אאא

אמש סוכל ניסיון פיגוע במטוס נוסעים שעשה את דרכו מאירופה לארצות הברית.

פארוק עבד אל מוטלב, אזרח ניגרי הלומד הנדסה במכללה לונדונית ניסה להרכיב מטען נפץ בתוך מטוס נוסעים של חברת "נורת'ווסט איירליינס", שהיה בדרכו מאמסטרדם לארה"ב. הנוסעים ואנשי הצוות הבחינו במעשה, השתלטו עליו, ואז התברר שהמטען כבר היה כמעט מוכן ורק תקלה מנעה את התפוצצותו.

על פי כל הסימנים הראשונים מדובר בניגרי מוסלמי שהיה קשור לארגון אל קעידה והופעל על ידי מוסלמים בכירים בתימן. האיש בא בטיסה מלאגוס לאמסטרדם ושם עבר למטוס שהיה בדרכו לדטרוט שבארצות הברית.

משטרת לונדון פשטה הערב על ביתו של האיש וערכו בו חיפוש יסודי. גם ממשלת ניגריה פתחה בחקירה וכבר הודיעה שהאיש לא מוכר כמי שקשור לארגון פשע כלשהו.

גם השלטונות האמריקאיים הודיעו שלא מדובר באדם מוכר וכי אל מוטלב, בן ה-23 קיבל ויזת כניסה רגילה לארצות הברית אחרי שעבר תחקור מקובל בשגרירות האמריקאית בלונדון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על פי סיפורי הנוסעים שהיו במטוס ושישבו ליד האזרח הניגרי, הבחינו כמה מהם בנוסע השחור כשהוא מוציא מתיקו כמה בקבוקים וקופבאות מתכת שלצדם כבלי חשמל והחל להרכיב דבר מה. הם חשדו בו, כך אמרו, מן הרגע הראשון, וכאשר התברר מעל לכל ספק שלנגד עיניהם מרכיב האיש פצצת תופת, הוזעקו הדיילים, אך עוד קודם שאלו הגיעו לניגרי זינק עליו אחד מן הנוסעים, ובין השניים התפתח עימות אלים שהמהלכו, נכווה הנוסע קלות בידיו מאחת מן החומצות שהיו על שולחנו של הניגרי.

לעזרתו של הנוסע באו עתה עוד כמה מן הנוסעים וכן שני דיילים שיחדיו השתלטו על האיש.

ניסיון הפיגוע שכשל כבר הביא להודעה של מדינות רבות ובראשן ארצות הברית שישובו לבדיקות הקפדניות במקביל לחקירה כיצד הצליח המחבל להעלות למטוס מרכיבים לפצצה.