אאא

קרוב למאה ראשי ישיבות ורבנים השתתפו הערב (שני) בכינוס מיוחד שנערך בראשותו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן לקראת חקיקת חוק הגיוס, במסגרתו הביעו הרבנים את "זעקת עולם התורה מגזרת הגיוס בארה"ק". 

אל אולם הכינוסים ברחוב הרב הירש 10 בבני-ברק החלו להגיע בשעה 17:00 בזה אחר זה למעלה ממאה ראשי ישיבות וזקני הדור, בראשם חברי מועצת גדולי התורה של תנועת 'דגל התורה', על מנת ולדון יחד ולטכס עצה בדרכי הפעולה לקראת המערכה שבפתח.

הכנס שהיה אמור מלכתחילה להיערך בביתו של מרן ראש הישיבה הועתק לאולם וזאת בשל ריבוי המשתתפים. במהלך הכינוס שזומן ע"י מרן הגראי"ל נושאים דברים ראשי ישיבות ומרביצי תורה, כשבמרכז המעמד עומדים דברי החיזוק מפי מרן ראש הישיבה.

"גם דורות קודמים - שהקימו את המדינה, לא היו צדיקים. אבל עדיין היה להם את הכבוד הבסיסי לבני תורה. היום לצערנו אבד הכל". אמר הרב אביעזר פילץ בנאומו כשגרונו חנוק מדמעות. "הם רוצים להכניס אותנו לכלא".

במרכז הכינוס בבני ברק, עמדו דבריו החריפים של מרן ראש הישיבה שדיבר על כך ש"בכל הדורות אין אומתנו אומה ללא התורה. התורה היא הכל והיא קיום העולם". הדגיש מרן. "עמים אחרים תלויים בשטח, אבל אנחנו תלויים רק בתורה".

"היום לצערנו יש שמנסים ורוצים לחסל את התורה" אמר הרב שטיינמן, "רוצים לחסל את כלל ישראל, אנחנו צריכים לבקש ולהיאבק שלא יעשו דברים כאלו".

בסיומם של שני הכינוסים, הוקראה החלטה משותפת, שתפורסם מחר (שלישי) ביומונים החרדים תחת הכותרת "כי לא יטוש ה׳ עמו ונחלתו לא יעזוב". (החלטת המועצות המלאה - כאן)

מקורבי מרן הגראי"ל שטיינמן מבהירים כי כינוס החירום נערך בעיקר לצורך דיון בדרכי הפעולה מול הממשלה המבקשת לפגוע בהיכלי הישיבות ולהטיל סנקציות על לומדי התורה, במטרה לכפות עליהם גיוס לצבא.

לדברי גורמים המעורים בפרטי הכינוס "אין ספק שבעקיפין המשמעות הברורה שיוצאת מכינוס חיזוק זה היא שעולם הישיבות כפוף כגוף אחד להנהגת גדולי הדור וכי לאחר שכולם מגיעים לטכס עצה יחד הרי שבסופו של דבר הכרעתו הנחרצת של מרן ראש הישיבה היא זאת שקובעת לעולם הישיבות ולציבור בני התורה את הדרך וההשקפה הנכונה".

צילום: ישראל כהן