך בתחילת הדרך היו אלו הרב שמואל טולדאנו והרב משה גולדשטיין. כאשר גר בשכונת שערי חסד, היו אלה הרה"ג שלמה זלמן אויערבאך והמגיד הירושלמי ר' שולם שבדרון זצ"ל שהשפיעו עליו וקרוב אותו לעולם התורה.

תקופה לא ארוכה התגורר איקא ביישוב תפרח שבנגב, שם יצק מים על ידיהם של רבי משה שפירא ורבי אביעזר פילץ.

אם נמנה פה את כל רשימת הרבנים שאצלם למד איקא תורה, סביר להניח שהדף יכלה והמה לא יכלו. כי לאיקא הייתה תכונה בולטת, הוא רצה לדעת עוד ועוד, והשתדל למצוא את מקומו בכל מקום ומקום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

איקא היה ממייסדי ישיבת 'אור שמח' לחוזרים בתשובה, הוא, יחד עם הרב אברהם רביץ, ראו בישיבה כזו צורך קיומי של עולם התשובה שבאותם ימים הלך והתרחב במהירות. רבים מהחוזרים בתשובה כינו אותו בשם האדמו"ר מדיזנגוף.

בסוף שנות השבעים חבר לידידו משכבר הימים, הרב מרדכי (פופיק) ארנון, ביחד הקימו את "מדרשת בית הלל".

משך כמעט שלושים שנה חי איקא בשכונת מטרסדורף הירושלמית שם היו שכניו רבנים ידועי שם ושיעור קומה כמו הרב בן ציון אבא-שאול והרב בצלאל שטרן.

לפני שנתיים עבר לגור בטלזסטון, והיות ובמשך כל השנים הללו לא עזב את תחום התמחותו, שכן היה אמן וצייר ידוע, הקים לו בביתו החדש סטודיו לציור, שם גילה רבים מהאמנים החרדיים של היום ותמך רבות בבעלי תשובה שהתקשו למצוא את מקומם בציבור החרדי.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים