אאא

בסערת חניוני ספרא וקרתא, נשכחה לה פרשה חמורה לא פחות. אלא שכאן מסתבר, כפי שאנו חושפים היום, הפכו לפתע הקנאים, לוחמי החניונים, ליונות שלום.

על פי המסמכים שהגיעו לידי מערכת 'כיכר השבת, ורואים כאן אור לראשונה, כותבים אנשי ה'עדה החרדית' כי הפיתרון לאיום על העירוב בקריית יובל חייב לדעתם להיות רק "מתוך שלום והידברות ובהסכמת השכנים החילונים". גם עם 'הרבנות' הם צועדים לפתע יד ביד...

כזכור,  אחרי עקירת עמודי העירוב וקריעת החוטים בידי חילונים שונאי דת המנסים למנוע מציבור חרדי להתיישב בשכונה, הודיע ראש העיר, בעצת יועציו ובהסכמת הרבנים, על הקמת וועדה מיוחדת שתבחן את הנושא, ותחפש פתרונות מקובלים על הכל.

אחרי תקופת דיונים, והתייעצויות עם מומחים, פורסמה החלטת הוועדה, לפיה "העירוב יפורק – בתנאי שימצא תוואי חלופי". בסיס הפתרון היה מציאת חלופה לעירוב, ואי פירוקו של העירוב הקיים - טרם יעמוד החלופי על תילו. הפיתרון אגב לא היה נוח, אבל נתן מענה לצרכים ההלכתיים של תושבי השכונה החרדים, והשאיר את שכונת קריית יובל עם עירוב.

אלא שזמן מה אחרי ההודעה דלעיל, יצאה לפתע הודעה חדשה, ולפיה "בתוך 60 יום יפורק העירוב בקרית יובל, ללא תוואי חלופי. אולם מנגד תיתן עיריית ירושלים סכום של 100,000 שקלים - חד פעמי למועצה הדתית, עבור חיזוק העירוב הכללי של העיר ירושלים".

משמעות ההחלטה החדשה הייתה קשה: תושבי קריית יובל החרדים לא יזכו לעירוב שכונתי מהודר, כזה הקיים בכל שכונות ירושלים, ויאלצו להסתמך בדלית ברירה על העירוב הכללי של העיר, עירוב עירוני כללי, הנחשב לבעייתי על פי שיטות רבות.

כלומר, העדה החרדית היא זו שויתרה למעשה על עירוב עבור קריית יובל. עובדה הנסמכת בכתובים, אך בלתי מתקבלת על הדעת לחלוטין.

אולם התדהמה הגדולה בתוך כל זה, הייתה העובדה כי הודעת הסיכום הייתה על דעתה של העדה החרדית, ובהסכמה כתובה. כלומר, העדה החרדית היא זו שויתרה למעשה על עירוב עבור קריית יובל. עובדה הנסמכת בכתובים, אך בלתי מתקבלת על הדעת לחלוטין. בנוסף גם, מתנוססת חתימתו של הרב משה קצנלבוגן הממונה על העירוב בירושלים מטעם המועצה הדתית. זאת כאשר לרב הפוסק של המועצה הדתית, הרה"ג ר' אליהו שלזינגר, אין שמץ של מושג על ההחלטה החדשה והשערורייתית.

ולמי שעדיין לא הבין את חומרת הדברים, הרי מעבר לויתור החמור על העירוב, מדובר כאן בתקדימים היסטוריים עבור העדה החרדית: לראשונה מופיעים אנשי העדה על דף  אחד עם הרב קצנלבוגן איש "הרבנות",  אולם לא פחות חמור, בימים אלו של הבערת העיר ירושלים על חניון הפתוח בשבת, מגלים לפתע אנשי העדה סימני פשרנות נדירה,  ומדברים בנועם על החובה לקיים הכל "מתוך שלום והידברות עם השכנים החילונים"... לנו רק נותר רק לשפשף את העיניים בתימהון, ולבדוק שוב שאכן אלו אנשי העדה ואין המדובר בזיוף.

אברכי קריית יובל שנזדעזעו למשמע ההחלטה, ארגנו מכתב בן מאות חתימות, הממוען אל הוועדה, ובו הם מוחים נמרצות על ההחלטה לעקור את העירוב מקרית יובל. בפרט כאשר הייתה החלטה אחרת, שבאופן תמוה בוטלה.

כששמע זאת הרה"ג ר' אליהו שלזינגר - הרב הפוסק של המועצה הדתית בי-ם נזדעזע כולו, ובתיאום עם הגאון ר' עזריאל אוירבאך שליט"אהוחלט על ישיבת חירום. בשבוע שעבר, שיגר הגאון ר' עזריאל אוירבך מכתבים ובהם זימן את אנשי ה'עדה' לישיבה מיוחדת ודחופה בנושא בביתו.  אך ברגע האחרון, ביטלו אנשי ה'עדה החרדית' את השתתפותם בדיון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ביום שישי עלה הרב שלזינגר במיוחד לביתו של הגאב"ד הגאון ר' טוביה וייס, שנדהם גם הוא לשמע הדברים, ואף ציין כי אינו מכיר את הגורמים מטעם ה'עדה' החתומים על הסיכום. אנשים הנושאים את השם: שלמה דוידוביץ, דוד בלנדר, דוד לוצקין, יצחק רוזנבלט.

בירור שנעשה עם חבר הבד"ץ הרה"ג ר' יעקב בלוי, העלה שאכן יש בעדה החרדית, גורמים הנושאים את השמות החתומים על מכתב הסיכום עם הוועדה. וככל הנראה המדובר בעובדי העירוב. ופגישה דחופה בעניין נקבעה בין הרב שלזינגר לעסקני ה'עדה' ליום רביעי הקרוב.

ר' דוד בלנדר מהעדה החרדית, אליו פנינו בבקשת תגובה, סירב להגיב לידיעה, בנימוק, כי אנשי העדה החרדית אינם מתראיינים.

'כיכר השבת' ימשיך לעקוב ולדווח אחר התפתחות הפרשה החמורה.

פרסום ראשון: מכתב הפרשה

הרב שלזינגר בהזמנה דחופה

קריית-יובל זועמת