אאא

סוללת ה"חץ" תהפוך למבצעית כבר במהלך 2012, זאת במסגרת היערכות צה"ל לאתגרים הביטחוניים העומדים על סדר היום.

על-פי הדיווח באתר צה"ל, סוללת ההגנה האווירית תוצב באתר במרכז הארץ, שנבחר במטרה להבטיח יכולת התמודדות מרבית עם כלל האיומים. במערך ההגנה האווירית מקווים כי הסוללה החדשה תסייע לשיפור ההגנה על מדינת ישראל מפני טילים ארוכי טווח.

הסוללה החדשה מיועדת ליירט טילי קרקע-קרקע ארוכי טווח באמצעות דגם משודרג של טיל החץ. היא תשתמש במיירטים מתקדמים, אשר כוללים מספר חיישנים לזיהוי וליירוט מדויק של הטיל. הסוללה תקלוט גם מכ"ם חדש, "אורן אדיר", אשר מסוגל לזהות טילים בטווחים רחוקים יותר ומזהה מטרות באופן מדוייק יותר.

בכך לא מסתכמים החידושים: במערך החץ יוקם מרכז ניהול יירוטים ייחודי, אשר יאגד את השליטה בירי הטילים. המרכז יוכל להתחבר לכלל המכ"מים של יחידת החץ "חרב מגן". "זוהי מהפכה תפיסתית של ממש בעבור 'חרב מגן'", הסביר לאתר חיל האוויר מפקד גרעין הקליטה של הסוללה, סגן תומר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"העדכונים מגדילים באופן ניכר את היכולות ואת המשאבים של היחידה. זהו צעד משמעותי שיעזור לנו בהתמודדות עם האיומים הבאים". לדבריו, הקמת הסוללה אינה קשורה לאירועים עכשווים וההחלטה על הקמתה התקבלה כבר בראשית דרכה של היחידה. "עם זאת, אמצעי הלחימה של הצד השני תמיד ניצבים לנגד עינינו".

מערכת החץ הינה מערכת להגנה מפני טילים ארוכי טווח. טיל החץ יכול ליירט טילים מחוץ לאטמוספירה, וכך למנוע נזק כתוצאה מהיירוט עצמו. בתפיסת ההגנה הרב שכבתית, כל מערכת מיועדת להתמודד עם איומים בגובה אחר. תפקיד החץ הוא ליירט איומים בשכבה העליונה.

מערכת החץ, שנמצאת בפיתוח מתמיד, עומדת כעת לפני קליטת טילי החץ 3, להם יכולת יירוט מתקדמת בטווחים רחוקים יותר. יחידת "חרב מגן" היא היחידה בחיל-האוויר אשר מופקדת על מערכת החץ. היא כוללת בתוכה את כל סוללות המערכת ודרכה מתבצעת ההגנה מפני טילי קרקע-קרקע ארוכי טווח.