ברקת, היום (צילום: פלאש 90)
ברקת, היום (צילום: פלאש 90)

בדקות אלו מכנס ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, מסיבת עיתונאים, במהלכה מודיע כי החל מהשבוע יפתח חניון קרתא בשבת-קודש. כפי שדווח לראשונה ב'כיכר השבת', ברקת החליט כבר אתמול בבוקר על פתיחת חניון בשבת.

יצויין כי חניון קרתא נמצא תחת כונס נכסים ופתיחתו תלויה באישור בית המשפט, המהלך למעשה יסיר מברקת את האחריות לגורל החניון ואולי לא יעלה לו בתמיכת התושבים.

"לאחר שקיבלנו מכתב ממפקד המחוז במשטרה על החשיבות הצורך בפתיחת חניון קרתא, הגשנו הבוקר בקשה לבית-המשפט שיבקש מכונס הנכסים שיעתר לפתוח את החניון על-ידי גוי של שבת", אמר ברקת. "אני מאמין שבית-המשפט יעתר לבקשה".

"במידה והתהליך המורכב לא יצליח עד סוף-השבוע, נפתח את חניון ספרא, ללא חילול שבת", הוסיף ברקת.

כזכור, בצהריים נפגש ברקת עם האדמו"ר מבעלזא. הפגישה בחצר בעלזא נערכה על רקע מאבקים בין הציבור החרדי לבין החלטת העירייה על פתיחת חניון ספרא בשבת.

'כיכר השבת' מגיש את הנאום המלא:

לאחר שנים רבות של מחלוקות ומחנאות, התברכנו בעידן בו כולנו מחויבים לחזון אחד ופועלים במשותף לקידום ירושלים, תוך התחשבות והבנה הדדיים כשההסכמות רבות מהמחלוקות.

"חיה ותן לחיות" הוא הכלל אשר מנחה אותנו בעשייתנו הציבורית. ירושלים נחרבה על שנאת חינם, היא לא תחרב על שבועיים של ניסיונות כנים לבחינת חלופות.

מניסיוני קל להגן על עמדה קיצונית, קשה יותר להתמקד במכנה המשותף. אני מאמין כי ניתן לחיות בעיר זה לצד זה, ולא זה על חשבון זה.

לפני מספר חודשים, עם כניסתי לתפקיד כראש עיריית ירושלים, העלתה בפני משטרת ישראל את הצורך לפעול לפיתרון מצוקת החניה בשבתות, באיזור העיר העתיקה.

עשרות אלפי מבקרים ותיירים מהארץ ומהעולם פוקדים את העיר העתיקה מדי שבת, ובשל העובדה שחניוני האזור סגורים, הרכבים חונים באופן אשר יוצר סכנה בטיחותית ובטחונית אמיתית.

צירי החירום לעיר העתיקה נחסמים, רכבי ההצלה והביטחון אינם יכולים לעבור וקיים פיקוח נפש אמיתי אשר מסכן חיי אדם.

בעיה דומה היתה לפני מספר שנים בשכונת עין כרם בעיר. הכבישים הצרים עליהם חנו רכבי המבקרים חסמו את הדרך למקומות הבילוי ולכנסיות אותן נוהגים לפקוד מבקרים ותיירים רבים מכל העולם.

לצערנו, רכב כיבוי שניסה להגיע לבניין שעלה באש לא הצליח להגיע אליו שכן מכוניות חסמו את הגישה אל הבית הבוער. בעקבות כך פתחה העירייה בעבר את החניון העירוני בעין כרם באמצעות גוי של שבת, ובשילוב של אכיפה ממוקדת ניתן מענה הולם לבעיה הבטיחותית ולהסדרי התנועה במקום.

ביטחון התושבים והמבקרים בעיר העתיקה חשוב לנו ואנחנו מחויבים לו. אינני מכיר מישהו שמוכן שסכנת חיים ופיקוח נפש יהיו על מצפונו. עלינו לפתור את הבעיה לפני שיבוא אסון חלילה, ולא אחריו.

הודעתי בעבר ואני מודיע היום – עיריית ירושלים בראשותי יחד עם משטרת ישראל וגורמי הביטחון מחוייבים לביטחון הציבור ולכן עלינו לוודא שקיים פיתרון הולם לבעיית הסדרי החניה ולא לטמון את ראשינו בחול.

חודשים רבים אני עסוק בסוגיית הסדרי החנייה, נפגשתי עם גורמים ונציגים רבים ואני מודע לרגישויות השונות של  כל הסדר. אני מאמין כי היה עלי להפוך כל אבן על מנת לקבל את ההחלטות האופטימאליות.

כדי למצות את כל הליכי ההידברות ולהבטיח פיתרון טוב ונכון יותר לכל הצדדים, נעניתי לבקשת המשטרה והשהיתי בשבועיים את הפיתרון. פעלנו נמרצות לקידום החלופות השונות במטרה למצות כל מהלך אפשרי. אינני מאמין בכיפופי ידיים אלא בהתנהלות מסוג אחר.

בתהליך כה מורכב ורגיש זהו צעד שנעשה מתוך מחשבה ומתוך התחשבות.

בשבוע וחצי האחרונים, נבחנו לעומק כמה אפשרויות. חניון מלון-ממילא נפתח השבוע להרצה – וזו הזדמנות לברך את בעלי המלון, מר אקירוב על כך. למרות שביכולתו של החניון לתת מענה ראוי מבחינת כמות והסדרי חנייה, האפשרות אינה נמצאת כרגע על הפרק.

האפשרות של חניון קרתא, שהיא גם האפשרות המועדפת על המשטרה, נותנת את המענה הטוב ביותר לבעיות הבטיחות מבחינת המיקום והקירבה, הגודל ואפשרות החניה לאוטובוסים. לאחר שקיבלנו מכתב נוסף ממפקד המחוז במשטרה על חשיבות פתיחתו של חניון קרתא, הוגשה הבוקר בקשה לבית המשפט, כדי שיבקש מכונס הנכסים לפתוח את החניון בהקדם-האפשרי באמצעות גוי של שבת, ואני מצפה שבית המשפט ייענה לבקשה.

ברגע שהמהלך יבשיל, אני מאמין כי הסדרי התנועה יושלמו והמשטרה ביחד עם העירייה תוכל להביא לפתרון-הבעיה המתמשכת.

אני מאמין כי בטווח הארוך נקבל אישור לפתיחת חניון קרתא הסמוך לשער יפו ולמוקד הבעיה.  במידה והתהליך המורכב של פתיחת חניון קרתא לא יסתיים עד לסוף השבוע הנוכחי ייפתח כפתרון זמני חניון ספרא כבר בסוף השבוע הקרוב, ללא חילול שבת.

ההחלטה היא החלטה עקרונית, אני מחויב לביטחון הציבור ולמציאת פיתרון אמת לבעיה. אני נאמן לדרכי ומחויב לכל המגזרים בעיר. עשינו הכל כדי שפתיחת החניון תהיה ללא חילול שבת באופן המתחשב ביותר ברגשות הציבור החרדי, ובנוסף נותן מענה לסכנת פיקוח הנפש.

התחשבות והידברות אינם באים במקום הכרעה במקום בו היא נדרשת.

זוהי שעת מבחן לשוחרי הדו קיום בעיר, לאנשים שמבינים שבירושלים שצריך לחיות ולתת לחיות,זה לצד זה. אני מאמין כי המאחד והרצון לפעול ביחד למען העיר חזקים מכל מחלוקת.